חדשות תל אביב

מדברים לקיר

חדשות תל אביב1 בנובמבר 2019    דקה אחת
0

תושבים ובעלי עסקים טוענים: "לא נעים לראות קשקושי גרפיטי שאף אחד לא מבין, הגיע הזמן שיעשו משהו נגד התופעה, שהפכה למכת העיר" • העירייה: "מדובר בעבירה פלילית. העירייה מוחקת כתובות לא חוקיות"  

מדברים לקיר
"פטרון האמנות" בנמל יפו. "מיצג יוצא דופן" ׀ צילום: רחל מיילר

תושבים בעיר זועמים על שחזיתות בניינים, בתי עסק וגדרות אבן נצבעים בכתובות גרפיטי פיראטיות, שהופכות את הרחובות למפגע חזותי. "לא נעים לראות בניינים משופצים בסגנון הבאוהאוס ולידם קשקושי גרפיטי וכתובות שאף אחד לא מבין", אומרת תושבת ותיקה המתגוררת ברחוב ברזילי, סמוך לכיכר המושבות.
הגרפיטי, שהפך לחלק מהנוף העירוני, יוצר תרעומת גם בקרב בעלי עסקים. "מדוע אי אפשר למחוק את הגרפיטי ולבצע אכיפה נגד אלה שפוגעים בחזות העיר. הרי אם לא מנקים את חזית העסק, או שמוציאים קרטונים ריקים כדי שיפונו, עלולים לקבל קנס. הגיע הזמן שיעשו משהו נגד התופעה, שהפכה למכת העיר", אומר בעל עסק באזור.
מהעירייה נמסר: "כתיבת גרפיטי ללא אישור על קירות מבנים ציבוריים ופרטיים היא עבירה פלילית. הגורם האמון על האכיפה בנושא הוא משטרת ישראל, ולצדה פועלים גם גורמי האכיפה העירוניים. מעבר לפעולות האכיפה, עובדי האגף לשיפור פני העיר עוברים ברחבי העיר ומוחקים כתובות גרפיטי בלתי חוקיות.
"עם זאת, יש מקרים שהעירייה, בתיאום עם המחלקה לאמנויות, מכירה בכתובות גרפיטי כציורי אמנות ומשאירה אותן. כך לדוגמה בפארק גלית, בשכונת פלורנטין ובאתרים נוספים בעיר".
בתוך כך, קבוצת אמני גרפיטי מספרד, יוון, הולנד, פורטוגל, ברזיל, דרום אפריקה וצרפת הגיעה ליפו כדי ליצור על קירות הנמל ההיסטורי של העיר תערוכה חיה בשם "פטרון האמנות", בחסות טקילה פטרון, העורכת אירועי אמנות ברחבי העולם.
במהלך סוכות עבדו האמנים על קירות נבחרים בנמל, והפכו את המרחב הציבורי לגלריה צבעונית, כשהמבקרים צופים בהם מקרוב. יוזמי הפרויקט, האמן הפריזאי אוליבייה פייטל והאמנית רחל מיילר, שנתקלו במהלך עבודתם בניסיונות החרם של ה-BDS, הבהירו: "השבוע הזה נולד כדי להדגיש ולחזק את העובדה שבאמנות אין מקום לפוליטיקה.
"עבודותיהם של האמנים מעטרות קירות ענק בערים הגדולות בעולם, מאות אלפים נחשפים אליהן גם ברשתות החברתיות, ואנחנו שמחים ומברכים שהם הגיעו ליצור ביפו מיצג יוצא דופן בתחום הגרפיטי הבועט והטרנדי. אלה יחסי ציבור מצוינים לישראל".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה