חדשות תל אביב

משפצים את בית העצמאות

חדשות תל אביב28 בפברואר 2019    דקה אחת
0

הבניין, שבו הכריז דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל, היה ביתו הפרטי של ראש העירייה הראשון מאיר דיזנגוף, שהוריש אותו למדינה • ראש העירייה רון חולדאי: "מפאת חשיבותו של המקום - פעלנו לשקמו"

משפצים את בית העצמאות
אולם ההכרזה. הזנחה של שנים | צילום: אתר בית העצמאות

לאחר שנים ארוכות של הזנחה, החל פרויקט השיקום והשדרוג של בית העצמאות בשדרות רוטשילד 16, בעלות מוערכת של כ-75 מיליון שקל.
הבניין, שבו הכריז דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל ושסביבו רקדו אלפים בהתרגשות בעת ההכרזה, היה ביתו הפרטי של ראש העירייה הראשון מאיר דיזנגוף.
ראש העירייה המיתולוגי, שלא היו לו ילדים, הוריש את הבניין לעיר, שהייתה אהבתו הגדולה, כמוזיאון לאמנות. לימים, בה' באייר תש"ח, בחר בן גוריון להכריז בתוכו על הקמת מדינת ישראל.
הבניין שימש במשך שנים ארוכות כמוזיאון המנציח את הכרזת המדינה, בו פעל גם מוזיאון התנ"ך.
אבל ההזנחה בלטה למרחקים, ושנים ארוכות דובר על הצורך לשקם ולחדש את המבנה ההיסטורי.
"מפאת חשיבותו הרבה של המקום – פעלנו לאורך שנים כדי להביא לשיקומו ולחידושו כאתר שבו יצוינו הן מעמד הכרזת העצמאות והן פועלו של מאיר דיזנגוף, אבי העיר", ציין ראש העירייה רון חולדאי. "פעילות זו הובילה לחקיקה חוק מיוחד בכנסת, שהפך את המקום לאתר לאומי, ושבמסגרתו זכתה העירייה לנהלו באמצעות מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב".
חולדאי ציין עוד כי העבודות לחידוש ושדרוג בית העצמאות צפויות להימשך כשלוש שנים, ובמהלכן תועבר הפעילות המוזיאלית והחינוכית למרכז מבקרים שהוקם לצורך כך במתחם מגדל שלום הסמוך. עם זאת, חלק מהמוצגים בבניין העצמאות יועברו לאחסון במוזיאון ארץ ישראל, עד לסיום עבודות השיפוץ.
מגדל שלום היה המגדל הראשון בתל אביב, והוא הוקם בזמנו על חורבות הגימנסיה העברית שנהרסה.
בתוך כך, העירייה אישרה תוספת של כ-2 מיליון שקל לשיפוץ והרחבת מרכז דלאל בשכונת נווה צדק הסמוכה.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות
0

טסט היבדק וסע

במהלך סוף השבוע: פראמדיקים של מד"א וסטודנטים לרפואה שהצטרפו למגן דוד אדום דגמו 3,700 בני אדם הפעילות ללקיחת דגימות לבדיקת הקורונה...

חדשות תל אביב21 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה