חדשות תל אביב

“פיצוי הוגן לתושבי כפר שלם זו חובתנו המוסרית”

חדשות תל אביב20 בינואר 2020    2 דקות
0

את הדברים אמר שר התחבורה, שהורה לרשות מקרקעי ישראל לאשר פיצויים מוגדלים לתושבים שיפונו, המתגוררים על ובסמוך לתוואי הקו הסגול של הרכבת הקלה

“פיצוי הוגן לתושבי כפר שלם זו חובתנו המוסרית”
הפגנת תושבים בכפר שלם | צילום ארכיון: נתע

 

משרד התחבורה הורה למועצת רשות מקרקעי ישראל לאשר מתווה פיצוי הולם לתושבי שכונת כפר שלם, שעל תוואי הקו הסגול של הרכבת הקלה.
נת”ע הודיעה כבר לפני יותר משנה לעשרות משפחות בשכונה שעליהן להתפנות בשל התוואי העובר בבתיהן או בסמיכות. התושבים מחו ודרשו לקבל פיצוי הולם. לפני כמה חודשים אף הוגשו על ידם עתירות לבית המשפט, לקבלת פיצויים גדולים משמעותית, לעומת הסכומים שהוצעו להם עד היום. הפערים בין מה שחברת נת”ע הייתה מוכנה לשלם, באמצעות רשות מקרקעי ישראל, לבין דרישת התושבים הסתכמו בכ-2 מיליארד שקל.
בעוד כחודשיים, הייתה אמורה נת”ע לתפוס את החזקה על תוואי הקו הסגול ולפנות באמצעות צווי הפקעה לתושבים המתגוררים לאורכו. אבל לטענת התושבים, הפיצוי נמוך מאוד ולא מאפשר להם להתחיל את חייהם מחדש. בסדרת דיונים ארוכה, שהוביל שר התחבורה בצלאל סמוטריץ’, הוחלט על אימוץ “מתווה יצחקי”, שגיבשה ועדה בראשותו של יו”ר קבינט הדיור לשעבר, אביגדור יצחקי.
ההחלטה מתייחסת לתושבים המתגוררים על תוואי הרכבת, אבל במשרד התחבורה הבהירו שגם תושבים נוספים המתגוררים בשכונה, ואשר יחפצו בכך, יוכלו להצטרף אליהם באותם התנאים. “לאחר שנים שאף אחד לא היה מוכן לגעת בתפוח האדמה הלוהט של כפר שלם, תוך תיאום עם התושבים, מצאנו פתרון שיעשה צדק לתושבי השכונה ויאפשר את המשך פיתוח הקו הסגול של הרכבת הקלה בלוחות הזמניים המקוריים”, ציין סמוטריץ’.
לדבריו, הפיצויים שלהם היו זכאים התושבים, בהתאם לפסיקת בית המשפט, אינם מאפשרים חלופה ראויה למפונים. “הגענו להסכמות והגדלנו משמעותית את הפיצויים של התושבים. המשך פיתוח הרכבת הקלה זו חובתנו הלאומית, ופיצוי הוגן לתושבים זו חובתנו המוסרית”, הוסיף.
בתוך כך, מועד הפעלת הקו האדום של הרכבת הקלה יידחה לפחות בכמה חודשים. על פי התכנון המקורי, הוא אמור היה להתחיל לפעול באוקטובר 2021, אבל לאחרונה התברר שצפויים עיכובים, בין השאר, בשל שינויים פרסונליים בצמרת נת”ע. לא מכבר פרש מנכ”ל החברה יהודה בר-און, ואת מקומו תפס חיים גליק. מהחברה נמסר: “עדיין לא ידוע מועד סיום העבודות. המנכ”ל עוד לא סיים את התיקוף”.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה