חדשות תל אביב

עלייה חדה בארנונה על השכרת דירות לתיירים: פי 2.5

חדשות תל אביב18 ביולי 2019    2 דקות
0

בינתיים העירייה אינה רשאית לעדכן את התעריפים, כיוון ששרי האוצר והפנים טרם אישרו אותם • העירייה: "העלייה החדה במספר הדירות המושכרות באופן מסחרי פוגעת באורח החיים של התושבים ובמחירי הדיור בשוק השכירות"

עלייה חדה בארנונה על השכרת דירות לתיירים: פי 2.5
תל אביב. כ-7,000 דירות בעיר מושכרות לתיירים ׀ צילום: חן ליאופולד, פלאש 90

עיריית תל אביב החליטה על זינוק חד בתעריפי הארנונה על השכרת דירות לתיירים – מ-52.5 ל-124.01 שקל למ"ר, אולם בינתיים העירייה אינה רשאית לעדכן את התעריפים, כיוון ששרי האוצר והפנים טרם אישרו את העלייה החדה. כדי שהתעריפים החדשים ייכנסו לתוקף כבר השנה, צריכים שרי האוצר והפנים לאשר את צו הארנונה החד, שעליו החליטה מועצת העירייה, עד 18 באוגוסט.
שוק השכרת הדירות לתיירים, בין היתר באמצעות airbnb, הפך להיות חם בתל אביב – על רקע המחירים היקרים של בתי המלון. מבדיקה שערכה העירייה עולה כי לפחות 7,000 דירות באזורי ביקוש במרכז ובצפון העיר מושכרות לתיירים בשכירות לטווח קצר. עם זאת, ההערכות הן שבפועל מושכרים לתיירים לסירוגין כ-10,000 דירות או חדרים לטווח קצר.
מספר חדרי המלון בתל אביב עומד על כ-11,000. על רקע המחסור בחדרים, עלו מחירי המלונות והחל שגשוג בהשכרת דירות, שבפועל מניבות רווחים גבוהים. לפיכך לא נראה כי הזינוק בתעריפי הארנונה לדירות להשכרה לטווח קצר יביא לצמצום התופעה, כפי שמעוניינים בעירייה. אפשרות נוספת שייתכן כי תועלה לסדר היום תהיה הגבלת האפשרות להשכיר דירות מגורים לטווח קצר ל-90 או 120 יום בשנה.
בינתיים טוענים תושבים שפריחת ענף השכרת הדירות לתיירים מעלה את מחירי השכירות בעיר. ואכן, מחירי שכר דירה באזורי הביקוש בעיר, שמחצית מתושביה מתגוררים בשכירות, משתוללים זה שנים.
מהעירייה נמסר: "תעריף הארנונה הממוצע למגורים בעיר לשנת 2019 עומד על 52.20 שקל למ"ר לשנה, והוא מהנמוכים בין הערים הגדולות. בשנים האחרונות מתרחבת בעיר תופעה של השכרת דירות מגורים לתקופות זמן קצרות. ההשכרה נעשית בעיקר באמצעות אתרי אינטרנט המתמחים בכך. נוכח העלייה החדה במספר הדירות המושכרות באופן מסחרי והפגיעה הנגרמת לאורח החיים של התושבים ולמחירי הדיור בשוק השכירות, נקבע תעריף אחיד של 124.01 שקל למ"ר לשנה.
"מועצת העיר אישרה סעיף זה בצו הארנונה לשנים 2019 ו-2020, אך טרם התקבל אישור שרי הפנים והאוצר. ככל שסעיף זה יאושר על ידי השרים, יאותרו הנכסים הללו על ידי העירייה, באמצעים העומדים לרשותה, ויחויבו בהתאם".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

כדאי להצביע בתל אביב

עיריית תל-אביב-יפו ממשיכה בקמפיין לטובת העלאת אחוזי ההצבעה בתל-אביב-יפו ומפרסמת הטבות ליום הבחירות, עבור האזרחים היוצאים להצביע: תושבים בעלי דיגיתל...

חדשות תל אביב15 בספטמבר 2019    דקה אחת
0

לא עוזבים את (החנייה) בעיר!

משעה 16:00, היום (12.9)  ולאורך שעות אחה"צ הפגינו מול הכניסה לחניון העירייה, עשרות מפגינים נושאי שלטים.  

חדשות תל אביב12 בספטמבר 2019    דקה אחת

כתיבת תגובה