חדשות תל אביב

שדרות ירושלים ייסגרו לתנועה

חדשות תל אביב4 באפריל 2019    3 דקות
0

בשלב ראשון, ייחסם הרחוב לכשלוש שנים עד לסיום עבודות הקו האדום של הרכבת הקלה • בהמשך - יהפוך למדרחוב

שדרות ירושלים ייסגרו לתנועה
שדרות ירושלים ביפו. מהיום, רק ברגל ובאופניים ׀ צילום: תומר קרן

שדרות ירושלים ביפו ייסגרו לתנועת כלי רכב החל מהחודש הבא. בשלב ראשון, הסגירה מתוכננת לכשלוש שנים, עד לסיום עבודות הקו האדום של הרכבת הקלה והפעלתו המלאה, אבל על פי התכנית, השדרות המיתולוגיות לא ייפתחו גם לאחר מכן לתנועת כלי רכב ולמעשה יהפכו למדרחוב.
עבודות הקו האדום של הרכבת הקלה מתקדמות בינתיים על פי התכנון המוקדם, והן אמורות להסתיים באוקטובר 2021. לפני מספר חודשים החלו עבודות התשתית להקמת המקטע העילי של הרכבת, בין בת ים ליפו. בנוסף להצבת המסילה העילית, יתבצעו בשדרות ירושלים עבודות תשתית נרחבות, שיכללו גם החלפת מערכות המים והניקוז.
על פי התכנית, עם תום העבודות רק הרכבת הקלה תנוע בציר, שיהפוך למדרחוב רחב בין צומת שלמה לצומת ארליך, בדומה למדרחוב בן יהודה בירושלים, שבו עוברת רק הרכבת הקלה.
אבל לא כולם בעיריית תל אביב תמימי דעים בנוגע לתכנית. בכיר בעירייה הביע חשש ליעילות התחבורה הציבורית במהלך העבודות ולאחר הפעלת הרכבת הקלה. על פי התכנית, האוטובוסים הרבים הנוסעים כיום בשדרות ירושלים ייסעו בשני צירי תנועה רחוקים יחסית – בציר שלבים וברחוב יפת. בשניהם יוכשרו נתיבי תחבורה ציבורית.
"אני חושש שלהולכי רגל, בעיקר מבוגרים, יהיה מאוד קשה להגיע משדרות ירושלים לציר שלבים או לרחוב יפת", אומר הבכיר. "בהמשך, הקו האדום של הרכבת הקלה לא ייתן מענה לחיבור של יפו למרכז ולצפון תל אביב. רק הקו הירוק אמור להגיע לאבן גבירול, אבל זה יקרה בעוד כשש-שבע שנים. עד אז, אם תושב ירצה להגיע לסידורים בבניין העירייה או לבדיקות רפואיות במגדל המאה, הוא ייאלץ להחליף אוטובוסים", ציין.
בנוסף, לדבריו, קיים חשש שסוחרים בשדרות ירושלים ייפגעו מסגירת האזור לתחבורה ציבורית במהלך העבודות. "ייתכן שאחר כך המדרחוב יהיה שוקק, אבל יחלפו עוד שנים ארוכות עד שזה יקרה. בינתיים, לא תהיה תחבורה ציבורית בשדרות". עם זאת, על פי התכנית, במהלך העבודות יהיה מעבר להולכי רגל בשדרות ירושלים, והכוונה היא לאפשר גם לרוכבי אופניים לעבור לאורך השדרות.
כמו כן, קיים חשש מעומסי תנועה כבדים ברחובות יפת ושלבים. "רבים מגיעים לאזור שוק הפשפשים, השוק היווני וכיכר השעון. כששדרות ירושלים ייסגרו, יהיו עומסי תנועה כבדים", מתריע תושב האזור. "לקראת העונה הבאה, גם אצטדיון בלומפילד אמור להיפתח. מה יקרה אז?".
לא רק שדרות ירושלים ייסגרו לתנועת כלי רכב. בעוד כחודשיים אמורים גם חלקים נרחבים מנמל יפו להיסגר לרגל עבודות שיפוץ ושדרוג. בשבוע שעבר ציינו כי דייגים בנמל חוששים שהדבר יפגע בהם, ובאזור נתלו בימים האחרונים שלטי מחאה נגד הסגירה המתוכננת.
מהעירייה נמסר בתגובה: "הסדרי התנועה בשל עבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים הם באחריות נת"ע ומשרד התחבורה, בשיתוף עיריית תל אביב-יפו. העבודות יתבצעו תוך יידוע התושבים ובעלי העסקים באזור. על מנת לעמוד בלוח הזמנים של הקו האדום, ובשל שיקום קו ניקוז בשדרות, ביקשה חברת נת"ע מהעירייה להקדים את סגירת המקטע המרכזי של שדרות ירושלים לתחבורה ציבורית.
"העירייה מבקשת להביא לסיום העבודות במועד המהיר ביותר ולמנוע פגיעה ברווחת ותנועת התושבים, בעלי העסקים והציבור הרחב. לשם כך ביקשה העירייה מנת"ע שהשדרה תישאר פתוחה להולכי רגל ותוגבר רמת השירות והפריסה של התחבורה הציבורית באזור, כולל שאטל חינמי. לגבי תנועת אופניים, העירייה שואפת לאפשר תנועה לאורך השדרה, והנושא נבחן בנת"ע".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

קשישה שנפלה באוטובוס תפוצה ב-440 אלף שקל

קשישה כבת 90 שעלתה על אוטובוס בתל אביב, לא הספיקה להתיישב במקומה, כשנהג האוטובוס החל להאיץ את נסיעתו. כתוצאה מכך...

חדשות תל אביב21 באפריל 2019    דקה אחת
0

דורות ההמשך בתל אביב

עמותת "דורות ההמשך" תערוך, כמדי שנה, טקס ייחודי לזכר הנספים בשואה. הנושא המרכזי  השנה יעסוק בקולנוע דוקומנטרי לשירות הזיכרון וההנצחה...

חדשות תל אביב20 באפריל 2019    דקה אחת

כתיבת תגובה