חדשות תל אביב

משרדים OUTמלונות IN

חדשות תל אביב7 בפברואר 2019    3 דקות
0

המחסור בחדרי מלון בעיר הביא את משרד התיירות והעירייה להציע ליזמים תכנית תמריצים, שתאפשר הפיכת בנייני משרדים לבתי מלון

משרדים OUTמלונות IN
מלון סטאי ביפו. במקום תחנת המשטרה ׀ צילום: אסף פינצ'וק

הסבת בנייני משרדים לבתי מלון תהפוך לטרנד תל אביבי, לפחות לפי כוונת משרד התיירות, שהקציב השבוע כ-25 מיליון שקל לשנה הקרובה כמענקי עידוד להסבת עשרות מבני משרדים למלונות.
בכנס מיוחד שיזמו משרד התיירות ועיריית תל אביב, שבו השתתפו גם כ-200 יזמים ומשקיעים, אמר מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי כי היצע חדרי המלון בתל אביב, העומד על כעשרת אלפים, קטן מדי לנוכח הביקושים הגואים של תיירים מרחבי העולם. להערכתו, התמריצים ליזמים ובעלי נכסים להשקיע בהסבת מבנים לבתי מלון, יביאו בשנה הקרובה לתוספת של כ-1,500-1,000 חדרים לענף.
"הביקושים לחדרי מלון בתל אביב עולים כל הזמן. גם ל-20 אלף חדרי מלון יהיה שוק חזק", מעריך הלוי. "עד היום דיברו על כך שהעתיד הוא הייטק ותקשורת, אבל העתיד הוא תיירות ומלונאות".
כדוגמה, מביא הלוי את הבניין הוותיק ברחוב מקווה ישראל, שבו פעלה המברקה של תל אביב ושירותי דואר נוספים, ולאחר מכירתו הפך להוסטל. כמו גם מבנים היסטוריים ביפו, בהם בניין תחנת המשטרה ברחוב יפת שהוסב למלון, ובניין הדואר בשדרות ירושלים שיוסב גם הוא למלון. ברחוב דיזנגוף יהפוך בניין המשטרה לבית מלון, ונכסים נוספים צפויים לשנות ייעוד למלונאות. לדברי הלוי, הגל יימשך.
משרד התיירות ועיריית תל אביב יעניקו למי שיסב את הנכסים לבתי מלון מענק של כ-10% מגובה ההשקעה. "ההתעניינות גוברת", ציין הלוי, "כי מעבר לתמריצים, ההשקעה במלונאות נחשבת לאטרקטיבית. שנת 2018 הסתיימה עם מספר שיא של 4.1 מיליון תיירים, והצפי הוא לשבירת השיא ב-2019". בנוסף, לדבריו, "ההסבה לחדרי מלון משתלבת במגמה נגדית, של מעבר משרדים למגדלים החדשים, ומתפנים נכסים באזורי ביקוש תיירותיים בתל אביב הנושקים לטיילת ולחופי הרחצה".

עיר יקרה לתיירים

המחסור החמור בחדרי מלון הפך את תל אביב לעיר מאוד יקרה לתיירים, גם במונחים בינלאומיים. על פי נתוני משרד התיירות, בשנים 2016-2012 עמד המחיר הממוצע לאדם ללילה במלון בעיר על 175 דולר. גם התפוסה בבתי המלון בתל אביב גבוהה יחסית ועומדת על ממוצע של 65%. זו הסיבה לפריחת עסקי השכרת דירות לתיירים בתל אביב. על פי ההערכות, כעשרת אלפים דירות מושכרות לתיירים בעיר.
בשבוע שעבר החליטה העירייה להעלות את תעריפי הארנונה לדירות מגורים המושכרות לתיירים ביותר מפי שניים. ההחלטה עדיין טעונה את אישור האוצר, אבל המגמה ברורה – עסק ישלם ארנונה של עסק.
"התנופה האדירה בתיירות מחייבת אותנו לבצע התאמות ולאפשר לתיירים מגוון רחב של אפשרויות לינה, שיאפשר בהמשך גם הורדת מחירים", אומר עוד הלוי. "יחד עם עיריית תל אביב, אנחנו מייצרים מציאות חדשה, ולראשונה נותנים מענקים להסבת משרדים לבתי מלון. מדובר בלא פחות ממהלך מהפכני של מינוף הפוטנציאל על ידי יצירת תמריצים".
לדברי מהנדס עיריית תל אביב עודד גבולי, "אנחנו מוכנים וערוכים לפעול במטרה לשנות רגולציה ולספק מענקים והקלות בבנייה. אני רואה חשיבות עליונה לנושא ההיתרים להסבת מבנים לבתי מלון. מדובר במהלכים בעלי השלכות על התיירות הנכנסת לישראל. יחד עם היזמים נגדיל את ההיצע".
סמנכ"ל פיתוח תשתיות והשקעות במשרד התיירות דורון אהרון מציין שהחל משנת 2010, מנהלת השקעות במשרד התיירות אישרה מענקים להקמת כ-20 אלף חדרי מלון ורק בשנה האחרונה אושרו מענקים ל-4,000 חדרי מלון. הוא הבהיר שבמשרד התיירות בוחנים את התכנית העסקית, חוויית התייר, מיקום הפרויקט ורצינות היזמים. "בתיירות של היום, אנחנו כבר יודעים שהגורם המשמעותי בהצלחת בית מלון הוא חוויית התייר. מדובר בהתייחסות לקהילת האורחים ולא לאורח הבודד. יש צורך בהתאמת הסביבה האדריכלית לצורכי הקהילה", הסביר אהרון.
שר התיירות יריב לוין העריך שהשיאים בתנועת התיירות לישראל יוצרים הזדמנות עסקית ליזמים להשתלב בענף המלונאות. "בשנים האחרונות הובלנו שורה של מהלכים, במטרה לפשט את הליכי התכנון והבנייה ולהגביר את הכדאיות הכלכלית. אנו עדים לתנופה של בניית בתי מלון, ואני קורא ליזמים נוספים להצטרף לענף".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה