חדשות תל אביב

תושבי אבו כביר: “גורלנו ברחוב”

חדשות תל אביב29 בדצמבר 2019    4 דקות
0

אם לא יחול שינוי ברגע האחרון, בשבוע הבא יחל פינוי של כ-20 משפחות משכונת אבו כביר • השבוע התקיים דיון בנושא בכנסת, שבו טענו התושבים כי הם נזרקים מביתם “בלי כבוד, בלי פיצוי הולם, בלי בכלל לספור אותם” • העירייה: “בית המשפט לא מצא אימות לטענותיהם, וקבע כי עליהם לפנות את השטח”

תושבי אבו כביר: “גורלנו ברחוב”
אבו כביר. “הגיעו לכאן בשנות ה-50 ביוזמת המדינה, כדי לתפוס נכסי נפקדים” | צילום: באדיבות מארגני המחאה

כ-20 משפחות נאבקות נגד הכוונה לפנותן לאחר עשרות שנים מבתיהן בשכונת אבו כביר בדרום תל אביב, בשל תכנית העירייה להרחיב את פארק החורשות.
למיועדים לפינוי אין בעלות קניינית (טאבו) על הנכסים, והם לא הסדירו את מעמדם במרוצת השנים. לדבריהם, לא נאמר להם שקיימת בעיה. “המשפחות הגיעו לכאן בשנות ה-50, וכיום מדובר בילדים ובנכדים של התושבים שהגיעו לכאן ביוזמת המדינה, כדי לתפוס את מה שכונה ‘נכסי נפקדים’”, טוענים מובילי המאבק בפינוי. אולם אחרי הליך משפטי ממושך הוכרע כי עליהם להתפנות כבר בשבועות הקרובים, אם לא יחול מפנה של הרגע האחרון.
למרות פיזורם, התכנסו בשבוע שעבר כמה מחברי הכנסת לדיון שנועד למנוע פינוי ללא פיצוי המשפחות. לכנס הגיעו תושבי שכונת אבו כביר, פעילים חברתיים וחברי כנסת, בהם אסף זמיר ומיכאל ביטון (כחול לבן), עופר כסיף וסמי אבו שחאדה (הרשימה המשותפת) ואילן גילאון (המחנה הדמוקרטי).

בדיון נטען כי חרב הפינוי מונפת מעל לראשיהן של כ-20 משפחות, שהתיישבו בשכונה בשנות ה-50 וחיות בה עד היום. תושבי השכונה הם רובם ככולם משכבות מוחלשות, בהם קשישים, נכים וילדים, ומועדי הפינוי של חלקם כבר בתחילת ינואר. זאת לאחר שב-2014 החליטה העירייה להרחיב את פארק החורשות הסמוך, כך שיכלול את שטח השכונה, והיא מסרבת להכיר בזכותם של התושבים ולפצותם.
לאחר מאבק משפטי הסכימה העירייה על פיצוי של כ-100 אלף שקל למרבית המשפחות, ולטענת מובילי המאבק היא הגדירה זאת כמחווה של רצון טוב ולא כמענה לזכותם מתוקף מגוריהם במשך שנים ארוכות. גם הפיצוי הקטן מוטל בספק, לאחר שהעירייה שלחה מכתב לתושבים שבו הזהירה שמי שיסרב להתפנות בחודש הקרוב יפונה ללא פיצוי.
אורה גריב, ממובילות המאבק של תושבי השכונה, התריעה בדיון: “כבר בתחילת ינואר אני צפויה לאבד את הבית שלי ולהיזרק לרחוב. הפיצוי שהעירייה מציעה הוא לעג לרש. כל בר דעת מבין שבסכום כזה גורלנו ברחוב. אנו זועקים נגד העוולות נגדנו ומבקשים לעצור את רוע הגזירה שנחתה עלינו, בטרם יהיה מאוחר מדי. אנו דורשים מהעירייה פיצוי שווה ערך לבתים ולאדמות שעליהן אנחנו גרים כבר 70 שנה”.
ח”כ כסיף אמר בדיון: “נקרע הלב למשמע קולותיהם של תושבי השכונה. האחד מספר כי הוא לא יכול להבטיח קורת גג לילדיו, והאחר כי הוא חולה סופני ומבקש רק לא למות ברחוב. דרישתן של 20 המשפחות צנועה – דירה תמורת דירה”.

ח”כ גילאון : “הבעיה של אבו כביר דומה לבעיה של גבעת עמל ושכונות נוספות. מתייחסים אליכם כאל הבנים החבוטים והנדכאים, אנשים שנשלחו להתיישב שם לפני שנים והיום המדינה והעירייה מחליטות לקרוא להם פולשים, ומפנות אותם מבתיהם כאילו היו פירורים על המפה שצריך לנקות”.

ח”כ ביטון: “נרתמתי למאבק של מפוני אבו כביר, כי צריך לתקן את העוול. לדבריו, הפערים בין העירייה לתושבים אינם גדולים. “צריך להגיע עם התושבים לפשרה הנותנת להם קורת גג, על בסיס מתווים קודמים. אנחנו מאמינים שאפשר להגיע להסכמה”.

יו”ר ועד שכונת נווה שאנן, שולה קשת, שהיא גם חברת האופוזיציה היחידה במועצת העיר, אמרה בדיון: “הסיפור של שכונת אבו כביר הוא לא מקרה פרטני ולא הבעיה של מי שגר שם. הוא מקפל בתוכו את גישתן העקבית של העירייה ושל המדינה כלפי תושבי השכונות. אם בעבר הם נותבו אליהן כדי לאכלס אותן כפתרון נוח לכולם, עתה הם בחזקת סרח עודף שצריך להיפטר ממנו. בלי כבוד, בלי פיצוי הולם, בלי בכלל לספור אותם כשרוקחים את התכניות. קורת גג היא לא מותרות”.

תושב השכונה אלירן גולן הוסיף: “חולדאי היה המנהל שלי בגימנסיה ודאג לי כל יום לאוכל, מכיתה ז’ עד י”ב. לא נולדתי עם כפית זהב בפה. ניקיתי שירותים לפרנסתי ויש לי אמא חולה. לאן אלך?”.
בעירייה דוחים את הטענות: “מדובר בפארק ציבורי, שהעירייה נאבקת על מנת להחזירו לציבור ולהרחיב את הריאה הירוקה בדרום העיר. המדינה פינתה את השכונה בשנות ה-70, והתושבים המתגוררים בה כיום אינם הדיירים משנות ה-50. יש רק ארבעה דיירים מוגנים בעלי חוזה, שהעירייה מפצה בהתאם לחוק, והשאר הם בני משפחה ואחרים, שהגיעו לאורך השנים, חלקם בשנות האלפיים.
“בית המשפט לא מצא אימות לטענותיהם על זכויות בקרקע, וקבע כי עליהם לפנות את השטח באופן מיידי וללא כל פיצוי. למרות זאת, יצאה העירייה מגדרה והציעה פיצוי לכל אחד מהם, כמחווה של רצון טוב וכדי לסייע להם בהתחלת חייהם החדשים.

"למרבית המחזיקים נעדרי הזכויות הוצעו פיצויים בשווי של מאות אלפי שקלים לאחד, בהתאם לתקופת מגוריהם בנכס, ולכ-12 בלבד, שתקופת חזקתם בשטח קצרה, הציעה פיצוי של 100 אלף שקל. בנוסף, תרכוש העירייה ארבע דירות עבור דיירים חולים או במצב קשה במיוחד, על מנת שיהיה להם מקום מגורים עד סוף ימי חייהם. העירייה פועלת לפי חוק ותפעל לפי החלטת בית המשפט”.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה