חדשות תל אביב

מטרופולין בצל קורונה

חדשות תל אביב15 במרץ 2020    5 דקות
1

כיצד משפיע המצב והבידוד על בתי העסק בתל אביב, רמת גן וגבעתיים. תמונה עירונית בימי קורונה

מטרופולין בצל קורונה

 

עומסי התנועה הכבדים של שעות הבוקר בתל אביב ובגוש דן נעלמו הבוקר גם הרחובות והשווקים היו ברובם שוממים.

"הנסיעה מרמת גן לתל אביב לקחה לי פחות זמן מאשר בשבת", סיפר נהג הנוסע מידי יום בין שתי הערים.

בשוק הכרמל דוכנים רבים היו סגורים והשוק התוסס נראה כמעט שומם. גם בשוק בצלאל הסמוך בקושי נראו לקוחות. "חבל שפתחתי את הדוכן, נראה לי שעוד מעט אסגור. חבל על הזמן", סיפר בעל דוכן ותיק בשוק.

גם קניונים נראו שוממים. בדיזנגוף סנטר נפתחו רק הסניפים של מגה בעיר, סופרפארם והדואר. המעברים השוקקים בימי שגרה היו כמעט שוממים וגם בתוך סניף המרכול לא היו תורים ארוכם. בכניסה נתלה שלט עליו נכתב: "לקהל לקוחותינו. הסנטר פתוח לשירותים חיוניים בלבד. ניתן להיכנס דרך שערים 2 ו-3".

גם בחנויות מזון בעיר התנועה היתה דלילה, יחסת להתנפלות הגדולה על המרכולים ביום שישי ובמוצאי שבת והיו מקומות שלקוחות המתינו מחוץ לחנות כדי לא לשהות בסמיכות ללקוחות שכבר בפנים.

עם זאת, בחנויות שלא לממכר מזון נראתה בדרך כלל תנועה מועטה של לקוחות. "אני מקווה שכולם יתרגלו לגזירות החדשות", אמר בעל עסק.

חנות בשר בתל אביב מקבלת הזמנות מחוץ לחנות או בטלפון בלבד

בחובות תל אביב התנועה היתה דלילה יחסית לימים שלפני בהלת הקורונה והמראות שמייחדים את "בירת בתי הקפה" נעלמו.

מי שמנסים לשרוד ב"צונאמי הקורונה" הם בעלי בתי קפה, מסעדות ומקומות בילוי.

לאחר שעות ארוכות של חרדה וחוסר ודאות בעקבות ההודעה הדרמטית במוצאי שבת על סגירת בתי הקפה, התברר שניתן להמשיך לפתוח, אך אסור לפתוח שולחנות והמכירה תהיה רק בטיי-וואיי (לקחת את הקפה והמאפה לדרך) או באמצעות משלוחים. תנאי נוסף הוא איסור על הימצאותם של יותר מעשרה בני אדם בעת ההזמנה.

אבל המראות של בתי הקפה השוקקים בעיר ללא הפסקה נעלמו. עוברי אורח מעטים לקחו את הקפה ההפוך והאספרסו שהם רגילים לפתוח איתו את הבוקר.

"לפחות אפשר להתעורר עם כוס קפה על הספסל ותוך כדי הליכה", סיפר צעיר תל אביבי המתגורר במרכז העיר.

גם ברמת גן ובגבעתיים ניסו להסתגל למציאות החדשה. בקפה שקד בשכונת רמת חן ברמתג מכרו בטייק-וואיי ומיהרו לפתח את שירות המשלוחים לבתים.

"כדי לשמור על הפרנסה של כולם, מלצרים הפכו לשליחים. הבאתי להם קופסאות והם יביאו משלוחים לבתים. אנחנו נספק טלפונית וגם דרך האינטרנט משלוח עד הבית. זה הולך להיות הטרנד החם ", סיפר מני שקד, הבעלים של קפה שקד.

"אני מקווה שנעבור את התקופה הזו בשלום. אבל אני מעודד שמהבוקר אנשים באים ולוקחים טייק-וואיי. מי שרגיל לקפה של הבוקר בחוץ, ימשיך לקנות. אמנם זה תחליף ללקוחות שמגיעים ויושבים, אבל זה מסייע לשרוד את התקופה הקשה".

בקפה של דבורה בשכונת רמת חן  נשמו לרווחה, כאשר התברר שניתן למכור בטייק-וואיי. "מגיעים לקוחות טיפין-טיפין. חלק לוקחים טיי-וואיי ובתוך בית הקפה יש כמה שולחנות. אנו מקפידים שיהיו עד עשרה אנשים ובמרחק של שני מטרים. צריכים לשרוד את התקופה הקשה", סיפר עופר מילנר, הבעלים של בית הקפה הוותיק – "אני מקווה שלפחות לא יכריזו על מצב חירום".

בית מאפה ברמת גן הבוקר

גם בקפה אקלייר בשכונת רמת יצחק ברמת גן, מנסים להתאים את הפעילות למצב החדש. הכיסאות והשולחנות נערמו לגובה של כשני מטרים ובבר המתינו בעמידה לקוחות קבועים כדי ללגום קפה ולאכול מאפה, אבל הפעם לא בישיבה, אלא רק בטייק-וואיי. בווטרינה שבכניסה לבית הקפה השוקק במהלך ימות השנה, נתלה פלקאט, עליו נכתב: "לקהל לקוחותינו שלום! בהתאם להנחיות החדשות, לפני כניסתכם, אנא ודאו כי אין במקום יותר מתשעה אנשים. אנא שמרו מרחק זה מזה. עד לשינוי ההנחיות המכירה מתבצעת מתכונת של 'לקחת' בלבד. אנא הימנעו מלהתקבל גם מחוץ לחנות. עברו את פרעה נעבור גם את זה! צוות אקלייר".

"נאלצנו להפסיק את עבודת המלצרים הקבועים וכבר לא נפתח עד חצות בכל יום. אנחנו מתמקדים בטייק-וואיי", סיפר חיים, מבעלי המקום – "אנחנו גם מציעים מוצרים מהמעדניה ומתאימים את עצמנו למציאות החדשה שהיא לא פשוטה".

עם זאת, המעבר לשירות משלוחים עדיין אינו עומד על הפרק. "כדי לעבור לשירות משלוחים יש צורך בהיערכות ורק מי שעשה את זה לפני ההנחייה לסגירת בתי הקפה יכול לפתח את זה", הוא סיפר עוד.

לא הרחק משם, חבש אבי פרטוש, הבעלים של מספרת אבי", מסיכה ולקוחות המתינו בתור מחוץ למספרה. "אני מספר את כל הלקוחות, אבל התור הוא בחוץ. הלקוחות מבינים וממשיכים להגיע. הרי צריך להמשיך להסתפר", הוא סיפר.

המעבר ההדרגתי לעבודה מהבית הותיר גם צעירים רבים בבתיהם. "קיבלנו אישור לעבוד מהבית. רק אם יהיו פגישות אצא", סיפרה צעירה המתגוררת בגבעתיים.

מי שנראו אובדי עצות היו תושבים ותיקים. "אני חוששת אפילו לצאת לטיול בפארק וולפסון. אבל קשה להישאר כל הזמן בבית", סיפרה תושבת ותיקה המתגוררת בשכונת רמת הטייסים.

בית קפה רמת גן משה כהן

גם להורים עם ילדים השהות בבית היתה קשה והיא רק החלה. "אין לאן להוציא את הילדים. גם אי אפשר לקחת אותם לסבתא. זה הולך להיות 'סרט'", סיפר תושב רמת גן, אב לארבעה ילדים – "מנסים להתרגל למציאות החדשה שעד לפני שבועיים נראתה כסרט בדיוני".

 

הספר אבי פרטוק בברחוב הנגבה

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מפיגים את השעמום: פעילויות תרבות מקוונות בספריות...

גם עם תום הסגר השני, ילדים ובני נוער רבים נמצאים עדיין בבית. לכן, כפי שעשו בשבועות האחרונים בהצלחה רבה, גם...

חדשות תל אביב19 באוקטובר 2020    3 דקות
0

למען הקהילה: פרויקט התנדבותי לסיוע במצבי משבר...

עמותת לב זהב המעניקה שירותי סיעוד ורווחה לגיל השלישי ברחבי הארץ יזמה פרויקט לסיוע לקשישים בקהילה ליציאה ממשבר והפגת בדידות....

חדשות תל אביב19 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה

  • דוד שמואלי
    בעל מאפיה בתל אביב נאלץ ללכת לחדלות פירעון

    העסקים בקריסה, ואני בכבר החלטתי אני הולך לחדלות פירעון.
    את ההליך התחלתי עם עורך דין אבי אדיב