חדשות תל אביב

20 מיליון שקל לפרויקט שיקום בית הכנסת הגדול של תל אביב

חדשות תל אביב23 בפברואר 2021    2 דקות
0

את הכסף תעביר קרן פטריק ולינה דרהי, כשהעירייה מבטיחה להכפיל את התרומה • השיפוץ יובל על ידי האדריכל אורי פדן המתמחה בשימור מבנים היסטוריים

20 מיליון שקל לפרויקט שיקום בית הכנסת הגדול של תל אביב
בית הכנסת הגדול | תמונת הדמייה

אחד המבנים היפים בתל אביב זוכה לעדנה מחודשת: קרן תל אביב מודיעה  כי קרן פטריק ולינה דרהי תרמה תרומה בסך 20 מיליון שקל לשיפוץ ושיקום בית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי שבתל אביב. את סכום התרומה של קרן דרהי תשווה עיריית תל אביב יפו בהשקעה של סכום זהה.

תרומת קרן דרהי היא אחת התרומות המרכזיות המאפשרות את השלמת תהליך החזרתו של בית הכנסת הישן להיות מרכז עירוני – מוקד דתי, קהילתי ותיירותי מרכזי בתל אביב.

האדריכל אורי פדן, המתמחה בשימור מבנים היסטוריים, יוביל את חידוש הפרויקט. השיפוץ צפוי להתחיל בעוד כשנה וחצי ולהיפתח מחדש לקהל ב-2025. הפרויקט ישיב למבנה את המראה המקורי משנות ה-20 של המאה שעברה. במסגרת השיפוץ המתוכנן, כיפת הסלע המעטרת את ראש בית הכנסת תיחשף, שלוש מארבע הקולונדות המקיפות אותו ייהרסו ויוקם מרכז מבקרים חדש שיציג את תולדות בית הכנסת ועוד.

יודגש כי מטרת התוכנית, המקודמת על ידי עיריית תל אביב-יפו, כוללת מעבר לשיפוץ מבנה בית הכנסת גם את הפיכת כיכר בית הכנסת לכיכר עירונית פתוחה לשימוש הציבור במקום החניון הקיים כיום, תוך כיבוד אופי בית הכנסת וסביבתו.

כבר בשנת 1909 נהגה רעיון הקמת בית הכנסת הראשון בתל אביב אך בנייתו הושלמה רק ב-1930. מראהו ואופיו של בית הכנסת הושפעו ממגוון סגנונות לאורך השנים אשר כל אחד מהם משקף את שלבי הבנייה והתפיסה שאפיינה את אותה תקופה, החל מסגנון אוריינטלי וכלה בסגנון מודרני. בשנותיו הראשונות היווה המקום היכל התכנסות ומרכז תרבות עבור תושבי תל אביב הצעירה. לאחר קום המדינה ועם גדילתה של תל אביב איבד המבנה ממרכזיותו והפך למבנה כמעט נטוש. במהלך שנות ה- 60 עבר הבניין שיפוץ על ידי האדריכלים אבא אלחנני וניסן כנען כדי לנסות לשוות לו מראה מודרני יותר. 

ד"ר הלה אורן, מנכ"לית קרן תל אביב: "אנו מודים לקרן פטריק ולינה דרהי על תרומתם לקרן תל אביב. כפי שאנו נוהגים תמיד, גם הפעם תכפיל העירייה את התרומה. שיתוף הפעולה עם קרן דרהי לשיפוץ בית הכנסת הגדול של תל-אביב ממחיש את החשיבות של השותפות בין הפילנתרופיה לעשיה העירונית, ומסייע לקדם את הערכים שהעיר תל-אביב מזוהה איתם, ובראשם רב-תרבותיות ושימור העיר העברית הראשונה".

עמליה זרקא, מנהלת קרן פטריק ולינה דרהי: "אנו גאים להיות שותפים בשיפוץ בית הכנסת הגדול, אחד הסמלים היפים והמשמעותיים ביותר  של העיר תל אביב יפו. התרומה לטובת שיפוץ בית הכנסת הגדול בתל אביב הינה נדבך נוסף בהשקעה של קרן דרהי בתחומי התרבות הקהילה והיהדות. השקעה זו הינה לצד השקעות ענפות של הקרן בהקמתם של מרכזי חדשנות אקדמיים מובילים ביניהם הקמפוס החדש בבצלאל, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, האוניברסיטה העברית והמרכז הבינתחומי בהרצליה"

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

ל"ג בעומר 2022 בתל אביב-יפו: איפה מותר...

הבערת המדורות בל"ג בעומר היא מסורת ארוכת שנים. עם זאת, מדורות אלו מסוכנות מבחינה בטיחותית, מכיוון שהן פולטות זיהום אוויר,...

חדשות תל אביב17 במאי 2022    דקה אחת
0

חוגגים אחרת: ל"ג בעומר 2022 ללא מדורות

עיריית תל אביב-יפו נערכת לקראת ל"ג בעומר 2022, וקוראת לתושבות ולתושבים לחגוג אחרת את החג. ל"ג בעומר מתקיים השנה באופן...

חדשות תל אביב17 במאי 2022    2 דקות

כתיבת תגובה