חדשות תל אביב

2030: מספר התיירים בעיר יכפיל את עצמו

חדשות תל אביב27 ביוני 2019    3 דקות
0

בשנת 2018 ביקרו ולנו בעיר כ-2.2 מיליון תיירים, רובם מחו"ל • על פי תכנית האב לתיירות, שהוצגה השבוע, יוקמו בעשור הקרוב בתי מלון ואטרקציות גם בשכונת התקווה ונווה שאנן

2030: מספר התיירים בעיר יכפיל את עצמו
גמר אירוויזיון 2019 בתל אביב. הוצאה ממוצעת לתייר של כ-5,140 שקל ׀ צילום: AFP

בתוך כעשור עשוי מספר התיירים בתל אביב-יפו להכפיל את עצמו, ובעקבותיו גם מספר חדרי האירוח, בתי המלון והאטרקציות לתיירים, שיוקמו, בין השאר גם בשכונת התקווה, באזור התחנה המרכזית הישנה ובמרכז עתידים. כך עולה מתכנית האב לתיירות לעשור הקרוב – "תל אביב-יפו 2030", שהוצגה השבוע על ידי ראש העירייה רון חולדאי, מהנדס העיר אודי כרמלי ומנכ"ל מִנהלת עיר עולם ותיירות איתן שוורץ.
על פי נתוני המחקר, ששימשו את מגבשי תכנית האב לתיירות, בשנת 2018 ביקרו ולנו בתל אביב-יפו כ-2.2 מיליון תיירים – כ-1.5 מיליון תיירים מחו"ל וכ-700 אלף ישראלים. מרבית התיירים הגיעו מארבע מדינות: צרפת (15%), ארה"ב (12%), גרמניה (10%) ורוסיה (8%). טווח הגילאים של רוב התיירים עמד על 45-25, ו-92% מהם הגיעו במסגרת עצמאית ולא בטיולים מאורגנים.
מנתוני המחקר עולה כי ההוצאה הממוצעת לתייר עמדה על כ-5,140 שקל, וההכנסה לכלכלת העיר מעסקי המלונאות מוערכת בכ-1.6 מיליארד שקל. כ-60% מהתיירים הזמינו טיסה בפרק זמן של פחות מחודש מראש. 66% הגיעו בטיסה סדירה ו-34% בטיסת לואו-קוסט. התכנית כוללת פנייה לקהלי יעד נוספים והיערכות להגברת פלח התיירות של סינים, ערבים ומוסלמים ו"כסופי שיער" (מבוגרים).
"תל אביב-יפו תהיה אחד היעדים העירוניים המובילים בעולם, בהתבסס על שלושה עוגנים מרכזיים. הראשון – חוף ים נדיר באיכויותיו. השני – עירוניות תוססת, הכוללת תמהיל יוצא דופן של תרבות, אמנות, טכנולוגיה וחדשנות, חיי לילה, קולינריה, מרחב ציבורי מזמין ובטוח, וערכים פלורליסטים ויצירתיים. השלישי – יפו, המשלבת מורשת, היסטוריה, דת ורב-תרבותיות שוקקת", צוין בחזון של תכנית האב.
אחד היעדים יהיה לפזר את התיירות על פני שטחים נרחבים בעיר, בהם הצפון ההיסטורי, יפו והאזורים הנושקים לים. במסגרת זו, יתווספו אלפי חדרי מלון לאורך נתיבי איילון, שכונת התקווה, נווה שאנן וקריית עתידים. בין היתר, תוקם "שדרת מוזיאונים" ברמת אביב, וישודרג מתחם האנדרטה לזכר יצחק רבין ז"ל בבניין העירייה.
התכנית כוללת הקמה וקידום של אטרקציות תיירותיות, שירותים ותשתיות שונות לשיפור החוויה התיירותית בעיר. בין השאר, יוגברו פעולות האכיפה נגד הפקעות מחירים לתיירים, ייתכן שבאמצעות פקחים עירוניים, וייעשו ניסיונות לשפר את התחבורה הציבורית באמצעות הגברת תדירות אוטובוס התיירים. במקביל, יונגש התוכן לתיירים באמצעות מרכזי מידע, מתקני שילוט והכוונה, תשתיות תחבורה ועוד.
על פי התכנית, בשנת 2030 יהיו בעיר יותר מ-20 אלף חדרי מלון, פי שניים מהיום, בנוסף לכ-2,500 חדרים בערים הסמוכות לתל אביב. במִנהל ההנדסה מבטיחים "מסלול ירוק" להוצאת היתרים בהליכים מהירים יותר לבניית בתי מלון והסבת משרדים ותעסוקה למלונאות.
לעומת זאת, העירייה יזמה את העלאת הארנונה בכ-50% לדירות המושכרות בקביעות לתיירים, ובכוונתה לקדם בכנסת חוק שיטיל קנסות כבדים על מי שישכיר דירה לתיירים במשך יותר מ-90 יום בשנה. זאת, במטרה לשחרר יותר דירות לשוק השוכרים המקומי, על רקע השתוללות מחירי השכירות.
"בשנים האחרונות נהנית העיר שלנו מפריחה תיירותית יוצאת דופן", ציין חולדאי, "אבל לא לעולם חוסן. כפי שערים רבות בעולם חוות בימים אלה, כשהתיירות לא מנוהלת בצורה מסודרת, היא עלולה להוליד גם תופעות שליליות".
מהנדס העיר אודי כרמלי ציין: "החזון העירוני בתחום התיירות מציב את העיר כיעד מוביל לתיירות אורבנית, מתחדשת ומתחשבת בתושבי העיר, ואכן המפתח להצלחה הוא במציאת האיזון בין צורכי התושבים ודאגה לאיכות חייהם ולרווחתם, לבין צורכי התיירים והמבקרים הרבים המגיעים לעיר".
שוורץ ציין כי שנת 2019 היא רגע מכונן בתיירות ובמיצוב הבינלאומי של העיר. "השנה אירחנו את תחרות האירוויזיון, ללא ספק האירוע הבינלאומי הגדול ביותר ב-110 שנותיה של העיר. האירוויזיון אִפשר לעירייה להעצים את נכסי התיירות של העיר ולהשיק מהלכים שישמשו את תעשיית התיירות בעיר בשנים הבאות".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה