חדשות תל אביב

משחק הזיכרון

חדשות תל אביב2 במאי 2019    2 דקות
0

תיאו קוסטר ז"ל, שלמד עם אנה פרנק בכיתה, הקדיש את חייו לפיתוח מאות צעצועים ומשחקים, לצד הנחלת מורשת השואה והגבורה • בשבוע שעבר הוא הלך לעולמו • "המשחקים שפיתח הגיעו למיליוני ילדים בעולם", סיפר בנו

משחק הזיכרון
אנה פרנק וקוסטר בימי בית הספר ׀ צילום: באדיבות המשפחה

רבים ליוו למנוחות עולמים את תיאו קוסטר (91) ז"ל מתל אביב, שלמד עם אנה פרנק באותה כיתה בבית הספר באמסטרדם, ותיעד את ההיכרות עם מי שהפכה לסמל השואה והגבורה. בישראל השקיע בפיתוח מאות משחקים וצעצועים המשווקים בארץ ובעולם. "אבא הספיק לעשות הרבה דברים, והיה איש מאוד ייחודי, עם חוש הומור מיוחד", סיפר בעצב בנו בועז קוסטר. "הוא גם התלבש בצורה מיוחדת, ועד לפני שבועיים היה הולך לשוק האיכרים בנמל תל אביב".
קוסטר, נטמן בבית העלמין בקריית שאול, קרוב לביתו בשכונת תל ברוך בתל אביב. הוא שרד את השואה, בזכות משפחה נוצרית בכפר מרוחק מאמסטרדם, שהסתירה אותו במהלך המלחמה. "בני הזוג, שהיו חשוכי ילדים, היו עבורנו כמו סבא וסבתא. הם גם קיבלו את אות חסידי אומות עולם", סיפר בועז.
"כשסבא שלי (אביו של תיאו – מ"כ) ראה שאומרים לילדים יהודים בכיתה, שבה למד עם אנה פרנק, לעבור לבתי ספר אחרים (יהודיים – מ"כ), הוא הבין כנראה שמשהו נוראי עומד להתרחש, והצליח להרחיק את בנו מאמסטרדם. זוג נוצרים בכפר הסתיר אותו, וכדי שאנשי האס.אס לא יחשדו הוא שינה את שמו מסימון קוסטר לתיאו קוסטר, וכך חשבו שהוא נוצרי", מתאר הבן את מסע ההישרדות של אביו.
עם תום מלחמת העולם השנייה עבד תיאו קוסטר בבית הדפוס של אביו באמסטרדם. "הדפיסו שם דברים הקשורים לתנועה הציונית בהולנד, וישראל מאוד סקרנה אותו", מספר בועז. "אבא היה אז די צעיר, וחשב לעשות טיול לישראל כדי לראות אותה מקרוב. הוא קנה אוהל וטוסטוס, נסע איתו מאמסטרדם לטורקיה, ומשם לישראל".
לאחר שעלה לארץ, בשנת 1955, הכיר קוסטר את אשתו אורה. יחד הם הקימו את חברת "תיאורה דיזיין" ופיתחו מאות משחקים וצעצועים, שמשווקים עד היום בארץ ובעולם, ביניהם "נחש מי". הם פרצו לשוק העולמי, כשפיתחו את מקל האחיזה לשלגון שין-שין של שטראוס. כ-12 מיליארד שלגונים עם המקל המיוחד של קוסטר נמכרו רק בארה"ב. בניהם, בועז וגדעון, מנהלים כיום את החברה. "המשחקים שהם פיתחו הגיעו למיליוני ילדים בעולם", מספר בועז.
משך כל חייו הבוגרים חש תיאו קוסטר צורך וחובה אישית להנחיל לדורות הבאים את מורשת השואה והגבורה דרך ההיכרות עם אנה פרנק. הוא הצליח לאתר בני כיתה נוספים, יצר סרט דוקומנטרי וכתב את הספר "חברים לכיתה של אנה פרנק". בועז: "הוא סיפר שאנה הייתה בחורה פלפלית ומיוחדת, ולא הפתיע אותו שהיא כתבה את היומן".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה