חדשות תל אביב

שפת רחוב

חדשות תל אביב1 במרץ 2020    4 דקות
0

תחייתו המחודשת של דיזנגוף היא הזדמנות להתרפק על עברו המפואר של הרחוב, שיצר את ה-DNA של הבילוי התל אביבי • מבצע “בניחוח של פעם” ב"קפה פופולר" - מציין את בתי הקפה, המסעדות והברים המיתולוגיים ברחוב ובסביבתו

שפת רחוב
רחוב דיזנגוף בשנות ה-60 והיום (למטה) | צילומים: פריץ כהן, לע"מ; תומר נויברג, פלאש 90

 

רחוב דיזנגוף התעורר בשנים האחרונות, בעיקר בשעות הלילה. ברים, פאבים ובתי קפה חדשים צצו כפטריות אחרי הגשם. על רקע שחזור הכיכר ההיסטורית והשבתה לגובה פני הקרקע ופתיחת תיאטרון בית ליסין, חוזר הרחוב, שנחשב לאחד מסמלי תל אביב הקטנה, לשמש כחלון ראווה נוצץ לעיר העברית הראשונה.
כדי להחזיר עטרה ליושנה ולציין את בתי הקפה ובתי הקולנוע המיתולוגיים, התקיים השבוע ב"קפה פופולר" מבצע שחזור מיוחד בשם “בניחוח של פעם”. במסגרת המבצע, שוחזרו גם כמה מתפריטי המסעדות ובתי הקפה שסימלו את הרחוב ואת העיר.

בקפה, שנפתח לפני כשנתיים בצומת הרחובות ארלוזורוב-דיזנגוף, על חורבות מה שהיה בעבר “קפה בתיה” המיתולוגי, שוחזרה המורשת הקולינרית באמצעות מנות אותנטיות, בליווי סיפורים על הימים שבהם המונים היו מצטופפים באוטובוס קו 5, והכרטיסן, שישב מאחור, לא עמד בקצב מכירת הכרטיסים.
המבצע הפך למסע במנהרת הזמן, לטעמים שיצרו את ה-DNA של הבילוי התל אביבי ולשורה של בתי קפה ומסעדות המזוהים עם התקופה – "כסית", "זיגל", "ברבוניה", "שניידר", "בתיה", "רוול", "טיבולי" ועוד, לצד חנויות מותגי הביגוד וההנעלה, שהפכו את דיזנגוף לרחוב הכי איני בעיר.

“'פופולר' הוא מקום שמגיעים אליו לאכול, לשתות, לראות ולהיראות”, ציינו יוזמי המבצע, שיצאו למסע במנהרת הזמן – “ממש כמו פעם. אלא שבעוד כיום כולם מצלמים סלפי ומעלים לאינסטוש להשוויץ בבילוי, פעם היו אלה הפרלמנטים של העיר שהניעו את גלגלי הבילוי, הרכילות והתרבות בעיר, ובישראל בכלל”.
קפה "כסית" במרכז דיזנגוף נפתח ב-1935 על ידי יחזקאל ויינשטיין, שנודע לימים כ"חצקל איש כסית", ליובה גולדברג ואילונה מרדקוביץ. בין מנות הדגל של המקום היו צ׳ולנט עם קישקע ורגל קרושה. בכל יום עד השעה 19:00 התקיימה "כסית" כמסעדה, ומשעות הערב המאוחרות השתנתה האווירה והמקום הפך לבית מרזח, שבו לגמו מיטב אושיות התרבות של העיר עד השעות הקטנות של הלילה כמויות של קוניאק מדיצינל, “שהורג כל מיקרוב, אבל גם את הבן אדם”, מספר השחקן יענקל׳ה בן סירא, שהוא ורעייתו עדינה שהיו מיושבי המקום.
"זיגל", בר קטן בצפון דיזנגוף, סמוך לתחנת המשטרה המיתולוגית, שפונתה בסוף השנה שעברה, צבר קהל לקוחות קבוע ואדוק, ובהם אסי דיין. בהשראת המקום כתב דיין את התסריט לסרטו “החיים על פי אגפא”, שצולם בבר ישן באלנבי בהשראת "זיגל" המיתולוגי.

את בר "שניידר", שפעל ברחוב בן יהודה במשך 14 שנה (2005-1991), הקים דני שניידר, מי שהיה הכוח המניע מאחורי המקום והצליח לייצר לעצמו קהל נאמן, שהתבגר יחד עם המקום. בין הלקוחות: נתן זהבי, רון חולדאי, אורי סביר, מאיר שניצר, עלי מוהר ז”ל, משפחת לפיד לדורותיה ועוד קבועים רבים.
גם "ברבוניה" בבן יהודה, קרוב לז’בוטינסקי, מהווה אייקון בהיסטוריה הבליינית והקולינרית של העיר. הבר הקטן, המונה כ־30 מקומות ישיבה, אהוד על בלייני ושתייני העיר. המקום עוצב ברוחו ובצלמו של עזרא מרמלשטיין, שהלך לעולמו בשנת 2017.

"קפה בתיה" הוקם ב-1941 על ידי בתיה יום טוב ובעלה אריה, שעלו מפולין. בתיה, בשלנית בחסד, סיפקה לסועדים צ’ולנט, גפילטע פיש, מרק עם קניידלך וכבד קצוץ. היו גם חביתת נקניק, רגל קרושה, סלט ביצים, בירה נשר ומרקים. כבר בתחילת דרכו, הפך בית הקפה לביתם השני של גדולי הדור, מנתן אלתרמן, חנה רובינא ואלכסנדר פן, ועד לאנשי ההגנה והפלמ”ח, יגאל אלון ומשה דיין, רות דיין ובנה אסי, יצחק רבין וגם טובל’ה חסין.
בתל אביב של פעם, טרום הקמת המדינה, ובעיקר בתקופת הצנע, לא נהוג היה לאכול בחוץ. היוצאים מן הכלל היו אנשי הרוח, משוררים, פוליטיקאים ואנשי צבא, שנהגו לשבת במסעדות בקביעות. ל"קפה בתיה" הגיעה כל הברנז’ה התל אביבית. האגדה מספרת שזה היה המקום היחיד שבו ישבו אנשי ההגנה, הלח”י והאצ”ל בשלום זה לצד זה.
“חקרנו את ההיסטוריה של המוסדות שפעלו על ציר דיזנגוף-בן יהודה, במטרה להחזיר לתודעה את סיפורם של האנשים שעשו את תל אביב – בתרבות, בפוליטיקה ובעסקים. רצינו לחזור למקומות שבהם התכנסו הפרלמנטים הכי יצירתיים ויצריים בעיר, לאותם מוסדות שאנשים התייחסו אליהם כאל ביתם השני”, אומרים המארגנים.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה