חדשות תל אביב

"צדיק בסדום"

חדשות תל אביב21 במרץ 2019    3 דקות
0

מפעל חייו של הרב אחיעד אטינגר (47) ז"ל, שנרצח בפיגוע בשומרון, היה ישיבת "עוז ואמונה" שהקים בדרום העיר • "הוא רצה להחזיר את היהודים לנווה שאנן", סיפרה שפי פז, ממובילות מאבק התושבים

"צדיק בסדום"
הישיבה. צילום: אבשלום ששוני

רבים ליוו ביום שני את הרב אחיעד אטינגר (47) ז"ל, שנרצח בפיגוע בשומרון, בדרכו האחרונה, כשהובא לקבורה בבית העלמין סגולה שבפתח תקוה. אטינגר, שנורה בעת שניסה לנטרל את המחבל, היה בדרכו לישיבת "עוז ואמונה", שאותה הקים לפני כארבע שנים בבית כנסת נטוש ברחוב יסוד המעלה בשכונת נווה שאנן בתל אביב. "הוא התגורר בעלי, אבל מפעל חייו היה בדרום תל אביב", סיפרו מכריו.
הרב אטינגר היה דמות אהודה מאוד בקרב פעילים ותושבים הנאבקים להרחקת המסתננים הבלתי חוקיים מהשכונות הדרומיות של העיר. "הוא רצה להחזיר את היהודים לנווה שאנן", סיפרה שפי פז, ממובילות מאבק התושבים.
אטינגר, אב ל-12 ילדים בגילאי שנה עד 20, עבר לעלי לפני כשלוש שנים יחד עם משפחתו. בימים הקרובים צפויה בתו ללדת. ביום ראשון קיימו מאות מתפללים תפילות מיוחדות להחלמתו בבית הכנסת "משען עלי" ביישובו ובישיבת "עוז ואמונה" בתל אביב. כמה שעות לאחר מכן נאלצו הרופאים בבית החולים בילינסון לקבוע את מותו.


"הרב אטינגר התגורר עד לפני כשלוש שנים בשכונת קריית שלום בתל אביב והיה רב בית הכנסת הפועל המזרחי בשכונת שפירא. לפני כארבע שנים הוא הקים את הישיבה בנווה שאנן, כדי להקים 'אי של יהדות' בשכונה, שהפכה למעוז של עובדים זרים ומסתננים", סיפר חבר מועצת העיר חיים גורן. "בית הכנסת ברחוב יסוד המעלה הוקם לפני כ-80 שנה, ובשנים האחרונות המקום היה עזוב ולא התקיימו בו תפילות. הרב אטינגר קיבל את המפתח מהגבאי והפך את המקום לישיבה, שהייתה שלוחה של ישיבת הסדר", סיפר.
לדבריו, לישיבה הגיעו עשרות צעירים והמקום הפך למוקד של יהדות בנווה שאנן. "הוא היה אישיות מיוחדת. תמיד הוא תמך באנשים", הוסיף גורן.
לדברי שפי פז, "הרב אטינגר התחיל להביא אברכים ולהחזיר את היהודים והיהדות לנווה שאנן. הוא הצליח להקים אי יהודי בשכונה וגם רצה למצוא דירות באזור, כדי שיבואו משפחות והיהודים יחזרו לשכונה. הוא היה אור בתוך החושך, אדם מאמין, מדהים וידידותי. אנחנו שונים ברקע שלנו, אבל תמיד היו בינינו כבוד הדדי והערכה".
פעילים נוספים בשכונה סיפרו כי נהג לסייע וללוות באופן אישי דיירים באזור ולתמוך בהם. בטרם נודע דבר מותו, יצאה מאי גולן, פעילה חברתית בשכונה, בקריאה נרגשת: "אנא התפללו למען האיש הטהור והצדיק הזה, מי שבעשר אצבעות הביא חיים לבית כנסת נטוש בלב התחנה המרכזית הישנה במדינת דרום תל אביב. בחלק מהסיורים הרבים שאני עורכת בשנים האחרונות באזור, נקודת האור בסוף הסיור הקשה היא הישיבה של הרב אטינגר, צדיק בסדום".
לאחר קבלת הבשורה הקשה, התכנסו בישיבה ברחוב יסוד המעלה עשרות מתפללים ומוקירי זכרו. "החלום שלו היה להפריח את האזור הזה", סיפר אחד מהם. "נמשיך את המורשת שלו", הבטיחו המתפללים. בין המלווים הרבים של הרב בדרכו האחרונה היו שר החינוך נפתלי בנט, השר לפיתוח אזורי צחי הנגבי וסגן שר הביטחון אליהו בן דהן.
בהלוויה שאלה בתו: "אבא, איך אתה, שהבאת כל כך הרבה חיים לעולם, כבר לא פה כדי לחיות אותם איתנו? המחבל הארור הזה חשב שהוא מפסיק חיים, אבל הוא לא ידע כמה חיים השארת פה. כמה עוצמה, שרק תלווה ותגדיל את כולנו ואת כל עם ישראל. הצלת אנשים, למרות שיכולת לברוח כי היית בכיוון השני. בחרת להסתובב ולירות במחבל, ואז קרה משהו נורא – המחבל ירה בך בראש, אתה איבדת את ההכרה, הגעת לבית החולים ולאחר יום נפטרת, לצערנו הרב".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה