חדשות תל אביב

עושים שוק

חדשות תל אביב28 במרץ 2019    2 דקות
0

בלחץ הסוחרים והתושבים, ירדה העירייה מתכניתה לשיפוץ מקיף של שוק הכרמל ותסתפק בשיפוץ קטן • בעל באסטה: "דיברו על המודל של השוק בברצלונה, אבל אנחנו בתל אביב"

עושים שוק
שוק הכרמל. "יש מספיק קניונים" | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לאחר כעשר שנים של הליכי תכנון, החליטה העירייה לסגת מהתכנית הגדולה לשיפוץ שוק הכרמל ולהסתפק בביצוע שיפוצים קוסמטיים ותשתיתיים, שיכללו את קירוי השוק, סלילת אספלט ושיפור תשתיות הביוב והחשמל.
"הצביון של שוק הכרמל יישמר, יהיה שיפוץ קטן", ציינה בסיפוק סגנית ראש העירייה מיטל להבי (מרצ) והוסיפה: "העירייה יורדת מהתכנית הגדולה". לדבריה, היעדר הסכמות עם בעלי דוכנים וחנויות והחשש מפני אובדן הצביון הייחודי של השוק, הנחשב לאחד מחלונות הראווה של תל אביב, הביאו בסופו של דבר להבנה שעדיף להסתפק בשיפוץ קוסמטי ולא להיכנס לפרויקט מורכב ללא הסכמה עם הסוחרים.
סוחר ותיק בשוק ציין כי אחד המכשולים העיקריים היה התנגדות בעלי הבאסטות לשלם כ-200 אלף שקל עבור קבלת הבעלות על הדוכן שבו הם עובדים עשרות שנים. "בעלי באסטות, שרובם ותיקים, לא רצו להיכנס להוצאה הכבדה. הרי הם משלמים ארנונה ויש להם חזקה על הדוכן", מסביר הסוחר.
גם התכנית לפינוי דוכנים לא חוקיים בסמטאות הנושקות לשוק, הצבת דוכנים בגודל אחיד לכל אורך השוק ויצירת מרחקים שיאפשרו מעברים בין הדוכנים והחנויות שמאחוריהם, עוררה התנגדויות. "לשוק הכרמל יש צביון מיוחד, ורבים התנגדו לפגיעה באותנטיות שנשמרה כל השנים, עוד מימי תל אביב הקטנה", מסביר בעל עסק בשוק. "דיברו על המודל של השוק בברצלונה, אבל אנחנו בתל אביב. לשוק הכרמל יש צביון מיוחד, שאסור לפגוע בו". עם זאת, גם הוא מבין שמעבר לקירוי השוק, יש צורך בטיפול בתשתיות.
בשנים האחרונות משנה שוק הכרמל את פניו. בשוק התוסס והציורי, שנחשב לאחד ממוקדי המשיכה הגדולים למבקרים ותיירים, צצו בתי קפה, פאבים ומסעדות כפטריות אחרי הגשם, והמקום הפך מוקד עלייה לרגל לבליינים מהעיר ומחוצה לה. "טוב שהחליטו לרדת מהתכנית, שהייתה משתקת את השוק לכמה שנים טובות וגורמת לאיבוד הצביון המיוחד שלו. איפה עוד אפשר למצוא שוק אותנטי כזה? יש לנו מספיק קניונים", אומר חיים, תושב ותיק בעיר. "כבר 60 שנה אני הולכת לשוק הכרמל. יש בשוק הזה משהו מיוחד, וטוב שהחליטו לשמור על זה", מוסיפה בקי, תושבת ותיקה בעיר.
גם יו"ר ועד שכונת התקווה וחבר מועצת העיר שלמה מסלאווי תומך בשיפוץ חלקי של שוק הכרמל, בדומה למה שנעשה בשוק התקווה. "בתקווה עשו קירוי ושיפוץ תשתיות, והשוק שומר על הצביון שלו. לדעתי, זה המודל העדיף לשוק הכרמל", הוא הסביר.
מהעירייה נמסר: "במסגרת פרויקט שיפוץ שוק הכרמל, יטופלו ויחודשו כל התשתיות בשוק, כולל הקמת תשתיות ניקוז וביוב חדשות שישפרו את איכות החיים ואת המרחב הציבורי שבו פועל השוק. העירייה משקיעה מחשבה מרובה בתכנון וביצוע השיפוץ בשלבים, כך שהשוק ישמור על צביונו הייחודי ועל פרנסת הסוחרים. העירייה עדיין לא גיבשה את העיצוב והמבנה העתידי של השוק המשופץ, והיא בוחנת הצעות שונות תוך שיתוף, שקיפות מלאה והתחשבות בסוחרים ובוועד השוק. בהתאם לכך, ייקבע לוח הזמנים לעבודות".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה