חדשות תל אביב

"סגירת שדרות ירושלים חונקת את יפו למוות"

חדשות תל אביב23 במאי 2019    3 דקות
0

כך טוענים תושבים ובעלי עסקים ביפו, המוחים על סגירת השדרות לתנועת כלי רכב ותחבורה ציבורית • החל מסוף השבוע קרוב תפעיל העירייה את "היפואית" - שירות הסעות חינמי ברחובות הסמוכים לשדרות

"סגירת שדרות ירושלים חונקת את יפו למוות"
ה"יפואית". תחל לפעול בסוף השבוע הקרוב ׀ צילום: נת"ע

תושבים ובעלי עסקים ביפו הודיעו על הגשת עתירה לבית המשפט לעניינים מִנהליים בתל אביב, כדי שיאסור על סגירת שדרות ירושלים לתנועת כלי רכב ותחבורה ציבורית.
על פי התכנית, שדרות ירושלים ייסגרו למשך כשלוש שנים, בשל עבודות הקו העילי של הרכבת הקלה, ולאחר מכן הן יהפכו למדרחוב. בעלי עסקים טוענים שסגירת השדרות גם לתחבורה ציבורית תגרום לפגיעה כלכלית קשה. תושבים חוששים שהצורך להגיע לתחבורה ציבורית ברחובות שלבים או יפת, המרוחקים משדרות ירושלים, יקשה על רבים, בעיקר מבוגרים, בעלי מוגבלויות, נשים הרות ואמהות עם עגלות ילדים.
"אין היגיון לניתוב התנועה לצירים חלופיים ברחובות שלבים ויפת, ואף לא לרחובות המקשרים ביניהם. למעשה, תכנית הצירים החלופיים חונקת את יפו למוות מכל הכיוונים. על פי כל הקריטריונים המקצועיים בתכנון ערים כיום, היא אינה מתקבלת על הדעת", נטען בעתירה, המוגשת באמצעות עו"ד ג'ני חבשי.
בעירייה טוענים כי היוזמה להקמת הקו האדום של הרכבת הקלה בשדרות ירושלים ולהפיכתן למדרחוב, תביא לשיפור איכות חיי התושבים והסוחרים ביפו. מהעירייה נמסר: "לצורך ביצוע העבודות לרכבת הקלה בשדרות ירושלים, במטרה להביא להפעלת הקו האדום של הרכבת במועד שקבעה חברת נת"ע, בעוד כשנתיים וחצי, ביקשה החברה מהעירייה לסגור את השדרה לתנועת רכב פרטי. הסגירה תאפשר עבודה לרוחב כל השדרה, לרבות הפיכתה לרחוב מנוהל תנועה, התקנת המסילות וחשמולן, הקמת תחנות רכבת קלה לאורך השדרה ושדרוג פני הרחוב".
בעירייה ציינו: "בזמן העבודות יתוגבר מערך התחבורה הציבורית המחבר את יפו לשאר חלקי העיר באופן משמעותי, לרבות שאטל חינמי פנימי שתפעיל העירייה. המדרכות בשדרה תישארנה פתוחות, עם מעבר להולכי רגל בכל 150 מטר. בנוסף, ייבנה שביל אופניים במרכז השדרה, שיישאר פתוח רוב התקופה. עתירה בנושא נגד העירייה תיבחן על ידי הגורמים המקצועיים ותיענה כמקובל".
בתוך כך, העירייה הודיעה שהחל מיום שישי הקרוב תופעל על ידי העירייה, במימון חברת נת"ע, ה"יפואית" – שירות הסעות חינמי במסלול מעגלי ברחובות הסמוכים לשדרות ירושלים. השאטל יפעל מדי עשר דקות, בימים ראשון עד חמישי, בשעות 22:00-6:30, ביום שישי עד 16:00 ומצאת השבת עד 22:00. מסלול השאטל יעבור ברחובות: וולפסון, הלוחמים, נחל הבשור, נחל עוז, באר שבע, עזה, שארית ישראל, שלבים, בן צבי, דרך שלמה, בן גמליאלי, נועם, יהודה הימית, שבטי ישראל, ד"ר ארליך, ציהתל"י והבעש"ט.
בעירייה הבהירו עוד כי התחנות יהיו דינמיות, והנוסעים יוכלו לעצור את השאטל בכל מקום לאורך המסלול, בהרמת יד. השאטל יופעל באמצעות חמישה מיניבוסים חדשים, עם 19 מקומות ישיבה לנוסעים.
בעד גינת סוטין, נגד הגנים
תושבים המתגוררים בסמיכות לגינת סוטין בצפון הישן של תל אביב, יוצאים נגד הכוונה להקים במקום גני ילדים, שיביאו לפגיעה בגן הציבורי הוותיק. "בחודשים האחרונים פונים ללשכתי תושבים מאזור גינת סוטין ומתרעמים על כך שלצורך התקנת שני מבנים זמניים לטובת שתי כיתות גני ילדים, צפויה הגינה להיפגע, ואף מתוכננות כריתות של עצים", ציין סגן ראש העירייה עו"ד ראובן לדיאנסקי, בפנייתו למנכ"ל העירייה מנחם לייבה. "אזור הצפון הישן ומרכז העיר דל מאוד בשטחים ציבוריים פתוחים, ויש להימנע מפגיעה, אפילו קטנה, במעט השטחים הירוקים שקיימים באזור".
עו"ד לדיאנסקי הוסיף: "ידוע לי שנערכת בדיקה בדבר חלופות להקמת גני הילדים הזמניים, ועל כן אני מבקש ממך להיכנס לתמונה ולוודא חלופת מקום, שתמנע את הפגיעה בגינת סוטין", מסכם לדיאנסקי. "אחת מהאפשרויות שהעלו תושבי האזור היא שימוש בחלק ממתחם אנטוקולסקי לצורך הצבת גני הילדים הזמניים".
משה כהן

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה