חדשות תל אביב

"יש לנו הרבה מה ללמוד על איך שרואים אותנו בעולם"

חדשות תל אביב23 באוקטובר 2018    3 דקות
0

אוסנת לאוטמן, תושבת תל אביב, ערכה מחקר מקיף על התרבות הישראלית העסקית בעיני אנשי עסקים בעולם • התוצאות רואות אור בספר Israeli Business Culture, שמסקנותיו צריכות להעסיק את שר הכלכלה ועוד יותר מכך את מנהלי חברות ההייטק המתלוננים על בריחת מוחות

"יש לנו הרבה מה ללמוד על  איך שרואים אותנו בעולם"
לאוטמן. "אנשי עסקים מהעולם מאוד אוהבים את תל אביב" ׀ צילום: אלי מנצור

אוסנת לאוטמן, מומחית לתרבות ישראלית עסקית וההבדל לעומת תרבויות אחרות, ערכה במשך עשר שנים מחקר בינלאומי מקיף שמטרתו לקבל תמונה מלאה על איך שרואים אותנו בעולם. המסקנה העיקרית: יש לנו הרבה מה ללמוד בתחום. התוצאות המרתקות ראו אור בספר Israeli Business Culture, שמסקנותיו צריכות להעסיק את שר הכלכלה ועוד יותר מכך את מנהלי חברות ההייטק המתלוננים על בריחת מוחות.
נפגשנו השבוע לשיחה על המצב הכלכלי של המדינה, על התרבות העסקית שלה, וכמובן, איך לא, על מה שחושבים אנשי עסקים על תל אביב, שנחשבת לבירת העסקים של ישראל.
כבר כמעט עשור שלאוטמן מראיינת מאות אנשים בארצות הברית, אוסטרליה, סין, הודו, אנגליה, צרפת, גרמניה, בלגיה, סנגל וחוף השנהב.
במחקר המקיף שלה היא מבקשת מאנשי העסקים שם לשתף מניסיונם בעבודה עם ישראלים. לא תמיד הדברים שהיא שמעה נעמו לאוזניה כישראלית.
חלק מהראיונות הם ראיונות מוקלטים, שבהם היא משתמשת ככלי להעברת תכנים בסדנאות והרצאות שהיא מעבירה בארץ ובעולם. התוצאה היא ספר ראשון מסוגו על התרבות העסקית בישראל.
"עד עכשיו כתבו ספרים על המצב הביטחוני כאן ועל הסכסוך הישראלי-פלסטיני, אבל על התרבות העסקית כאן לא כתבו עד כה".
מה המסקנה העיקרית שלך מהמחקר המקיף שערכת?
"אני ראיינתי 350 איש מרחבי העולם, ושאלתי אותם איך הם תופסים אותנו. מצד אחד, החמיאו לנו על האמביציה שלנו ועל החשיבה מחוץ לקופסה. מצד שני, כמעט כולם תיארו את הישראלים כחסרי סבלנות, אגרסיבים וחוצפנים".
ההערות שלה מקבלות משנה תוקף כשמבינים שלאוטמן ראיינה רק אנשי עסקים שעובדים איתנו. קל לנחש מה חושבים עלינו אנשי עסקים שמחרימים אותנו. לדבריה, "היו אנשי עסקים שסירבו לדבר איתי ואמרו לי: 'קודם כל תשנו את היחס לשכנים שלכם'. עם זאת, חשוב לי לציין שיש הרבה אנשים שכן תומכים בנו, ואפילו לא מאהבה אלינו אלא מתוך הערכה להמצאות שלנו בתחום הרפואה, הביטחון והחקלאות".

"מתי יש לתל אביבים זמן לעבוד?"
לאוטמן, תושבת תל אביב, מייעצת למנכ"לים ומנהלים בכירים של חברות גלובליות בארץ ובעולם כיצד לצמצם את הפער התרבותי ולהפיק ערך עסקי גדול יותר בשילוב של עובדים ישראלים בחו״ל ועובדים לא ישראלים בחברות ישראליות גלובליות בהתאמה. בין לקוחותיה: Verint, MX1 ,ObserveIT, פרויקט מסע והסוכנות היהודית.
אם היית כותבת את הספר לפני 15 שנה היית מגיעה למסקנות אחרות?
"אני חושבת שהיום יש יותר התעניינות בישראל. זה בולט במיוחד מאז שיצא הספר 'סטארט-אפ ניישן' בשנות ה-90. אתה רואה יותר ישראלים שמנסים להשתלב בעסקים במדינות אחרות, אבל הבעיה היא שהם מביאים איתם מנטליות שלא תמיד מחליקה בגרון של האנשים שאיתם הם רוצים לעשות עסקים. זו בעיקר הגישה שאנחנו יודעים הכי טוב. אומרים שאלוהים נתן לנו שתי אוזניים ופה אחד כדי שנדבר פחות ונקשיב יותר. בשיחות שלי עם אנשי עסקים מטורקיה הם הרבו להתלונן על כך שהישראלים קוטעים אותם בדיבור. אני חושבת שלא היה מזיק לישראלים להקשיב יותר וללמוד".
ומה חושבים אנשי עסקים שמגיעים לתל אביב?
"הם מאוד אוהבים את תל אביב. הם אומרים לי בצחוק: 'באתי לפגישה ברגל ובדרך ראיתי את כל האנשים יושבים בבתי קפה ובים, מתי יש להם זמן לעבוד?'. בסך הכל הם מאוד אוהבים את העיר ואת הקצב המרתק של העשייה כאן".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה