חדשות תל אביב

164 קיוסקים ומרכולים יפעלו בימי שבת וחג

חדשות תל אביב3 בינואר 2019    2 דקות
0

שלב הבקשות להיתר פתיחה החל השבוע ויסתיים בעוד כחודש • עדיפות תינתן למרכולים וקיוסקים בצירים ומתחמים מרכזיים, שבהם קיימת פעילות ענפה בשבת • בכך יסתיים עידן הקנסות, אשר אותו כינה בג"ץ "ישראבלוף"

164 קיוסקים ומרכולים יפעלו בימי שבת וחג
סניף am:pm בתל אביב. היתרים יינתנו לשנתיים ׀ צילום: פלאש 90

׀ משה כהן ׀
מי יהיו הזוכים ב-164 היתרים שעיריית תל אביב תאשר להפעלת מרכולים בימי שבת בעיר? השבוע החל תהליך מתן הרישיונות להפעלת המרכולים, והם יינתנו בהתאם לקריטריונים שנקבעו בחוק העזר, שאושר כבר בשנת 2014.
חוק העזר מהווה צעד נוסף במהלך שניהלה העירייה, עד ליישומו, כשבבסיסו ההכרח לשמור על צביונה של השבת בעיר, לצד המשך מתן השירותים הנדרשים לתושבים גם בשבת.
העירייה הודיעה שהגשת הבקשות לרישיון עסק לפתיחה בשבת תתאפשר עד 1 בפברואר, וזאת באמצעות טופס פנייה מקוון באתר האינטרנט העירוני. בעלי המרכולים יוכלו להגיש בקשות רק ביחס למרכולים, המנוהלים על פי רישיון עסק או היתר זמני בתוקף, וששטח המכירה שלהם אינו עולה על 500 מ"ר. לצורך הגשת הבקשות, הוקמה מערכת מקוונת, הכוללת מידע על אזורי ההיתרים ופריסת המרכולים.
על פי חוק העזר, מחולקת העיר לתשעה אזורים, כשלכל אזור נקבעה מכסה למספר ההיתרים, ובסך הכל 164 היתרים לפתיחת מרכולים ברחבי העיר בשבת וחג. ההיתרים יינתנו לתקופה של שנתיים ויהיו אישיים ובלתי ניתנים להעברה.
בעירייה הבהירו, כי אם מספר הבקשות להיתרים באזור מסוים יעלה על המכסה שנקבעה לאותו אזור, תתקיים הגרלה בין המבקשים בהתאם לגודלם, כך שיישמר תמהיל של קיוסקים ומרכולים, שיאפשר שירות מגוון ומתאים לצורכי האוכלוסייה השונים. עדיפות בהגרלה תינתן למרכולים וקיוסקים בצירים ראשיים ומרכזים מסחריים, שבהם קיימת בדרך כלל פעילות ענפה בשבת (מסעדות ובתי עינוגים).
עוד נקבע בקריטריונים, כי אם מספר הבקשות יהיה גבוה, אך לא יותר מכפל המכסה, ובהסכמת רוב המבקשים, ניתן יהיה לקבוע תורנות בין העסקים המבקשים לעבוד באותו אזור.
כמו כן, הוסדר בחוק העזר מנגנון למניעת מטרדים. כזכור, העירייה נדרשה לסוגיה בשנת 2014 בעקבות פסיקת בית המשפט העליון, שנה לפני כן, שביקרה את מדיניות אכיפת חוק העזר הישן שהונהגה בעיר לאורך השנים. האכיפה הוגשה על ידי בעלי מכולות. בג"ץ קבע כי נוצר "ישראבלוף", כאשר פקחים עירוניים מטילים קנסות על עסקים הפתוחים בשבת והם ממשיכים לפעול.
הרכב השופטים, בראשותו של אליקים רובינשטיין, הבהיר כי מועצת העיר רשאית להסדיר את המצב באמצעות תיקון חוק העזר והתאמתו למצב הרצוי. בעירייה אישרו חוק עזר חדש, אבל יישומו התעכב פעם אחר פעם. "לאורך השנים התחלפו שרי הפנים, ולגבי ההחלטות השונות הוגשו, מטעם צדדים שונים, לרבות העירייה, עתירות שונות לבג"ץ", ציינו בעירייה. "רק באפריל 2017 התקבלה החלטת בג"ץ, שאישרה את חוק העזר העירוני, שאת יישומו אנו מתחילים כעת".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה