חדשות תל אביב

ים של תמונות

חדשות תל אביב27 ביוני 2019    3 דקות
0

לכבוד הקיץ, מציגה תערוכת "הים של תל אביב" 14 קילומטרים של רצועת חול, 13 חופי רחצה ושני נמלים • מנמל יפו, דרך אחוזת בית ועד מיתוגה של תל אביב כעיר חוף בינלאומית

ים של תמונות
"ילדה עם ארטיק", 1983 ׀ צילום: ברי פרידלנדר

הים של תל אביב הוא אחד מסמלי העיר העברית הראשונה. במלאת 110 שנים להיווסדה של תל אביב, תוצג במוזיאון ארץ ישראל החל ממחר (שישי) תערוכה ראשונה מסוגה – "הים של תל אביב". 14 קילומטרים של רצועת חול, 13 חופי רחצה ושני נמלים, החל מההיסטוריה של נמל יפו, דרך היווסדה של אחוזת בית ועד למיתוגה של תל אביב כעיר חוף בינלאומית.
במרוצת השנים השכילה תל אביב להפוך את החולות, את הגלים ואת המולת חופיה, לרוח המזוהה עמה – חופש, תעוזה, פתיחות לעולם ואווירה צעירה ומלאת חיים ושמחה. הצילומים של רצועת החוף בתערוכה מתחילים ביפו ובצלמיה – הצליינים, הערבים, הארמנים והיהודים, עוד בטרם הוקמה אחוזת בית. התערוכה מציגה את התהפוכות החזותיות וההיסטוריות, כפי שנלכדו בעדשות צלמים ואמנים מראשית ימי הצילום בארץ, ובתוך כך היא מניחה את הזווית התיעודית, הפוליטית והאמנותית הייחודית של שפת הצילום.
לתערוכה נבחרו תצלומים אייקוניים, לצד עבודות וידיאו ובאמצעים ויזואליים נוספים, ואלו מבטאים את הדרך השונה אשר בה הוצג הים לאורך השנים. "הצופים בתערוכה מוזמנים להתבונן, להקשיב ולדבר בשפת הים התל אביבית", מציינים אוצרי התערוכה.
בשלהי המאה ה-19, כשחוזה המדינה בנימין זאב הרצל ביקר בארץ ישראל, הוא נכנס לארץ דרך יפו, שער הכניסה העיקרי לארץ באותם ימים. בשנת 1909 נבנתה בחולות שמצפון ליפו שכונת אחוזת בית, שממנה צמחה העיר תל אביב. למרות ההפרדה הרשמית בין העיר היהודית לעיר הערבית באותה עת, סמל העיר הראשון של תל אביב, שעיצב נחום גוטמן, מציב במרכזו את מגדלור נמל יפו.
תכנית המתאר הראשונה של תל אביב, שגובשה בזמן המנדט הבריטי, ראתה בים נכס. התכנית התוותה רחובות למסחר הנמתחים מדרום לצפון ומצטלבים בשדרות העולות מהים. בשנת 1936, בעקבות מאורעות המרד הערבי, נבנה נמל תל אביב, ובשני הקצוות של רצועת החוף המפרידה בין הערים ניצבו שני נמלים ושני מגדלורים. עם פרוץ מלחמת העצמאות נמלטו רוב תושבי יפו דרך נמל יפו לביירות ולעזה. לאחר קום המדינה חוברו תל אביב ויפו לעיר אחת, עם ים אחד.
תל אביב, העיר שנולדה מהחולות, הפנתה את גבה לים, וחזרה אליו. בשנות ה-70 נחסמה רצועת החוף על ידי מלונות, ונבנו הטיילת, כיכר אתרים וגן צ'ארלס קלור, שהוקם על חורבות שכונת מנשיה הערבית-יהודית. בראשית שנות ה-2000 החלו העבודות להקמת פארק מדרון יפו, שנבנה על גבי "הטמם" (מטמנה) – אי של זבל ושברי בתים שנערם ממערב לשכונת עג'מי.
עוד בראשית ימיה של תל אביב, שימש חוף הים של העיר מקום בילוי ורחצה בעונת הקיץ, והיה מאז ומתמיד מרכיב משמעותי בחיי תושבי העיר. עם השנים הפכה רצועת החוף של העיר גם למותג תיירותי ולמוקד משיכה לתיירים. לאחרונה כינה ראש העיר רון חולדאי את תל אביב-יפו "עיר מגדלור", בשל היותה מרחב ליברלי וסמן אידאולוגי המתווה דרך למדינת ישראל.
בין התצלומים ההיסטוריים המוצגים בתערוכה: "הקזינו" (אברהם סוסקין, 1925), "אלטלנה" (הנס חיים פין, 1948), "צילומי החוף" (שמעון קורבמן, שנות ה-20) ו"המצילים" (אפרים ארדה, 1935). לצדם, מבחר תצלומים ועבודות וידיאו עכשוויות: "הצהרה" (יעל ברתנא, 2003), "לוויתן" (מירב היימן ויוסי בן שושן, 2009), "ים תל אביב" (תמיר שר, 2018), "גן שעשועים צ'רלס קלור" (יגאל שם טוב, 1980), "ילדה עם ארטיק" (ברי פרידלנדר, 1983), "הגנה" ו"מגדל האופרה" (ויקטור אנריך, 2010), "ביקור משפחות פלסטיניות" (פליקס לופה, 2015) ועוד.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

על אף הקורונה: תל אביב-יפו ממשיכה להוביל...

העיר תל אביב-יפו ממשיכה לבסס את מעמדה בפעם השלישית כעיר המובילה את רשימת הערים הקולטות עלייה לשנת 2020 עם 2,305 עולים. זאת...

חדשות תל אביב11 בינואר 2021    דקה אחת
0

קונים מקומי ותומכים בעסקים

בימים אלה יצאה עיריית תל אביב- יפו בקמפיין לעידוד רכישה מקומית במטרה לסייע לעסקים בעיר בתקופת הסגר. הקמפיין מיועד לעסקים...

חדשות תל אביב6 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה