חדשות תל אביב

מתגלגלים ברחובות

חדשות תל אביב20 ביוני 2019    3 דקות
0

תקנות חדשות, הגבלות וקנסות של העירייה מאיימים להשבית את שמחת הקורקינטים בעיר • חברות הקורקינטים השיתופיים כבר מאיימות שהגבלת מספר הכלים תביא ליציאתם מהשוק הישראלי

מתגלגלים ברחובות
קורקינטים חשמליים בעיר. "ללא לוחית קשה לזהות" ׀ צילום: אבשלום ששוני

פקחי העירייה יטילו קנסות, יחרימו קורקינטים חשמליים שיתופיים שיוצבו על מדרכות, ועל החברות המפעילות יוטלו הגבלות שונות. כך עולה מכללי ההסדרה החדשים שקבעה העירייה, שייכנסו לתוקף ב-1 באוגוסט.
על רקע עומסי התנועה הכבדים ומצוקה החניה בעיר, צברו הקורקינטים החשמליים בחודשים האחרונים פופולריות והפכו לחלק מהנוף התל אביבי. הנהירה לקורקינטים השיתופים הגיעה גם על חשבון אופני "תל אופן", שעל פי ההערכות השימוש בהם ירד בעשרות אחוזים. יותר ויותר קורקינטים מציפים את העיר, אבל המראה שלהם מושלכים עם תום הנסיעה על המדרכות הפך לנפוץ ומכוער, בעיקר במרכז העיר. הדבר עורר לעתים גם טענות של הולכי רגל על חסימת מדרכות וסכנה בטיחותית, לנוכח הרכיבה על המדרכה.
בשבועות האחרונים התקיימו בעירייה דיונים קדחתניים בנושא, בעוד חברות הקורקינטים השיתופיים הזהירו שהגבלת מספר הכלים תביא ליציאתם מהשוק הישראלי. על פי תנאי ההסדרה החדשים, בשלב ראשון יוגדר רובע 3 (בין אבן גבירול לים ובין הירקון בצפון עד לקו הרחובות בוגרשוב, בן ציון ומרמורק מדרום) כאזור שבו תותר חניית הכלים רק בתאי חניה ייעודיים שיסומנו לשם כך. התאים יספקו זמינות חניה במרחק של כ-100 מטר בממוצע, עם עדיפות לקרנות רחוב ומקומות "מתים" על מדרכה רחבה.
בעירייה הזהירו כי החל מ-1 באוגוסט, כלים שיימצאו חונים באזור מוגבל חניה, מחוץ לתאי החניה הייעודיים, יוחרמו. במקביל תפעל העירייה לסמן מאות תאי חניה נוספים ברחבי העיר. עד לסימון תאי החניה בשאר האזורים בעיר, על החברות והמשתמשים תוטל חובה לפעול לשמירה על הסדר הציבורי על פי הכללים שפורסמו. בעירייה הבהירו עוד כי אזורי החניה המותרים יתעדכנו באתר העירוני ובאפליקציות של החברות, אשר לא יאפשרו נעילה של הכלים באזורים אסורים.
נקבע גם איסור לחסום מעברים ציבוריים ויש להקפיד על השארת מעבר חופשי של שני מטרים לפחות. העמדת כלי רכב שיתופיים במדרכה תתאפשר אך ורק סמוך לאבני השפה או בצמוד לבניין ולאורכו, וחל איסור לחסום תחנות אוטובוס וכניסות לבתים, מבנים, בתי עסק ומוסדות חינוך.
על בעלי ההיתר להפעלת הקורקינטים השיתופיים לאפשר השכרה והחזרת כלים בכל רחבי העיר, ואחוז מסוים מהם – באזורים מועדפים שתגדיר העירייה, בדגש על יפו ואזורי עבודות הרכבת הקלה. בנוסף, יוגבל בעל ההיתר לצי המונה עד 2,500 כלים, והוא יחויב בהכנה וביישום של תכנית לשמירת חוקי התעבורה, לרבות חבישת קסדה, רכיבה יחידנית, איסור רכיבה על מדרכות ואיסור שימוש על ידי קטינים.
כמו כן, יחויבו בעלי ההיתר להעביר לעירייה מידע ונתונים לצורכי מחקר וניתוח, ולהעמיד מוקד שירות לקוחות, שיספק מידע למשתמשי הקצה. עוד נקבע כי חל איסור על הפעלת אזעקה או צפצוף מהכלים בין השעות 23:00-7:00. בעירייה הזהירו כי עשרות פקחים עירוניים הוכשרו למשימה, במטרה לצמצם את מספר הפגיעות בהולכי הרגל ומשתמשי הדרך ואת הפגיעה במרחב הציבורי.
משתמשי הקורקינטים השיתופיים הביעו חשש מההגבלות החדשות. "הקורקינט הפך לכלי מאוד יעיל בפקקים הקשים בעיר. מה רוצים? שניסע בכלי רכב או בתחבורה הציבורית הגרועה? אני מבין את הצורך באיזון ובשמירת הבטיחות, אבל למה לצמצם את המכסות?", שואל אלי, המתגורר באזור דיזנגוף ומגיע מדי יום לעבודה במזרח העיר בנסיעה של כעשר דקות בקורקינט.
מהעירייה נמסר: "העירייה מאמינה שההסדרה תייצר איזון נכון בין הצורך בשמירה על הסדר במרחב הציבורי ושמירה על בטיחות משתמשי הדרך לבין הביקוש לאמצעי התחבורה החדשים".
"השתלבות הכלים השיתופיים בעיר מבורכת, אבל לצד היתרונות, נוצרו גם אתגרים, בעיקר בתחום השמירה על הסדר הציבורי", ציינה סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק התחבורה, מיטל להבי.
"עיריית תל אביב-יפו פועלת לקידום תחבורה בטוחה ויעילה בעיר, ומעודדת שימוש בכלי רכב אלטרנטיביים על חשבון הרכב הפרטי. עם זאת, בשל ריבוי התאונות שבהן היו מעורבים רוכבי אופניים חשמליים והולכי רגל, תעניק העירייה סמכויות אכיפה נרחבות לפקחים העירוניים, שיאפשרו אכיפה ללא פשרות", הוסיפה להבי.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה