חדשות תל אביב

סוער בנמל יפו

חדשות תל אביב2 במאי 2019    3 דקות
0

בנוסף לסגירת הנמל לרגל שיפוצים, נאסר גם הדיג בחודשי הקיץ • אבל הדייגים לא מתכוונים לוותר: "אם לא ידאגו לנו לפיצוי, נמשיך לדוג, אין לנו ברירה. צריכים להביא פרנסה הביתה"

סוער בנמל יפו
זינב. "שידאגו לנו לפיצוי" ׀ צילום: באדיבות המצולם

השבוע החלה רשמית תקופת האבטלה של דייגי הים התיכון. לאחר ההחלטה על סגירת נמל יפו למשך כשנתיים לצורך עבודות שיפוץ, הודיעו משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים על איסור דיג בים התיכון, אבל הדייגים בנמל נאבקים בהחלטה: "אנחנו צריכים להתפרנס. לא מפצים אותנו על הפסקת הדיג", אומר מחמוד זינב, דייג ותיק בנמל יפו.
במשרד החקלאות החליטו זו השנה השנייה ברציפות על איסור הדיג בחודשי הקיץ, על מנת להבטיח תהליך רבייה תקין וסדיר של הדגים בים התיכון. לפיכך, החל מיום ראשון נאסר הדיג בכל השיטות, למעט עם חכות מהחוף. דיג מכמורת, באמצעות הטלת רשתות בקרקעית הים, יתאפשר עד 30 במאי, ואיסור מוחלט על דיג מכמורת יחול בחודש אוגוסט. בנוסף, חל איסור מוחלט על דיג לוקוסים, ועל מי שידוג חלה החובה להשיבם לים.
לדברי יגאל בן ארי, מנהל היחידה הימית ברשות הטבע והגנים: "לנו ולדייגים המקצועיים והחובבים אינטרס משותף להגן על הדגים בעונת ההטלות למען שמירה על התפתחות טבעית של משאב הדגה בים התיכון, שפוחת משנה לשנה. איסור הדיג בעונת הרבייה נועד לאפשר לדגים להתרבות בשקט ולהעמיד בהצלחה דור צאצאים. נגביר את פעולות הפיקוח בכל שעות היממה בשיתוף גורמי אכיפה נוספים, כדי לאכוף בהצלחה את איסור הדיג ובכך לשמור בהצלחה על מצב הדגה בים".
מנהל אגף הדיג במשרד החקלאות, ניר פרוימן, הוסיף כי הדבר מקובל במרבית מדינות הים התיכון. "לפני שלוש שנים קידמנו את אישורן של תקנות הדיג המעודכנות, כך שיחד עם ציבור הדייגים, נוכל לקדם את השמירה על הדגה בים ועל פרנסת הדייגים. אנו קוראים לדייגים לשתף פעולה ולשמור על משאב חשוב זה".
אבל הדייגים בנמל יפו מגיבים בכעס על איסור הדיג: "איך נשרוד? אנחנו צריכים פרנסה", הסביר מחמוד זינב, דייג ותיק בנמל יפו. "יש לי שלושה ילדים ולאח שלי ארבעה. מאיפה נביא ארוחת בוקר לילדים? מה נגיד להם? אנחנו צריכים להתפרנס. אי אפשר למצוא עבודה אחרת לחודש. אנחנו דורשים פיצוי על החודש שלא מרשים לנו לדוג. בנמל יפו יש כ-50 משפחות שמתפרנסות מדיג. משאירים אותנו ללא פרנסה".
לדברי זינב, לפני שנה נאלצו הדייגים להיאבק עבור הפיצוי שהובטח להם, וחלקם לא קיבלו אותו עד היום. "רצו לתת פיצוי רק למי שיש לו רישיון, אבל עד שכולם הוציאו רישיון, עם כל הביורוקרטיה, לקח חודשים ארוכים. השנה אפילו לא הבטיחו לנו פיצוי".
זינב הודיע שהוא וחבריו מתכוונים לעתור לבית המשפט, בדרישה לקבל פיצוי כספי. הוא מעריך שרבים מהדייגים ימשיכו לדוג. "אין לנו ברירה", הוא אומר. "גם אם הפקחים יתנו לנו קנסות, לא נשלם. נלך לבית משפט. צריכים להביא פרנסה הביתה".
לדבריו, אף שאוכלוסיית הדגים בים התיכון פחתה בשנים האחרונות, פרנסת הדייגים לא נפגעה. "פעם היינו מביאים עוד ועוד דגים ולא היה להם מחיר. היום אפשר לקבל 1,500 שקל לארגז דגים, כך שהפרנסה שלנו לא נפגעה. אנחנו רוצים יותר דגים בים, אבל שידאגו לנו לפיצוי ולא יפגעו לנו בפרנסה".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה