חדשות תל אביב

לא בבית ספרנו: נאסרה הצבת דוכנים להנחת תפילין ליד מוסדות חינוך

חדשות תל אביב23 בפברואר 2020    2 דקות
0

בציבור הדתי סוערות הרוחות, אבל בעירייה מבהירים: “אין כל שינוי במדיניות העירונית האוסרת הצבת דוכנים או כל פעילות ציבורית, מסחרית, דתית או חברתית במרחק של 100 מטר ממוסדות חינוך" • תושבת העיר: “בושה וחרפה שככה מתייחסים למסורת היהודית”

לא בבית ספרנו: נאסרה הצבת דוכנים להנחת תפילין ליד מוסדות חינוך
תפילין | צילום ארכיון

כשלושה חודשים לאחר תחילת הפעלת התחבורה הציבורית בשבת, הרוחות שוב סוערות בקרב הציבור הדתי בעיר. זאת, לאחר שהעירייה אסרה את הצבתם של דוכני הנחת תפילין והסברה סמוך למוסדות חינוך בעיר. סגן ראש העירייה, עו”ד ראובן לדיאנסקי (חי – ירוקים חילוניים), מסר שבמסמך רשמי שהוציאה לאחרונה העירייה, לנציג שפנה לקבלת אישור שימוש במרחב הציבורי להצבת דוכני תפילה, נקבע: “אין להציב את הדוכן במרחק הקטן מ-100 מטר מבית ספר, גן ילדים, מרכז קהילתי או מוסד מוכר אחר, אשר משרת בעיקר קטינים”.
לדיאנסקי, שהוביל את המהלך, ציין שעד לאחרונה סעיף זה לא היה חלק מהאישורים שהונפקו. “אנחנו מקבלים תלונות של תושבים בנוגע לדוכני תפילה שמוצבים בקרבת בתי הספר, ובמקרים מסוימים גם ממש בכניסה לבתי ספר. כהורה, אינני מעוניין שגורמים שונים יפנו לילדיי הקטינים בהצעות שונות ומשונות במרחב הציבורי, ובמיוחד כשהם נמצאים בקרבת מוסדות לימוד”. לדבריו, “עלינו להגן על ילדינו גם בסביבת בתי הספר והגנים שלנו מפני כל סוג של רוכלות או תעמולה, ויש למנוע את חשיפת הילדים שלנו בדרכם או בצאתם ממוסדות החינוך. על כל ארגון או עמותה יחול האיסור להציב דוכני הסברה בסמוך למוסדות חינוך”.
הצעד עורר ביקורת ותגובות קשות בקרב דתיים בעיר. לדברי חבר מועצת העיר, חיים גורן (החזית הדתית), “אני רואה את התוצאה של האיסור הזה – כל כך הרבה יהודים טובים בארץ ובעולם, שנדלקו מהסיפור הזה, החליטו לחזק ולהגביר את שמירת הנחת התפילין, בעיקר במרחב הציבורי”.
“לאן הגענו? אסור להציב דוכן להנחת תפילין בעיר העברית הראשונה? מה הבעיה עם זה? אם היו מטילים את האיסור הזה במדינה אחרת, הייתה קמה צעקה שזו אנטישמיות”, אמרה תושבת ותיקה בעיר. “זו בושה וחרפה שככה מתייחסים למסורת היהודית”.
בעקבות הביקורת, בעירייה טוענים שאין שינוי בתקנות: “אין כל שינוי בהנחיות או במדיניות העירונית הנהוגה זה שנים, שבמסגרתה אוסרת העירייה הצבת דוכנים או כל פעילות ציבורית, מסחרית, דתית או חברתית במרחק של 100 מטר ממוסדות חינוך. דוכנים, של כל גורם שהוא, חייבים בהיתר שימוש במרחב הציבורי, בהתאם לחוק העזר העירוני. בעת הגשת הבקשה להציב דוכנים בסמוך למוסדות מוכרים המשרתים בעיקר קטינים (בית ספר, גן ילדים, מרכז קהילתי וכו’), נבחנת סמיכותו למוסד. בשים לב לנסיבות העניין, העירייה בוחנת אם להתנות את מתן ההיתר להצבת הדוכן במיקום אחר, כך שכאמור לא חל כל שינוי במדיניות”.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מנכ"לית משרד התחבורה: "בעיית הפקקים תהיה חמורה...

  עומסי התנועה הכבדים בתל אביב הם רק הפרומו לקראת הצפוי. עבודות התשתית של הקו הירוק והקו הסגול של הרכבת...

חדשות תל אביב13 ביולי 2020    3 דקות
0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה