חדשות תל אביב

תכנית שיפוץ שוק הכרמל יוצאת לדרך, אבל לאט

חדשות תל אביב7 בנובמבר 2019    2 דקות
0

העירייה אישרה תקציב של 20 מיליון שקל לשלבים האחרונים של התכנון ויציאה למכרזים, אבל העבודות לא צפויות להתחיל בקרוב • “הלוואי שיישאר ככה, שלא יעבדו בשוק, והוא ימשיך להיות שמורת טבע תל אביבית”, אומר סוחר ותיק בכרמל

תכנית שיפוץ שוק הכרמל יוצאת לדרך, אבל לאט
שוק הכרמל. בעירייה החליטו לעשות צעד לאחור | צילום: לירון אלמוג, פלאש 90

לאחר שנים ארוכות של דיונים ושינויים, התכנית המצומצמת לשיקום שוק הכרמל נכנסת לישורת האחרונה. העירייה אישרה תקציב מיוחד של 20 מיליון שקל לשלבים האחרונים של התכנון ויציאה למכרזי ביצוע.
גם השיפוץ המצומצם, ביחס לתכנית הראשונית, לא צפוי להתחיל בקרוב. המכשול הראשון הוא סגירות צפויות של צירי תנועה מרכזיים, בהם קטעים ברחובות בן יהודה ואבן גבירול, בשל עבודות הקמת הקו הסגול והקו הירוק של הרכבת הקלה. בנוסף, גם סמוך לשוק הכרמל מתוכננת תחנה של הרכבת הקלה, וביצוע העבודות, יחד עם השיפוץ בשוק, עלול לגרום לשיבושים קשים ביותר.
“התחושה היא, שלמרות האישורים התקציביים והשילוט המבשר על חידוש שוק הכרמל, בשטח העבודות לא יתחילו בזמן הקרוב”, העריך בכיר בעירייה.

במשך שנים ארוכות ניסתה העירייה לקדם תכנית גרנדיוזית, שאמורה הייתה ליצור דוכנים אחידים בגודל זהה, תוך הפקעת חלק משטחי החנויות על מנת להרחיב את המעברים. המודל היה השוק המקורה לה בוקרייה בברצלונה. בתמורה, הכוונה הייתה להעניק לבעלי החנויות זכויות בנייה במבנים הישנים.

אבל התכנית נתקלה בהתנגדויות רבות, הן של סוחרים ובעלי נכסים והן של תושבי תל אביב וחובבי שימור, שהביעו חשש מכך ששוק הכרמל הססגוני יאבד את הייחודיות והאותנטיות שלו, הנחשבות לסמלי ההיכר שלו מאז ימי תל אביב הקטנה. בעירייה החליטו לעשות צעד לאחור ולגבש תכנית שתכלול שיקום תשתיות, קירוי והקמת חניון תת-קרקעי בחניון הכובשים.
על פי התכנית החדשה, האותנטיות של השוק הציורי לא תיפגע, והוא ימשיך להיות אחד ממוקדי התיירות התוססים בעיר. את הפרויקט תבצע בעתיד החברה העירונית אתרים, אבל גם בכירים בעירייה וגם סוחרים בשוק מעריכים שהשיפוץ עדיין רחוק.
“אני לא מבין למה מאשרים עשרות מיליוני שקלים לעבודות, כשלא ברור בכלל אם העבודות יתבצעו בזמן הקרוב”, אומר סוחר ותיק בשוק. “הלוואי שיישאר ככה. שלא יעבדו בשוק, והוא ימשיך להיות שמורת טבע תל אביבית. בינתיים, אף אחד לא דיבר איתנו, והתחושה היא שלא יהיה שיפוץ בזמן הקרוב, אלא אם מרדימים אותנו ואז יתחילו פתאום העבודות”.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה