חדשות תל אביב

עכשיו גם החניונים מתייקרים

חדשות תל אביב7 באוקטובר 2019    4 דקות
0

את העלייה ירגישו בעיקר תושבים מחוץ לעיר, בעוד תושבי העיר זכאים בחניונים שבהסדר לחניה בהנחה של 75% • חולדאי: "העלאת התעריפים עשויה להוסיף מקומות חניה ולהפחית את מספר כלי הרכב בחניונים"

עכשיו גם החניונים מתייקרים
חניון "אחוזות החוף". תוספת של 30 שקל להוצאה החודשית על חניה ׀ צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

לאחר הזינוק במחירי החניונים העירוניים המופעלים על ידי חברת אחוזות החוף, מתייקרים גם מחירי החניה בחניונים המופעלים על ידי זכיינים של החברה העירונית. מועצת העיר אישרה את התעריפים החדשים, שיביאו לעלייה במרבית החניונים. את העלייה יחושו בעיקר תושבים מחוץ לעיר, בעוד תושבי העיר זכאים בחניונים שבהסדר לחניה בהנחה של 75%.
תעריפי החניה החל מהשעה 16:00 בחניוני "בית הדר" שבמרכז העיר, "גלית" בשכונת יד אליהו, "הכובשים" סמוך לשוק הכרמל ו"עין יעקב" שמול מתחם הדולפינריום – מתייקרים ב-4 שקלים, מ-20 ל-24 שקל. במקביל, ברוב החניונים יעלה תעריף החניה לשעה הראשונה מ-12 ל-16 שקל, וגם החניה בכל רבע שעה נוספת מתייקרת – מ-3 ל-4 שקלים.
לעומת זאת, החניה בחניון "החורשה", סמוך לתחנת הרכבת האוניברסיטה ומרכז הירידים, תוזל מ-26 ל-16 שקל לשעה הראשונה, והחל מהשעה 16:00 המחיר יעמוד על 24 שקל. ההוזלה במחיר הגיעה על רקע המעבר של החניון להפעלה ישירה של אחוזות החוף, לאחר שנוהל על ידי חברת אקספו.
ראש העירייה רון חולדאי דוחה את הביקורת על העלאת תעריפי החניונים. לדבריו, ההתייקרות המשמעותית היא לתושבים מחוץ לתל אביב. "העלאת התעריפים עשויה להוסיף מקומות חניה ולהפחית את מספר כלי הרכב המחנים בחניונים", אמר בישיבת מועצת העיר. לדבריו, עבור תושבי העיר ההתייקרות תהיה מינורית – שקל אחד בלבד.
עם זאת, תושבי העיר המתנגדים להתייקרות טוענים כי במצטבר מדובר בתוספת של 30 שקל להוצאה החודשית על חניה. תושבים מוחים גם על כך שבחניון רדינג קשה למצוא מקומות חניה, לנוכח עבודות תשתית המבוצעות בחלק מהחניון הגדול.
בתוך כך, חולדאי הבהיר כי העירייה מבצעת בשעות הלילה אכיפה נגד חניה על מדרכות, חסימת חניות פרטיות, חניה אסורה בחניות נכים, וכן נגד תושבי חוץ המחנים במקומות המיועדים לחניה מועדפת.
התכנית של להבי
על רקע מצוקת החניה הקשה ומדיניות האכיפה החדשה של העירייה, מציעה סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק התנועה והחניה, מיטל להבי, לאפשר חניה בחלק מהרחובות שבהם נאסרה החניה באדום-לבן לתושבי האזור בלבד. "יש לבחון זאת ברחובות שכונתיים, שבהם יש מחסור מובהק בחניה, ולהקצות את החניה משני צדי הרחוב בלילה לתושבים עם תו חניה אזורי, ובמהלך היום גם לתושבי חוץ", הסבירה להבי.
להבי, שגיבשה תכנית מפורטת, בניסיון להתמודד עם המציאות הקשה עבור תושבים רבים, מציעה לפתוח בשעות הערב והלילה חניונים המשמשים במהלך שעות היום את עובדי העירייה, שישמשו לחניית תושבים. מדובר בחניון מִנהל ההנדסה בשדרות בן גוריון ובחניון הסמוך לאצטדיון בלומפילד.
בנוסף, מציעה להבי לחייב בעלי חניונים פרטיים לפתוח אותם בכל שעות היממה. "בעיר קיימים מאות חניונים בבעלות פרטית, שחלקם ננעלים בשעות הערב והלילה. חניונים אלה יכולים וצריכים לפעול על פי העיקרון של עירוב שימושים ומשתמשים, ולפתוח את המחסום לטובת התושבים בשעות סגירת המשרדים", הסבירה. "חיוב המפעילים לפתוח את החניונים לאורך כל שעות היממה תלווה במתן תמריצים מצד הרשות. לצד זאת, נכתיב בתנאים לרישוי עסק, לחייב הפעלת חניונים בכל שעות היממה, כשמתוכן לפחות 12 שעות כחניון ציבורי פתוח לתושבים במחיר מפוקח".
לדברי להבי, ניתן להכשיר מגרשים שאינם בשימוש למגרשי חניה זמניים. מדובר במגרשים שעליהם מתוכננות להתבצע בעתיד תכניות בנייה. "ניתן לבחון הוצאת צו לחניון זמני, במתכונת גינה זמנית, שיכשיר הפעלת חניון במגרשים ריקים, עד אשר יוצאו בעבורם היתרי בנייה", היא אומרת.
עוד היא מציעה, לשנות את המיקומים של חניות ייעודיות לכלים זעירים (אוטותל, אופניים וקורקינטים חשמליים), ממתחמי הכחול-לבן למתחמים שבטווח של 100-50 מטר, ובתנאי שלא תהיה בכך הפרעה להולכי הרגל. יצוין כי בשנתיים האחרונות הופקעו מאות מקומות חניה בכחול-לבן עבור מיזמי אוטותל, האופניים והקורקינטים החשמליים, והדבר עורר תרעומת קשה בקרב התושבים.
בנוסף, מציעה להבי לפעול לקידום חניוני "חנה וסע" בפאתי העיר, כדוגמת חניון "רדינג". זאת, בשילוב של אמצעי התניידות חלופיים, הכוללים בין היתר מוניות שירות ואף שאטלים ללא תשלום לתקופת הרצה, כדי לעודד את השימוש בהם. לדבריה, יש לקדם תכנית מקיפה, ברמה הלאומית, לנוכח עומסי התנועה הכבדים בכניסות לעיר ובתוכה.
משה כהן

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה