חדשות תל אביב

קחו מספר

חדשות תל אביב17 בנובמבר 2019    3 דקות
0

במטרה להסדיר את התחום ולשמור על בטיחות הולכי הרגל והרוכבים, חייבה העירייה את שלוש החברות המפעילות שירות קורקינטים חשמליים בעיר להתקין לכלים שברשותן מספר זיהוי • בקרוב: יחידת אכיפה חדשה לעבירות אופניים וקורקינטים

קחו מספר
קורקינטים. צילום אבשלום ששוני

על רקע תלונות על תאונות, עבירות תנועה וחניות פיראטיות החוסמות מדרכות, הנחתה העירייה את החברות המחזיקות בהיתר זמני להפעלת קורקינטים חשמליים שיתופיים בעיר, להתקין מספר זיהוי לכל כלי המוצב על ידן במרחב הציבורי.
בעירייה ציינו כי מטרת הדרישה היא לשמור על הסדר הציבורי ולהגן על בטיחותם של הולכי הרגל והמשתמשים בקורקינטים החשמליים. במכתב רשמי לשלוש החברות המחזיקות בהיתר זמני להפעלת קורקינטים, הודיעה העירייה שעד 15 בדצמבר עליהן להתקין מספר זיהוי לכל אחד מהכלים שמוצבים על ידן במרחב הציבורי בעיר. החל ממועד זה, העירייה תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה לתפיסה וסילוק כלים שיתופיים שיימצאו ללא מספר זיהוי ברחבי העיר.
בנוסף, ועל מנת למגר את תופעת הרכיבה על המדרכות, תאפשר העירייה לציבור לצלם באמצעות יישומון 106 כלים שיתופיים שנוסעים על המדרכות ולשלוח את התמונה, בצירוף נקודת ציון גיאוגרפית וחתימת זמן, למוקד העירוני. בעירייה הבהירו כי על מנת לצלם כראוי, יש לצלם ישירות מתוך יישומון 106.
התמונות, בצירוף המידע הרלוונטי, יועברו בתוך 24 שעות לחברה המפעילה. עם קבלת המידע, החברה המפעילה תחויב בהטלת סנקציות מתאימות על משתמש הכלי. עוד הוחלט שהחל מ-31 בינואר 2020 תבקש העירייה לקבל דיווח חודשי בכל הנוגע לאופן הטיפול במקרים שהועברו לחברות.
ההסדרה מבקשת ליצור איזון נכון בין הביקוש והיתרונות שבאמצעי התחבורה השיתופיים, לצורך שמירה על הסדר במרחב הציבורי ובטיחות כלל משתמשי הדרך. “המדיניות העירונית היא להחזיר את המדרכות להולכי הרגל, לייצר תרבות רכיבה בטוחה, למתן ולהאט את תנועת הרכבים בעיר”, ציינה אתמול סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק התחבורה, מיטל להבי.
“כחלק מהסדרת פעילות הקורקינטים השיתופיים, יצאנו למהלך שמטרתו להגביר את הבטיחות באמצעות פיקוח על רכיבה לפי חוקי התנועה, וחיוב רישוי לכלים השיתופיים, במסגרת היתר ההפעלה שאנו נותנים לחברות. חובת הרישוי תושת בשלב ראשון על החברות המפעילות, במטרה להרתיע את הרוכבים, שרובם מזדמנים, מלבצע עבירות רכיבה המסכנות את חייהם ואת חיי זולתם, ולהגביר את יכולת הפיקוח שלנו על אופן הרכיבה”.
במקביל, תמשיך העירייה לפעול מול הכנסת ומשרד התחבורה, על מנת לקדם חקיקה ארצית, שתחייב את כלל האופניים והקורקינטים, פרטיים ומסחריים כאחד, בהתקנת מספר רישוי.
בעירייה ציינו כי בשל ריבוי התאונות שבהן היו מעורבים רוכבי כלי רכב דו-גלגליים חשמליים והולכי רגל, ובהיעדר אכיפה, הוחלט להעניק סמכויות אכיפה נרחבות לפקחים העירוניים במסגרת חקיקה ייעודית. במסגרת זו, החל מאמצע חודש מאי, פועלת העירייה גם לתפיסת כלים שיתופיים שהושארו במרחב הציבורי, בניגוד לכללים שנקבעו. עד כה תפסה העירייה כ-9,000 כלים שיתופיים שהועמדו שלא כחוק במרחב הציבורי.
בתוך כך, העירייה הזהירה כי היא פועלת באמצעות פקחים עירוניים לאכיפה מוגברת של חוק האופניים, מתוך מטרה להבטיח הפרדת שימושים ושמירה על בטיחות הולכי הרגל. האכיפה החלה כבר בנובמבר 2017. על רקע הגברת השימוש בכלים חשמליים, הוחלט להקים יחידת אכיפה ייעודית בתוך אגף הפיקוח. תפקידה של היחידה החדשה יהיה לאכוף עבירות תנועה של אופניים וקורקינטים חשמליים במדרכה. מתחילת שנת 2019 חולקו כ-19 אלף דוחות בגין רכיבה אסורה במדרכה, והצפי הוא שהיחידה תביא לזינוק במספר הדוחות.
היחידה תחל לפעול בינואר 2020 ותמנה 25 פקחים, שיפעלו בניסיון ליצור הרתעה וסדר ברחובות העיר. פקחי היחידה ישלימו את פעולות האכיפה של עשרות פקחי העירייה ביחידות המרחביות, ויחד יהוו מכפיל כוח משמעותי. יחידת האכיפה הייעודית מצטרפת ליוזמת העירייה להסדרת פעילות החברות המחזיקות בהיתר זמני להצבת אופניים וקורקינטים חשמליים בעיר.
“אנו פועלים לקידום תחבורה בטוחה ויעילה בעיר, כיעד אסטרטגי ראשון במעלה, ומעודדים שימוש בכלי רכב אלטרנטיביים על חשבון הרכב הפרטי. עם זאת, בשל ריבוי התאונות שבהן היו מעורבים רוכבי כלי רכב דו-גלגליים חשמליים ובהיעדר אכיפה, הוחלט להעניק סמכויות אכיפה נרחבות לפקחים”, ציינו בעירייה.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מנכ"לית משרד התחבורה: "בעיית הפקקים תהיה חמורה...

  עומסי התנועה הכבדים בתל אביב הם רק הפרומו לקראת הצפוי. עבודות התשתית של הקו הירוק והקו הסגול של הרכבת...

חדשות תל אביב13 ביולי 2020    3 דקות
0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה