חדשות תל אביב

עיר בשיפוצים

חדשות תל אביב3 בפברואר 2020    6 דקות
0
עיר בשיפוצים
בית הכנסת הגדול. הוקם ב-1925 | צילום: משה כהן

 

בית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי 110, שנחשב לאחד מסמלי תל אביב, יעבור מתיחת פנים בהשקעה של כ-60 מיליון שקל. העירייה, באמצעות קרן תל אביב לפיתוח, תשקיע בשיפוץ החיצוני כ-20 מיליון שקל, כך אישרה מועצת העיר, במטרה לאפשר את תחילת השיפוץ המורכב.
בנוסף, העירייה תקדם תכנית לניוד זכויות בנייה ממבנה בית הכנסת הגדול, או שתרכוש את הזכויות מקרן השימור העירונית. כיוון שהמבנה ההיסטורי של בית הכנסת מוגדר כמבנה לשימור, ניתן יהיה לנייד את זכויות הבנייה לשטחים וקומות נוספות למבנה אחר באזור. בעירייה מעריכים שזכויות הניוד יניבו הכנסה של כ-7 מיליון שקל נוספים, שיוקצו לעבודות השיפוץ החיצוני.
עוד נקבע בהסכם בין העירייה להקדש בית הכנסת, כי עבודות שיפוץ הפנים, שיכללו את חידוש מערכות מיזוג האוויר, הקמת ארון קודש חדש ורכישת ריהוט ההולם אל אופי המקום, לא יבוצעו על ידי העירייה, אלא באמצעות הקדש בית הכנסת. בנוסף, העירייה תשקיע מיליוני שקלים בפיתוח הכיכר העירונית הסמוכה.
עוד נקבע בהסכם כי העבודות יבוצעו בשלבים ובהדרגתיות, על מנת שלא לפגוע בפעילות בית הכנסת. עם זאת, כשהעבודות יחייבו את הפסקת הפעילות, תפעל העירייה עם הנהלת ההקדש למציאת פתרון זמני חלופי. זאת, על מנת לאפשר את רציפות פעילות בית הכנסת.
בית הכנסת הגדול, שהיווה את אחד מחלונות הראווה של תל אביב הקטנה, נחנך בשנת 1925. זאת, לאחר שכבר בסוף שנת 1910 הוחל בגיבוש תכניות להקמת בית כנסת בעיר. בשנת 1924, בתמיכת הברון רוטשילד, הונחה אבן הפינה, ושנה לאחר מכן נחנך בית הכנסת, שעורר התרגשות רבה בקרב תושבי תל אביב הקטנה.
לבית הכנסת הגדול גם חלק במאבק להקמת מדינת ישראל. בחיפוש שנערך במקום לאחר פיצוץ מלון המלך דוד בירושלים, נמצא במרתף בית הכנסת מחסן נשק של הלח"י, והבריטים עצרו את שמש בית הכנסת, שנידון לשנת מאסר. עד היום מתנוססת לוחית זיכרון לציון האירוע ברחוב אלנבי, סמוך לבית הכנסת.
במשך שנים ארוכות היה בית הכנסת הגדול מלא במתפללים, ובשבתות המתחם הסמוך ברחוב אלנבי היה סגור לתנועת כלי רכב. אבל בעשורים האחרונים ירד מספר המתפללים במקום, ובבית הכנסת התקיימו אירועים, כמו חתונות, עלייה לתורה בבר המצווה ועוד. הדבר אף עורר מחלוקת עם העירייה, שדרשה בעבר מבית הכנסת לשלם ארנונה, בשל עיסוקו באירועים.
בשנים האחרונות, על רקע הקמת שביל העצמאות העובר גם בבית הכנסת ושיפוץ בית העצמאות בשדרות רוטשילד, גברה הדרישה לשפץ גם את בית הכנסת, שההיסטוריה שלו שזורה בתולדות העיר והמדינה. לאחר השיפוץ אמור בית הכנסת לתפוס את מקומו כאחד מחלונות הראווה של העיר, ולהפוך מוקד משיכה לתיירים מכל העולם, שמגיעים בשנים האחרונות בהמוניהם לעיר ללא הפסקה.
גינה לכולם
גינת ההסתדרות שבחזית בית ההסתדרות ברחוב ארלוזורוב 93 תהפוך לגינה ציבורית פתוחה, וגדרות המתכת המכוערות יוסרו מכל המתחם. על הקמת הגינה הציבורית הוסכם בין הנהגת ההסתדרות, בראשות ארנון בר דוד, לעירייה.
העירייה כבר אישרה תקציב מיוחד של 4 מיליון שקל לפיתוח גינה ציבורית במדשאות ההסתדרות. העבודות יכללו תשתיות ופיתוח, התקנת מתקני משחק ותאורה ורכישת ריהוט רחוב וגן. הפרויקט יבוצע במימון משותף ושוויוני של העירייה וההסתדרות, שתשקיע מצדה עוד 4 מיליון שקל.
בתוך כך, הוחלט על תקצוב בסך של 550 אלף שקל להתקנת הצללה לגינת בני ברית ביפו. הצללה דקורטיבית תבוצע, בתוך כך, גם ברחוב פנחס בן יאיר ביפו.
אופרה אחרת
על רקע שדרוג הטיילת התל אביבית, בולטת ההזנחה של כיכר האופרה במפגש הרחובות הרברט סמואל-אלנבי-הירקון. תכנית חדשה שגובשה בעירייה אמורה להביא לשדרוג הכיכר. תקציב התכנון לשיקום ושדרוג כיכר האופרה עומד על כ-3 מיליון שקל. התכנון יכלול שיקום ושדרוג מדרכות, שיפור התאורה, הסדרת תנועה וחניה, גינון ופיתוח סביבתי, והוא יבוצע באמצעות החברה העירונית אתרים.
זה בלומפילד
באצטדיון בלומפילד, שבשדרוגו הושקעו כחצי מיליארד שקל, יושקעו עוד כ-2 מיליון שקל נוספים להשלמת רכיבי הצטיידות. ההיקף הכולל של תקציב ההצטיידות באצטדיון מסתכם בכ-54.5 מיליון שקל.
עם זאת, עדיין אין תכנית לקירוי כל האצטדיון. "ראיתי משחק בגשם, וזה היה סיוט. רוב המנויים העדיפו להישאר בבית. הקימו אצטדיון כל כך מפואר וברמה בינלאומית, אז שישלימו את המבצע ויקרו אותו", אומר אוהד ותיק של הפועל תל אביב. במהלך העבודות אכן הותקנו יסודות לקירוי עתידי, אבל בינתיים בלומפילד המרשים, הכולל 29 אלף מקומות ישיבה, מקורה רק בשער 1 ובחלק מהשערים 2 ו-13.
שוק הדגים
עבודות השיפוץ הנרחבות בנמל יפו עוררו מחאות בקרב דייגים, שמכרו במשך שנים ארוכות את הדגים שדגו במהלך הלילה במחסן שבחלקו הדרומי של הנמל. הדייגים דרשו להמשיך להתפרנס ולמכור את הדגים. במגעים עם העירייה, סוכם שהדייגים יוכלו להמשיך למכור את מרכולתם ויינתן להם היתר מיוחד.
מועצת העיר אישרה שינוי מיוחד בחוק העזר העירוני, המאפשר לבצע במתחם מוגדר בנמל הוותיק רוכלות דיג. "מי שהוא בעל רישיון דיג אישי ומקצועי, ובבעלותו כלי שניתן לו רישיון מקצועי לעסוק בדיג, והוא עוגן בנמל יפו על פי הסכם עגינה בתוקף – יוכל לבצע רוכלות של דגים, פירות ים וכיוצא בזה במקום שסומן לכך בנמל יפו", נכתב בתיקון לחוק העזר העירוני, שיאפשר לדייגים לשרוד במהלך העבודות הצפויות להימשך כשלוש שנים.
עושים תרבות
העירייה אישרה תקצוב מיוחד בסך של חצי מיליון שקל לתכנון הקמת מוזיאון לתולדות העיר בבית העירייה הראשון ברחוב ביאליק. העלות המוערכת מסתכמת בכמיליון שקל, וקרן תל אביב תממן עוד חצי מיליון שקל.
תקצוב מיוחד נוסף בסך 6.3 מיליון שקל אושר להשלמת בינוי והצטיידות בבית ליסין ברחוב דיזינגוף פינת פרישמן. התקצוב כולל הקמת מבנה שירותים ציבוריים במתחם. עלות שדרוג האולמות בתיאטרון בית ליסין ופסז' הוד הגיעה עד היום לכ-150 מיליון שקל.
להשלמת שיפוץ ושדרוג בית אריאלה אושר תקצוב של כ-3.78 מיליון שקל, המתווסף לתקציב של כ-64 מיליון שקל שכבר אושרו לפרויקט המתמשך. התקצוב הנוסף מיועד לשיפוץ שני חללים בקומה הראשונה, הקמת כיתות לימוד ושדרוג הכניסה הראשית, המשרדים ואולם האירועים.
אושר תקציב של כ-1.5 מיליון שקל גם לשיפוצים, הצטיידות ועבודות שונות במבנה הסינמטק.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

בשורה קשה לנהגים: דרך בגין והמסגר ייסגרו...

שניים מצירי התנועה המרכזיים בתל אביב – דרך בגין ורחוב המסגר ייסגרו בחלקם לתנועת כלי רכב פרטיים, כחלק מפרויקט "שידרת...

חדשות תל אביב19 בינואר 2021    3 דקות
0

מה מסתתר בקופסה: הטרנד שכבש את העיר

עיריית תל אביב-יפו מצטרפת לטרנד קופסאות ההפתעה אשר ממשיך לתפוס תאוצה בחודשים האחרונים. היום (שני), ייצא לדרך קמפיין הקופסה למחזיקי...

חדשות תל אביב18 בינואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה