חדשות תל אביב

כותבים כדי לא לשכוח

חדשות תל אביב27 במרץ 2019    2 דקות
0

בבית וילנה בשדרות יהודית מתקיימת בימים אלה סדנת כתיבה של דורות ההמשך, שבה כותבים בנים ובנות של ניצולי שואה על מה שחוו בבית ועל הדרך שבה שרדו הוריהם את הזוועות

כותבים כדי לא לשכוח
בילי לנדאו צילום דורות ההמשך

בין בתי הקפה של שדרות יהודית ניצב בניין ישן שעוסק בעבר ולמעשה גם בעתיד של כולנו. בבית וילנה מתקיימת בימים אלה סדנת כתיבה של דורות ההמשך, שבה כותבים בנים ובנות של ניצולי שואה על מה שחוו בבית ועל הדרך שבה שרדו הוריהם את הזוועות.

בין המשתתפים בסדנה גם תושבת העיר רחל רוזנשטיין: "את תקופת המלחמה עברה המשפחה בנדודים בערבות סיביר, כשסבתא שומרת עלינו כל הזמן", היא מספרת. "הצעירים יצאו לעבודות והיא התחברה לגויות הרוסיות, תפרה בעבורן והייתה אוזן קשבת לסיפוריהן. כשעלינו ארצה, בחרה סבתא שלא להיפרד. היא גרה עמנו, וכך גדלנו אבא, אימא, סבתא ושלוש בנות. היא הייתה המנטור שלי. ממנה למדתי לבשל, לתפור ולסרוג. ספגתי ממנה ערכים שהיו חשובים לה מאז ומתמיד, כשם שהם חשובים לי היום – לשמור על אחדות המשפחה, כי כוחה של הקבוצה רב מכוחו של היחיד".

                          רחל רוזנשטיין

                       סבתא של רחל

בילי לניאדו יו"ר עמותת דורות ההמשך: "בין הסיפורים שזעזעו אותי, היה הסיפור של ניושה בת התשע, קרובת משפחה של אמי. ביום שהיא הובאה למחנה, אמי לא הצליחה להתעורר למסדר הבוקר. העייפות אחרי יום שלם של סחיבת אבנים כבדות במחצבה הכניעה אותה. צרחות אנשי האס אס שנכנסו לצריף זעזעו אותה. הם משכו בכוח בשערותיה והובילו אותה לחדר המעצר הקר והחשוך במחנה. 25 המלקות שאמי ספגה באותו יום חתכו ופצעו את גופה, אך לפני שהוחזרה מעולפת ושותתת דם לתאה, שמעה את האסיר היהודי הממונה על בית המעצר, שסיפר לה שאחייניתה ניושה הוצאה להורג בחצר הכלא מיד לאחר פגישתה עם אמה. היום אני מעבירה את הסיפור הזה לדורות הבאים, כדי שאף אחד לא ישכח מה קרה על אדמת אירופה".

                                    ניושה

לקראת יום השואה ייצא מוסף מיוחד של מקומוני מעריב בשיתוף דורות ההמשך שבו ישתפו משתתפי הפרויקט בזיכרונות שלהם בנושא.

 

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

לא עוזבים את (החנייה) בעיר!

משעה 16:00, היום (12.9)  ולאורך שעות אחה"צ הפגינו מול הכניסה לחניון העירייה, עשרות מפגינים נושאי שלטים.  

חדשות תל אביב12 בספטמבר 2019    דקה אחת
0

הנצחה מאוחרת

שבע שנים לאחר מותו, הודיעה עיריית תל אביב על כוונתה להנציח את ראש הממשלה השביעי של ישראל יצחק שמיר ז”ל,...

חדשות תל אביב12 בספטמבר 2019    דקה אחת

כתיבת תגובה