חדשות תל אביב

עיריית תל אביב תפקח גם על הגנים הפרטיים

חדשות תל אביב8 באוגוסט 2019    3 דקות
0

במסגרת הניסיון להדק עמן את הקשר, נפתח קורס ניהול לגננות פרטיות • במקביל, פועלת העירייה להפחתת הרגולציה על גנים פרטיים ולהנגשת שירותים חינמיים להורי הגיל הרך

עיריית תל אביב תפקח גם על הגנים הפרטיים
ברנד בכנס. "הממשלה לא מרימה את הכפפה" ׀ צילום: דוברות העירייה

כ-22 אלף פעוטות עד גיל 3 מתגוררים בעיר, ורבים מהם שוהים בכאלף גנים פרטיים לא מפוקחים. רק 22% מילדי העיר מצויים במסגרות מפוקחות. כך מסרה העירייה לקראת פתיחת שנת הלימודים.
למרות יוקר המחיה, מהווה תל אביב מוקד משיכה למשפחות צעירות.
בעירייה ציינו כי בשנים האחרונות יותר ויותר משפחות עם ילדים בוחרות לגור בעיר, אבל לצד הגידול המבורך במספר הילדים, גובר בכל שנה המחסור בגנים. בעירייה מתריעים כי יש צורך ברור וקריטי בפיקוח על הגנים הפרטיים שפועלים בעיר, הן ברמת הצוותים המטפלים והן ברמת התכנים החינוכיים. בעירייה מציינים את הזעקה הציבורית בנושא, בעקבות חשיפת מקרי התעללות בפעוטונים בערים אחרות.
השבוע כינסה העירייה לראשונה את פורום הגיל הרך, בראשות סגנית ראש העירייה והממונה על הנושא ציפי ברנד. במסגרת הפורום, שנערך במעמד ראש העירייה רון חולדאי ומנכ”ל העירייה מנחם לייבה, הוצגו עיקרי תכנית העבודה העירונית לטיפול בגילאי לידה עד שלוש. בעירייה הודיעו כי לנוכח המחסור הגובר בגנים ראויים, ואף שהנושא נמצא באחריות המדינה, הוחלט להגביר את המעורבות העירונית ולנסות להשפיע.
בכוונת העירייה לבנות כ-50 כיתות גן בשנתיים הקרובות, תוך שאיפה להגדיל את מספרם בעשרות גנים נוספים בעתיד. אלה יושכרו למפעילים פרטיים, שיהיו תחת פיקוח. במסגרת הניסיון להדק את הקשר עם הגנים הפרטיים, נפתח גם קורס ניהול בחינם לגננות פרטיות. הקורס כולל גם סדנאות עזרה ראשונה והכשרות התנהלות בטוחה, הנדרשות על פי חוק הפיקוח.
במסגרת תכנית העבודה הוחלט גם על מתן הקלות לפתיחת גנים פרטיים.ההקלות בתהליך הוצאת ההיתר לשימוש חורג כבר נכנסו לתוקף ופורסמו בחוברת הדרכה לגננות.
במקביל, מקדמת העירייה מול מִנהל התכנון במשרד האוצר תקנות, שלפיהן הגנים הפרטיים יצטרכו לעמוד בדרישת תכנית בניין עיר ולא יידרשו לשימוש חורג ולתשלום היטל השבחה. במקביל, פועלת העירייה מול מִנהל התכנון להפחתת הרגולציה התכנונית על גנים פרטיים.
“ממשלת ישראל לא מרימה את הכפפה”, ציינה ברנד. “אנחנו מאמינים ששנות החיים הראשונות הן מכריעות להתפתחותו התקינה של ילד. הצבנו לעצמנו יעדים לשנתיים הקרובות כדי להדביק במעט את הצורך של תושבי העיר במסגרות בטוחות, שיעניקו לילדים גנים מרווחים, עם סטנדרטים חינוכיים גבוהים, בליווי עירוני”, ציינה ברנד.
“בימים אלו אנו בוחנים את הסוגיות המשפטיות הנוגעות למידת המעורבות של השלטון המקומי בנעשה בגני הילדים הפרטיים”, ציינה ברנד. לדבריה, העירייה מצויה בקשר ישיר עם משרדי העבודה והאוצר בנוגע לתקנות לחוק הפיקוח ולדיני התכנון והבנייה הנוגעים להקלה על הגננות בתהליכי פתיחת גן ובבקשות להיתר לשימוש חורג.
ברנד ציינה עוד כי בפורום הגיל הרך נערכו הרצאות של פרופ’ מנואל טרכטנברג בנושא “היפוך הפירמידה”, על חשיבות ההשקעה בגיל הרך, וסקירה של דניאלה בן עטר מקרן ברנרד ון ליר, על הנעשה בעולם בנושא הגיל הרך והסביבה העירונית.

עניין של גישה 

בישיבה צוין עוד כי היעד הוא להנגיש את השירותים העירוניים למרחק של עד 15 דקות הליכה מהבית. סל השירותים העירוני כולל "טיפת חלב בקהילה" – שירות מקצועי ואיכותי במחיר בר-השגה במרכזים הקהילתיים ובמבנים עירוניים ברחבי העיר. במסגרת זו מציעות התחנות להורים מגוון סדנאות, הרצאות ופעילויות להורי הגיל הרך, בהן: החייאה, ליווי התפתחותי, מעגל הורות ראשונית וסדנאות תזונה ושינה.
במטרה לסייע להורים בהתמודדות עם יוקר המחיה, מנגישה העירייה שירותים חינמיים להורים, באמצעות הכרטיס העירוני הייעודי "דיגיטף". במיזם חברים יותר מ-14 אלף הורים.
כמו כן, פותחו משחקיות במרכזים קהילתיים ברחבי העיר, וכ-70 גינות בעיר הותאמו לגיל הרך. כמו כן, יחל לפעול בשכונות מרכז ה"משחקוטו", אוטו משחקים שנועד להוסיף תוכן חדש ומאתגר לצד הגינות.
"אנחנו מרחיבים את סל השירותים למשפחות הצעירות, כדי להתמודד עם יוקר המחיה ולהנגיש את שירותי הגיל הרך, שיהיו ליד הבית", סיכמה ברנד.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

אמרים לנו שיש חינוך אחר

בספטמבר האחרון, בעוד מערכת החינוך מנסה להבין איך הולכת להיראות שנת הלימודים בתקופת הקורונה המבלבלת, נפתח במרכז תל אביב בית...

חדשות תל אביב20 בינואר 2021    2 דקות
0

בשורה קשה לנהגים: דרך בגין והמסגר ייסגרו...

שניים מצירי התנועה המרכזיים בתל אביב – דרך בגין ורחוב המסגר ייסגרו בחלקם לתנועת כלי רכב פרטיים, כחלק מפרויקט "שידרת...

חדשות תל אביב19 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה