חדשות תל אביב

יורדים מהקורקינט, עולים על רכב שיתופי

חדשות תל אביב18 ביולי 2019    3 דקות
0

עשרות קורקינטים שיתופיים הוחרמו השבוע, מפני שלא חנו במקומות החניה הייעודיים שסימנה העירייה לאחרונה • זה עוד לפני התקנות החדשות שייכנסו לתוקף ב-1 באוגוסט • במקביל, מרחיבה העירייה את מיזם "אוטותל” לעסקים

יורדים מהקורקינט, עולים על רכב שיתופי
"אוטותל" בשפת הים. 260 רכבים, 520 מקומות חניה ייעודיים ׀ צילום: דוברות העירייה

פקחים של עיריית תל אביב פשטו על שדרות רוטשילד והחרימו עשרות קורקינטים חשמליים שיתופיים שהיו בלב השדרה. הקורקינטים הועברו למחסן של העירייה, וההערכות הן שבשבועות הקרובים יצטברו שם אלפי קורקינטים שהוחרמו בשל חסימת מדרכות, מעברים ותחנות אוטובוסים. כדי לשחרר את הקורקינט יש צורך בתשלום קנס בסך 63 שקל.
"פתאום הגיעו חמישה פקחים לשדרות רוטשילד והחלו לאסוף קורקינט אחרי קורקינט שהיו בשדרה, מחוץ לאזורי הסימון", סיפר תושב האזור. "רוכבים השאירו את הקורקינט לכמה דקות, וכשחזרו הוא כבר לא היה. בהתחלה הם חשבו שהם נגנבו, אבל מהר מאוד גילו שכללי המשחק השתנו".
בעירייה סימנו בשבועות האחרונים מקומות חניה מותרים לקורקינטים, בין רחוב אבן גבירול במזרח לטיילת במערב ובין רחוב מרמורק בדרום לנחל הירקון בצפון העיר. אומנם התקנות החדשות ייכנסו לתוקף ב-1 באוגוסט, אבל בינתיים מוחרמים קורקינטים היוצרים הפרעות במרחב הציבורי – במדרכות, תחנות אוטובוס, מעברים וכניסות לבניינים. בעירייה מתכננים להרחיב את מספר מקומות החניה המותרים לאזורים נוספים בעיר.
יצוין כי החל מ-1 באוגוסט יוגבל מספר הקורקינטים החשמליים השיתופיים לכל מפעיל בעיר ל-2,500 בלבד. בתל אביב פועלים שלושה מפעילים. בנוסף, על פי ההערכות, אלפי תושבים מחזיקים קורקינטים בבעלותם. על ההגבלות ואיסור השארת הקורקינטים במרחב הציבורי הוחלט לנוכח תלונות של הולכי רגל על סכנה בטיחותית וחשש ללכת במדרכות. בנוסף, פועלים בעירייה לזיהוי מלא של הרוכבים, באמצעות חיוב הוצאת רישוי לכל קורקינט חשמלי, שאמור לזהות את הכלי. הדבר יסייע גם לרוכבים, במקרה שהקורקינט שבבעלותם נגנב.
הקורקינטים החשמליים כבשו את רחובות תל אביב על רקע עומסי התנועה הכבדים והתחבורה הציבורית הלא יעילה בעיר. "מה רוצים, שאגיע עם רכב לעבודה במקום עם הקורקינט? גם ככה הכל פקוק", קובל תושב העיר, המגיע מדי יום בקורקינט החשמלי מרחוב דיזנגוף למקום עבודתו במזרח העיר. לעומתו, אומרת תושבת ותיקה: "הגיע הזמן שהמדרכות יחזרו להולכי הרגל. אני נעזרת במקל הליכה, ומפחיד להיתקל בקורקינט שנוסע במהירות על המדרכה".
מהעירייה נמסר: "העירייה ממשיכה באכיפה משמעותית וללא פשרות של התקנות שבסמכותה, בדגש על אופניים וקורקינטים ממונעים, כולל תפיסת כלי רכב זעירים שיתופיים, המהווים מכשול במרחב הציבורי. החל מינואר 2019 נרשמו כ-13 אלף דוחות לרוכבים על מדרכות ברחבי העיר.
"החל מ-19 במאי אוכפת העירייה גם באמצעות תפיסת הכלים השיתופיים שהושארו במרחב הציבורי, בניגוד לכללים שנקבעו. עד כה נתפסו כ-1,050 כלי רכב שיתופיים. דמי שחרור הכלי הם 63 שקל, והאכיפה מבוצעת על ידי עשרות פקחים עירוניים, שהוכשרו למשימה שמטרתה צמצום מספר הפגיעות בהולכי הרגל והפרדת השימושים בסוגי הדרך השונים".

עסקי רכב

בעוד העירייה פועלת להגבלת מספר הקורקינטים השיתופיים, היא מעודדת את הגדלת השימוש ב"אוטותל" – מיזם הרכב השיתופי. השימוש ב"אוטותל" צבר לאחרונה תאוצה על רקע עומסי התנועה הכבדים ומצוקת החניה הקשה. זאת במקביל לירידה חדה בשימוש בשירות האופניים "תל אופן". השבוע הכריזה העירייה על פתיחת מיזם "אוטותל" לקהל יעד נוסף – עסקים בעיר.
פתיחת השירות למגזר העסקי אמורה לתת מענה לבעלי עסקים בעיר, שמחפשים פתרונות תחבורתיים בעיר להם ולעובדיהם. לשם כך, מציעה העירייה שני מסלולים ייחודיים לעסקים. הראשון – מסלול של מנוי חודשי, עד שמונה נהגים, במחיר של 99 שקל לחודש, ושקל עבור כל דקת שימוש, בתוספת מע"מ. המסלול השני הוא מנוי חודשי של 20-9 נהגים, שמחירו 199 שקל לחודש, ושקל עבור כל דקת שימוש, בתוספת מע"מ.
מיזם "אוטותל", שהושק באוקטובר 2017, מפעיל כיום 260 רכבים ו-520 מקומות חניה ייעודיים ברחבי העיר, שהופקעו לטובת המיזם ועוררו ביקורת בקרב תושבים. מנויי המיזם יכולים לחנות במקומות החניה הייעודיים או ברחבי העיר, במקומות שבהם מותרת חניה. נתוני השימוש מראים כי מספר המנויים הרשומים גדל בעקביות מדי חודש מאז השקת המיזם, ומונה כיום קרוב ל-10,000 מנויים.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה