חדשות תל אביב

מהנדס העיר היוצא מתריע: "עשרות אלפי בתים בעיר זקוקים לשיפוץ"

חדשות תל אביב5 במרץ 2019    2 דקות
0
מהנדס העיר היוצא מתריע: "עשרות אלפי בתים בעיר זקוקים לשיפוץ"

"עשרות אלפי בניינים בתל אביב זקוקים לשיפוץ", מתריע מהנדס העיר היוצא של תל אביב, אדריכל עודד גבולי בראיון מיוחד לרגל סיום תפקידו.

מועצת עיריית תל אביב אישרה ביום שני את מינויו של אדריכל אודי כרמלי כמהנדס העיר החדש של תל אביב.

כרמלי (45), שייכנס לתפקידו בעוד כחודשיים בתום תקופת חפיפה עם גבולי, שימש בעשור האחרון בשורת תפקידי ניהול במינהל ההנדסה. בשלוש השנים האחרונות הוא כיהן כסגן מהנדס העיר וראש אגף רישוי ופיקוח על הבנייה בתל אביב-יפו.

סוגיות התכנון והבנייה בתל אביב עמדו במוקד בשנים האחרונות וצפויות לגרוף כותרות גם בשנים הבאות.

גבולי מדבר בפתיחות רבה על הנושאים שעל הפרק ומתריע מפני ההזנחה במבנים, בהם כאלו שהוגדרו לשימור. ביום ראשון הוא צפוי להתריע בוועידה להתחדשות עירונית שתתכנס ביוזמת מידע כנסים על הצורך ברפורמה מקיפה בתחום התכנון והבנייה.

"בתל אביב בנויים כ-40 אלף בניינים ולפחות כמחיצתם זקוקים לשיפוץ", מעריך גבולי – "ברמת ההסתברות ישנם גם מבנים מסוכנים בעיר. ראינו מרפסות בבניינים ישנים שקרסו, שריפות שפורצות פעם אחר פעם בשל קצרים במערכת החשמל".

גבולי סבור שעל המדינה תיזום חקיקה שתחייב לבצע מידי חמש שנים בדק בית בבניינים בתל אביב ובכל הארץ. "כמו שלוקחים את הרכב ל'טסט' ומבצעים לו בדיקות בטיחות, יש גם לעשות את זה בבניינים", הוא מסביר ומזכיר שכיום כבר קיימת חובה לבצע בדיקות בטיחות במעליות ובבלוני גז.

"במינהל ההנדסה קיימת מחלקה למבנים מסוכנים, אבל היא פועלת כאשר מדווחים לה על חשש למבנה מסוכן, או בהתאם לממצאים בסיורים שנערכים, אבל אי אפשר לראות את כל בעיות הבטיחות ובתל אביב קיימים מבנים ישנים רבים, שזקוקים לשיפוץ", הוא מציין עוד.

לדעתו, רק חוק יניע בעלי נכסים לבצע בדק בית ושיפוצים נדרשים. "כמחצית מתושבי תל אביב מתגוררים בשכירות. שכר הדירה בתל אביב גבוה מאוד ולבעלי הדירות אין עניין להשקיע בשיפוצים. אבל הם מקבלים שכר אסטרונומי ועיני לא צרה בהם, אבל בהחלט יש לחייב לבצע בדיקת תקינות בנכס, כמו שעושים ברכב", הוא מסביר.

מדוע העירייה אינה כופה על שיפוץ בניינים בכל העיר, כפי שנעשה ברחוב איבן גבירול?

"יש לנו בעיה לכפות שיפוצי חזיתות ברחובות בהם לא מתבצעות עבודות תשתית ושדרוג. ברחובות כמו איבן גבירול, ביאליק ובוגרשוב, נעשו עבודות שדרוג וניתן היה לדרוש את שיפוצי החזיתות. אבל ברחובות בהן לא מתבצעות עבודות העירייה לא יכולה לכפות את שיפוצי החזיתות. המצב הנוכחי לא הגיוני ויש צורך בחקיקה שתסדיר את זה".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה