חדשות תל אביב

משפט שלמה

חדשות תל אביב21 בפברואר 2019    3 דקות
0

מתפללים בבית הכנסת "היכל שלמה", הצמוד לבית הספר איילון בשכונת נחלת יצחק בתל אביב, מוחים נגד כוונת העירייה לסגור את המקום ולבנות במקומו גני ילדים או מועדון גמלאים: "אפשר למצוא חלופות. חשוב לשמר את בית הכנסת וארון הקודש"

משפט שלמה
בית הכנסת "היכל שלמה". "חלק מהווי השכונה" ׀ צילום: דניאל מזרחי

מתפללים בבית הכנסת "היכל שלמה", הצמוד לבית הספר איילון בשכונת נחלת יצחק בתל אביב, נאבקים נגד הריסתו. בית הכנסת הספרדי, שהוקם לפני 42 שנים, אמור להתפנות ובמקומו מתכוונת העירייה לבנות שני גני ילדים או מועדון גמלאים.
בית הכנסת הוותיק החל לפעול בכיתת לימוד למלאכה במתחם בית הספר, ובהמשך התרחב לשלוש כיתות נוספות לנוכח ריבוי המתפללים בשבתות. "בהתחלה התפילות התקיימו בבית הכנסת רק בשבתות. בהמשך היה צורך בכל המתחם, שכלל ארבע כיתות. העירייה אישרה להרחיב את בית הכנסת לכיוון מזרח, ובית הספר קיבל קומה שלישית. כך הוחרג המבנה מבית הספר במשך שנים ארוכות והפך לחלק מההווי השכונה", סיפר ל"המקומון" עו"ד עמוס לוזון, שהתפלל בעבר בבית הכנסת.
ארון הקודש המרשים במקום נתרם על ידי משפחת באבאזאדה, כהנצחה לאבי המשפחה, שנרצח לפני כ-20 שנה בפיגוע נגד הקהילה היהודית באיסטנבול, שבו נרצחו 22 בני אדם. עם בניית מגדלי תל אביב, קבעה העירייה, כחלק מתנאי ההיתר, שהיזמים יקצו שטחים למטרות ציבוריות, כמו קאנטרי, גני ילדים ובית כנסת בשטח של כ-400 מ"ר, שהוקם באחד מהמגדלים.
לפני כארבע וחצי שנים עברו רבים מהמתפללים מבית הכנסת הוותיק לבית הכנסת החדש "שובו בנים", אבל לדברי עו"ד לוזון, חלק מהמתפללים סירבו לעבור. "בית הכנסת במגדלי תל אביב הוא בפאתי השכונה, רחוק מבתיהם שבשכונת נחלת יצחק, ובנוסף, היה להם קושי רגשי לעזוב את המקום בו התפללו משך שנים ארוכות". עו"ד לוזון סיפר עוד כי לנוכח הגעתם של תושבים רבים שומרי מצוות לשכונה, בהם עולים חדשים מצרפת, בית הכנסת החדש במגדלי תל אביב מלא במתפללים ויש צורך גם בבית הכנסת הוותיק.
"פנינו לעירייה שיותירו את בית הכנסת הוותיק במקומו, אבל היא סירבה", ציין עו"ד לוזון, שהיה מאלה שעברו ל"שובו אחים" וכיום מכהן כאחד מחברי הוועד. המתפללים הוותיקים סירבו להתפנות ולמקום הגיעו מתפללים נוספים. "יש גידול משמעותי במספר התושבים בשכונה והמגמה תימשך. צפויים להיבנות כעשרה מגדלים וצריכים לתת מענה לכולם", אומר עו"ד לוזון.
אבל העירייה, כאמור, עמדה על דרישתה שהמקום יפונה. לפיכך, פנו המתפללים לערכאות משפטיות. בית המשפט קבע בהסכמה, כי עד 31 בדצמבר 2018 יפונה בית הכנסת, אבל לדברי עו"ד לוזון, הומלץ שהעירייה תבחן אפשרויות אחרות להמשך פעילותו. "אפשר למצוא פתרונות.למתפללים חשוב לשמר את בית הכנסת וארון הקודש שנתרם".
על פי פסק הדין, אם בית הכנסת לא יפונה, כל יום החל מ-1 בינואר יהיה כרוך בתשלום פיצוי של 1,500 שקל לעירייה. במקביל, מתכוונת העירייה לבצע את הפינוי באמצעות ההוצאה לפועל. "אני חושש שפתאום תגיע ההוצאה לפועל ויפנו את בית הכנסת, שהוא יקר לרבים", מתריע עו"ד לוזון. "גם תושבים חילונים בשכונה תומכים בהשארתו". לדבריו, יש להתחשב במצב הרגיש שנוצר ולאפשר להם להמשיך להתפלל במקום שאליו הם נקשרו רגשית ושממוקם לא הרחק מבתיהם.
מהעירייה נמסר: "על פי פסק דין שניתן בהסכמה, הבטיחו המתפללים לפנות את בית הכנסת. לא נמצאה הצדקה להקמת בית כנסת נוסף, וכל בנייה שתיעשה מעל בית הכנסת תחייב פינוי. העירייה העמידה לרשות המתפללים בית כנסת חלופי בשטח של 400 מ"ר הכולל ארון קודש וריהוט חדש".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה