חדשות תל אביב

21% מעסקי האוכל בעיר הם בתי קפה

חדשות תל אביב15 באוגוסט 2019    3 דקות
0

מנתוני סקירה של חברת המידע העסקי CofaceBdi עולה כי תל אביב מובילה במספר המסעדות ובתי הקפה לנפש • מאות דוחות נרשמו לבתי עסק שפעלו בתשעה באב

21% מעסקי האוכל בעיר הם בתי קפה
בית קפה בעיר. 70% מהמסעדות ללא תעודת כשרות ׀ צילום: אלעד גוטמן

השרון ותל אביב הן זירות הקולינריה של ישראל. כך עולה מסקירת ענף המסעדות ובתי הקפה, שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi. מסיכום נתוני 2018, עולה כי בענף בתי הקפה מדורגת תל אביב בצמרת, כש-21% מבתי העסק בתחום המסעדנות בעיר הם בתי קפה.
בניגוד לאזורים נרחבים בארה"ב, למשל, שם נפוצה יותר תרבות הטייק-אווי, בתל אביב השתרשה תרבות של ישיבה בבתי קפה. מהנתונים עולה עוד כי גם מסעדות הבשרים שולטות ומחזיקות ב-18% מעסקי המסעדנות בעיר. אחריהן מדורגות מסעדות איטלקיות, המהוות 10%, ומסעדות דגים – 9%. חומוסיות מהוות רק 3% מהענף.
עוד עולה מהסקירה כי בתל אביב יש בית קפה או מסעדה על כל 669 תושבים. אך למרבה ההפתעה, היא אינה במקום הראשון. באזור השרון יש בית קפה או מסעדה על כל 302 תושבים. לעומת זאת, באזור הדרום ובאזור ירושלים – היחס נמוך משמעותית ועומד על בית קפה או מסעדה לכל כאלף תושבים. באזור הצפון יש בית קפה או מסעדה לכל 942 תושבים.
בסקירה צוין עוד כי כ-70% מהעסקים בענף המסעדנות בחרו שלא להחזיק תעודת כשרות של הרבנות, בעיקר בשל היותן פתוחות בשבתות ובחגים. הסקירה בדקה את היקף ההכנסות בענף המסעדנות. על פי הערכות, בשנת 2018 הסתכמו הכנסות הענף בכ-20 מיליארד שקל – עלייה של כ-3% לעומת 2017. כמו כן, נרשם בענף ב-2018 גידול מזערי של כ-1% בפתיחת עסקים חדשים.
עורכי הסקירה התריעו כי בחינת מדד הסיכון העסקי של הענף מראה שבשנים האחרונות הייתה רמת הסיכון של הענף גבוהה ממדד הסיכון העסקי בכלל המשק, וכי החלום להיות בעל בית קפה או מסעדה עלול להיות לעתים מסוכן, כשבין גורמי הסיכון נמצאים ההשקעה הכספית הגבוהה והתקורות הגבוהות.
"בין ההתפתחויות שחלו בענף בשנים האחרונות, נציין את התחזקות מסעדות אוכל הרחוב, שממשיכות להיפתח על ידי שפים, התחזקות מגמת הטבעונות ופתיחת מסעדות מושקעות במלונות בוטיק", מציינת תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב-CofaceBdi. לדבריה, בשנים האחרונות חל גידול ברכישת אוכל מוכן, על חשבון אכילה במסעדות ובתי קפה, שמתבטא בגידול במספר המעדניות האיכותיות ודוכני האוכל במרכזים המסחריים.
לדברי ינאי, הסקירה מתייחסת גם לשתי מהפכות שהתרחשו בתחום במהלך 2018 – מהפכת הטיפים והתאגדות המלצרים. מתחילת 2019, בעקבות פסיקת בית הדין לעבודה, כספי הטיפים של העובדים בענף מחויבים במס הכנסה. בנוסף, המעסיקים מחויבים לכלול את כספי הטיפים בחישוב הזכויות הסוציאליות. בעלי מסעדות ניסו להיאבק בכך, בטענה שבסופו של דבר התשלום יתגלגל על ציבור הלקוחות, אבל ללא הצלחה.
בסקירה מוזכר עוד כי לפני כשנה קבע בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב שהנהלת מסעדה ובית קפה פגעה בהתארגנות עובדיה כשפיטרה אותם – וחייב אותה לשלם להם פיצוי בסך כ-300 אלף שקל. בעלי מסעדות חוששים, שבעקבות הפסיקה עשויים עובדים נוספים בענף להתאגד – דבר שיוביל לעלייה בהוצאות המעסיקים.

"עיר חופשית וליברלית"

פקחי העירייה עבדו ללא הפסקה גם בליל תשעה באב, שבמהלכו נרשמו כ-200 דוחות לבתי עסק שהיו פתוחים. מרבית בתי העסק שקיבלו את הקנסות היו בתחומי הבילוי – מסעדות, בתי קפה, ברים, פאבים ומועדונים. "עיריית תל אביב-יפו אוכפת סגירת עסקים בערב ט' באב מכוח חוק עזר לתל אביב-יפו, התואם את חוקי מדינת ישראל", ציינו בעירייה.
בפנייתו לראש העירייה רון חולדאי, לקראת תשעה באב, ביקש סגן ראש העירייה עו"ד ראובן לדיאנסקי (חי – חילונים ירוקים) להנחות את הפיקוח העירוני, שלא להטיל קנסות על מסעדות ובתי קפה שיבחרו לפתוח ביום זה. "תל אביב צריכה להמשיך להיות חופשית וליברלית, ויש לשמור על הזכות של כל אחת ואחד לקבוע באופן אישי את יחסו לתשעה באב", ציין לדיאנסקי. "אסור לכפות על איש אמונות ומנהגים שונים דרך חוקים וקנסות, ואין מקום לאכיפה דתית על ידי פקחי העירייה. זהו אינו תפקידה של הרשות המקומית".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

על אף הקורונה: תל אביב-יפו ממשיכה להוביל...

העיר תל אביב-יפו ממשיכה לבסס את מעמדה בפעם השלישית כעיר המובילה את רשימת הערים הקולטות עלייה לשנת 2020 עם 2,305 עולים. זאת...

חדשות תל אביב11 בינואר 2021    דקה אחת
0

קונים מקומי ותומכים בעסקים

בימים אלה יצאה עיריית תל אביב- יפו בקמפיין לעידוד רכישה מקומית במטרה לסייע לעסקים בעיר בתקופת הסגר. הקמפיין מיועד לעסקים...

חדשות תל אביב6 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה