חדשות תל אביב

מסיכות, וירוסים, בידוד ומרכולים

חדשות תל אביב11 במרץ 2020    5 דקות
0

במקום מסיבות מטורפות, עדלאידע ומופעים, קיבלנו את היסטריית הקורונה, שהשביתה כמעט לגמרי את שמחת החג • הוותיקים נשארו בבית, ההמונים צבאו על המרכולים, ובמוקדי הבילוי והפנאי בעיר חוששים שזו רק ההתחלה • כך נראה פורים בצל הווירוס הקטלני

מסיכות, וירוסים, בידוד ומרכולים
חנות ספרים בעיר. עלייה בביקוש | צילום: אבשלום ששוני

 

בהלת הקורונה השביתה כמעט לגמרי את שמחת החג וסדקה את הבועה התל אביבית. אומנם בתי הקפה היו מלאים בתחילת השבוע, אבל מרבית בעלי המשפחות והאוכלוסייה המבוגרת בעיר העדיפו להישאר בבתים ולהימנע מהתקהלות.
ביטולים רבים נרשמו לכרטיסים שהוזמנו להצגות ומופעים, פחות נסעו בתחבורה הציבורית, וגם עזיבת התיירים הורגשה היטב בעיר. “מרגישים את הירידה במספר הלקוחות”, סיפר סוחר ותיק בשוק הכרמל, שהפך בשנים האחרונות לאחד ממוקדי הבילוי בעיר. “ביום שישי ראינו פחות תנועה ושמענו פחות שפות זרות. בעלי עסקים כאן חוששים שזו רק ההתחלה”.
ירידה חדה נרשמה גם בהזמנות לאירועים במסעדות. “אנשים מבטלים אירועים שאמורים להתקיים בעוד חודש וחודשיים. קיים חשש גדול”, סיפר בעל עסק בעיר. יו”ר הסתדרות הגמלאים ותושב העיר, שמוליק מזרחי, סיפר על ביטולי טיולים לארץ ולחו”ל, ועל תושבים ותיקים שהחליטו לוותר על אירועים בתקופה הקרובה.
לדבריו, אירוע גדול לגמלאיות של הרשויות המקומיות, שאמור היה להתקיים השבוע בהיכל מנורה מבטחים ביד אליהו, בוטל. “אנשים מבוגרים ביקשו לבטל גם אירועים קטנים יותר”, ציין מזרחי. “הדיווחים על כך שהמבוגרים הם בקבוצת סיכון גבוהה יותר גרמו לחששות, ואנשים יוצאים פחות מהבית”.
במכללת הגמלאים שבבית האבות משען באפקה הוחלט על השעיית הפעילות, בשל החשש מהקורונה. עם זאת, בינתיים נמשכת הפעילות במכללת הגמלאים של ההסתדרות, הפועלת בבניין הוועד הפועל ברחוב ארלוזורוב 93. “ביטולי האירועים מותירים גמלאים רבים יותר זמן בבתיהם, ותחושת הבדידות שלהם גוברת, אבל אין ברירה, לפני הכל מסתכלים על הבריאות”, אמר מזרחי.
תושבים ותיקים גם חוששים מהתחבורה הציבורית. “פחדתי לנסוע באוטובוסים המלאים, אז יצאתי לטיול רגלי בפארק וולפסון”, סיפרה תושבת ותיקה בעיר, המתגוררת בשכונת רמת הטייסים במזרח העיר. “עדיף לא לקחת סיכונים מיותרים”.
מדפים ריקים
אבל יש גם מי שמרוויח מבהלת הקורונה, עם ההסתערות הגדולה של קונים על המרכולים ורשתות השיווק. “הגעתי לקניות, עשיתי כמה סיבובים, ולא היה אפילו מקום חניה אחד פנוי. מישהו שיצא מהחנות סיפר שאין עגלות ושהתורים ענקיים. ויתרתי, והלכתי לחפש מקום אחר”, סיפרה רחלי, תושבת שכונת אפקה.
“המראות הזכירו לי את הימים שלפני מלחמת המפרץ. אנשים מילאו עגלות וקנו מכל הבא ליד”, סיפר ראובן על האווירה הסואנת במרכול של רשת גדולה. “המתנתי יותר משעה בתור לקופה. הקופאיות עבדו ללא הפסקה ובקצב מהיר, אבל התורים היו ארוכים מאוד והעגלות מלאות”, הוא סיפר. אחת הקונות הסבירה: “פתאום יש סיכוי להיכנס לבידוד, אז שיהיה לנו הכל בבית”.
הסתערות הקונים על המרכולים ורשתות השיווק החלה ביום חמישי, ונמשכה מאז ביתר שאת. בחלק מהחנויות המדפים בתחילת השבוע כבר היו ריקים מקופסאות שימורים, בשרים ומוצרי הגיינה. “המדפים התרוקנו במהירות. הייתה הסתערות של קונים”, סיפרה עובדת במרכול ברמת הטייסים.
הקופות תוגברו בקופאיות וקופאים, בניסיון לתת מענה להסתערות הגדולה של הקונים. “היינו ערוכים ביום שישי, אחרי מה שראינו ביום חמישי אחה”צ”, סיפר עובד במקום. בשל העומסים הכבדים, היה גם קשה להזמין דרך אתרי האינטרנט של חלק מהרשתות, ואחד האתרים אף קרס לכמה שעות.
לא רק המרכולים היו יעד להסתערות בסוף השבוע. גם הקניונים היו עמוסים במבקרים. ביקושים ערים נרשמו לספרים. “שיהיה גם מה לקרוא אם ניכנס לשבועיים של בידוד”, הסבירה אחת הקונות. “פתאום יכולה להיות איזושהי תקלה, ואז נישאר ללא מחשב וטלוויזיה. אז לפחות שנוכל לקרוא”. עם זאת, בתחילת השבוע נחלשה התנועה בקניונים כמעט לגמרי, עם עליית מפלס החרדה.
שמח בשדרה
אבל שמחת פורים לא הושבתה לגמרי. בשדרות רוטשילד בלב העיר היה שמח בשבת, כשמאות ילדים, צעירים ומבוגרים, השתתפו בתהלוכת פורים הססגונית. רבים התחפשו לרופאים עם אמצעי מיגון, והיו גם לא מעט באטמנים – אנשי עטלף, אולי כרמז לכך שמקורו של נגיף הקורונה הוא, ככל הנראה, בעטלפים של סין.
גם בתי הקפה ומקומות הבילוי היו מלאים בסוף השבוע. בנמל תל אביב דיווחו מבלים כי המתינו בשבת בבוקר בתור לשולחן פנוי. גם במוקדי בילוי נוספים בעיר היו לא מעט מבקרים. “אי אפשר להיתקע בבית”, הסבירה צעירה שהגיעה מראשון לציון.
לאורך הטיילת התל אביבית צעדו אלפים ללא חשש. פגשתי רק אחד שהיה חמוש במסיכת מיגון. “זה ליתר ביטחון”, הוא הסביר. “אני לא חושב על הקורונה, תן ליהנות, וגם אמרו שצעירים מקבלים את זה מאוד קל”, הסביר צעיר אחר, שבילה ברחוב דיזנגוף.
עם זאת, ההערכות הן שהפסקת התיירות מאירופה תביא לפגיעה במקומות הבילוי בעיר. “חלק גדול מהלקוחות הם תיירים. להפסקת התיירות יהיו השלכות קשות על כולם, ולא רק על חברות התעופה ובתי המלון”, העריך בעל בית קפה. “אנחנו עובדים עכשיו בקצב טוב, אבל הפחד הוא שפתאום יודיעו לנו שמישהו עם נגיף קורונה היה אצלנו, ושאנחנו צריכים להיכנס לבידוד. נקווה שהחלום הרע הזה לא יקרה”.
ההערכות הן שהירידה החדה בתיירות תפגע בענפים נוספים בעיר – דירות בשכירות לטווח קצר, מוניות, חברות הפקה, מארגני אירועים ועוד, שעלולים לספוג הפסדים כבדים. החשש הגדול הוא שהמשך המגמה תביא גם לצמצומים ולפיטורים בתחומים אלה.
פורים, בדרך כלל מנוף לעסקים מקומיים בתחומי הבילוי והפנאי – הפך לחג אבוד. עכשיו כולם מסתכלים קדימה, לעבר פסח ויום העצמאות. אם לא יחול שינוי, הצונאמי עלול להגיע. השיח ברשתות החברתיות מעלה את מפלס החרדה וה”פייק ניוז”, והשמועות יוצרות חוסר ודאות.
כשהשיח ברשת הוא היכן אפשר לקנות מוצרי הגיינה, מסיכות מיגון ואלכוג’ל, כשכולם מדברים על סכנת הנגיף, היעדר החיסון והקושי בשיטת הבידוד – אין לבעלי אתרי בילוי ופנאי בעיר סיבה לאופטימיות. ימים יגידו כמה נזק עשה לעיר הנגיף.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

20 מיליון שקל לפרויקט שיקום בית הכנסת...

אחד המבנים היפים בתל אביב זוכה לעדנה מחודשת: קרן תל אביב מודיעה  כי קרן פטריק ולינה דרהי תרמה תרומה בסך 20 מיליון שקל...

חדשות תל אביב23 בפברואר 2021    2 דקות
0

חיסונים ללא הפסקה: מחסנים את תושבי תל...

עשרה מתחמי חיסונים של מגן דוד אדום ועיריית תל אביב בשיתוף משרד הבריאות יפעלו במרכזי הבילוי והפנאי ברחבי תל אביב...

חדשות תל אביב18 בפברואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה