חדשות תל אביב

תוספת לדיירים בפינוי בינוי: עד 12 מ”ר

חדשות תל אביב12 בדצמבר 2019    4 דקות
1

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הגבילה את התוספת כדי ליצור ודאות תכנונית ואחידות בפרויקטים של התחדשות עירונית • בעקבות ההחלטה, צפויים בעלי נכסים לסרב להיכנס לפרויקטים מורכבים תמורת תוספת של חדר בלבד

תוספת לדיירים בפינוי בינוי: עד 12 מ”ר
בתים ישנים בעיר. “אמירה חברתית חשובה” ׀ צילום: אבשלום ששוני

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הגבילה את התוספת המותרת לבעלי דירות בפרויקטים של פינוי בינוי ל-12 מ”ר בלבד. ההחלטה אמורה ליצור אחידות בפרויקטים של התחדשות עירונית בתל אביב-יפו. מדובר בקיצוץ משמעותי ביחס לתוספות שאושרו בעבר.
בעקבות ההחלטה, צפויים יותר סירובים של בעלי נכסים, שלא יסכימו להיכנס לפרויקטים מורכבים תמורת תוספת של חדר בלבד לדירה החדשה שיקבלו בתמורה, גם את תכלול מרפסת וחניה. זאת, לאחר שבעבר, בפרויקטים בשכונת נווה שרת, למשל, קיבלו הדיירים בפרויקטים של פינוי בינוי תוספת של 40 מ”ר.

עדיין לא ברור מה יקרה עם פרויקטים שכבר הוגשו לאישור הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, הכוללים תוספות של יותר מ-12 מ”ר. בעירייה הסבירו כי המסמך החדש נועד להגביר את הוודאות התכנונית וליצור תהליך עבודה שקוף וברור בנוגע להתחדשות העירונית בעיר. עם זאת, הגבלת התוספת היא רק בפרויקטים של פינוי בינוי, ומסמך המדיניות החדש אינו כולל פרויקטים נקודתיים ובמסגרת תמ”א 38.

מסמך המדיניות החדש קובע כי לשטח הדירות הקיימות יתווספו 12 מ”ר, המבטאים תוספת של חדר, לשיפור רווחת הדיור, ובלבד שהשטח המינימלי של דירת התמורה לא יהיה קטן מ-60 מ”ר. המסמך מציג כלים תכנוניים אפשריים, שבמסגרתם ניתן יהיה להציג כלי התחדשות מגוונים מלבד פינוי בינוי, כמו שדרוג ועיבוי מבנים, תוספת קומות ואגפים, שיקום שכונות והתחדשות נקודתית.
עוד נקבע כי תוטל חובת עריכת נספח חברתי במימון עירוני בעת הכנת תכנית, שיפור מערך המרחב הציבורי במרחב התכנון ושמירה ויצירה של תמהיל דירות מגוון. בנוסף, בכל פרויקט יוקצו שטחי הציבור הנדרשים ויוצבו תנאים לבנייה הגבוהה מהמרקם הקיים. תנאים נוספים: שיפור התשתיות הציבוריות באזורי הפרויקטים, עידוד הליכה ברגל ורכיבה על אופניים ועוד אמצעים משלימים לכלי רכב פרטיים, ובהם פתרונות חניה ותחבורה.

“מטרת המדיניות היא חידוש מרקמים קיימים תוך שיפור איכות המגורים, המרחב הציבורי, מימוש ערכים עירוניים וחיזוק הקהילות הקיימות, וזאת תוך מימוש סדר יום תכנוני חדש ובר-קיימא”, צוין בהחלטת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.
יו”ר הוועדה להתחדשות עירונית בעירייה, תא”ל במיל’ רועי אלקבץ, התייחס לביקורת על ההחלטה, על רקע החשש של היעדר כדאיות מספקת ליזמים לבצע פרויקטים וסירובם של דיירים להיכנס לכל ההליך המורכב והקשה עבור תוספת קטנה בלבד. “מסמך המדיניות בתחום ההתחדשות העירונית הוא בעל חשיבות עליונה לתושבי העיר ולעיצוב ההתחדשות העירונית בשנים הקרובות”, ציין אלקבץ.
לדבריו, “המסמך נכתב בשיתוף גורמים במִנהל ההנדסה, נציגי תושבים, יזמים ומומחים בתחום, בהם אדריכלים, עורכי דין ושמאי מקרקעין. המסמך מקדם ודאות בתחום, שהיא מרכיב קריטי בחשיבותו. הוא מאפשר לקדם תכניות רבות יותר ובמהירות רבה יותר”. אלקבץ הוסיף כי יש להתייחס לתמורות המובטחות לתושבים כאל סל זכויות המבטיח יכולת להגדיל את הנכס, אך באותה נשימה יבטיח מענה קהילתי ותחבורתי מאוזן.

“ניסיון שנצבר בעיר, וכן בערים אחרות, מלמד כי גידול בתמורות, ללא יכולת לתת מענה בבתי ספר, בפתרונות תחבורה, בחניה ובשטחים פתוחים, יצר מציאות בלתי נסבלת”, אמר אלקבץ. לדבריו, אחת הבשורות במסמך היא הזכות הניתנת לבעלי דירות קטנות לקבל זכאות לדירה של 60 מטר לפחות, בלי קשר לאפשרות למרפסת. “זוהי אמירה חברתית חשובה של המנהיגות העירונית, שמטרתה ליצור סטנדרט עדכני לדירות קטנות בעיר”.

לנוכח הקיצוץ החד בתמורה, אל מול יצירת הוודאות התכנונית, ימים יגידו אם תל אביב תיכנס לקיפאון בפרויקטים של פינוי בינוי, או שדווקא להליך של קידום תכניות, לנוכח השקיפות והידיעה שאלו הזכויות המוקנות ולא ניתן יהיה לקבל יותר. לדברי אודי בלום, מנכ”ל חברת מטרופוליס, שבנה עד היום מאות יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית בעיר, “מדובר בהחלטה טובה, שתייצר ודאות לצד תיאום ציפיות במשולש של רשות מקומית-יזם-דיירים.

"אני מקווה שהעירייה תשכיל לקבל החלטה שמדובר רק בפרויקטים חדשים, ושלא תדרוש להחיל זאת באופן רטרואקטיבי על פרויקטים שכבר מצויים בהליכים מתקדמים, כשהדיירים מצפים כבר לתמורות מסוימות”, ציין בלום. “אני מקווה שהיוזמה תגיע גם מטעם המדינה, שתגדיר מדיניות אחידה לכל הרשויות כדי לייצר ודאות בתחום”.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה

  • יוסף האוסף
    יוסף האוסף

    מה עוד חשוב לדעת לפני פינוי בינוי?
    בחלק גדול מהמקרים פרוייקט פינוי בינוי מאפשר לעשות סדר בבפריטים שבתכולת הדירה וכן להפיק רווח אלטרנטיבי שניתן להפיק מהחפצים שאין בהם עוד צורך. הדבר נכון בעיקר בדירות של אנשים מבוגרים. ככל שיש בדירה פריטים ישנים כמו תקליטים, ספרים, עיתונים ישנים או כל פריט משנות החמישים, יש מצב שמדובר על פריטי אספנות בעלי ערך כספי. אם אתם רוצים לדעת כיצד להעריך את תכולת הדירה באופן עצמאי חפשו בגוגל "פינוי דירה יוסף האוסף" וקבלו מאמר מדוייק שמסביר איך להעריך באופן עצמאי את תכולת הדירה.