חדשות תל אביב

יותר מחצי מתושבי העיר גרים בשכירות

חדשות תל אביב4 ביולי 2019    3 דקות
0

הנתון גבוה פי שניים מהממוצע הארצי • נפתחה ההרשמה להגרלת 50 דירות בדיור בר-השגה, המיועדות לרווקים ומשפחות ללא ילדים בפרויקט גינדי TLV • הדירות יושכרו בכ-4,500 שקל בחודש לשלוש שנים עם אפשרות הארכה

יותר מחצי מתושבי העיר גרים בשכירות
גינדי TLV. דירות שני חדרים בשטח של כ-52 מ"ר ׀ צילום הדמיה: דוברות העירייה

תל אביב היא לא רק בירת הצעירים, אלא גם בירת שוכרי הדירות. יותר ממחצית מתושבי העיר (50.1%) מתגוררים בשכירות. כך מסרה השבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מהנתונים עולה עוד, כי שיעור המתגוררים בשכירות בתל אביב גבוה כמעט פי שניים מהממוצע הארצי, העומד על 26.95%.
על רקע השתוללות מחירי הדיור והשיעור הגבוה של המתגוררים בשכירות, פרסמה השבוע העירייה לראשונה הגרלת דיור בר-השגה בשכירות המיועדת רק לרווקים ולזוגות ללא ילדים. ביום שני נפתחה ההרשמה להגרלת 50 דירות ברות-השגה, המתווספות לכ-150 דירות שכבר מאוכלסות, כשברקע אלפי דירות שבשלבי תכנון, במסגרת פרויקטים מעורבים עם דיור בשוק החופשי.
במסגרת ההרשמה, שהחלה השבוע, יוצעו 50 יחידות דיור להשכרה במחירים מוזלים בפרויקט החשמונאים בשוק הסיטונאי – גינדי TLV. בניגוד להגרלות קודמות, העירייה הגדירה את אוכלוסיית הרווקים והזוגות ללא ילדים כקהל היעד של הפרויקט, לאחר שעד כה נתן הדיור בר-ההשגה מענה בעיקר למשפחות צעירות. זוכי ההגרלה יזכו לחוזי שכירות יציבים למשך שלוש שנים, עם אופציית הארכה לשנתיים נוספות.
אכלוס כמחצית מהדירות צפוי ברבעון האחרון של 2019, ואכלוסן של 25 הדירות הנוספות – במהלך הרבעון הראשון של 2020. חברת עזרה ובצרון, המשמשת כזרוע הביצועית של העירייה בתחום הבינוי הציבורי, תנהל את הפרויקט. בעירייה הודיעו שההרשמה תתקיים עד 12 באוגוסט, ולאחר ההגרלה תתבצע בדיקת זכאות למועמדים, כשלאחריה יוכלו לבחור דירה לפי סדר זכייתם בהגרלה.
לפרויקט הוקצו 50 דירות בנות שני חדרים בשטח של כ-52 מ"ר, בתוספת מרפסת בגודל של כ-6 מ"ר. עלות שכירות חודשית בפרויקט תעמוד על כ-4,500 שקל בחודש. הקריטריונים לקביעת הזכאות הומלצו על ידי הוועדה לדיור בר-השגה של העירייה, כשקהל היעד המרכזי הוא צעירים ממעמד הביניים.
לאור הביקושים, הורחבו בשנה שעברה הקריטריונים, וכעת תנאי הסף כוללים שישה קריטריונים, בהם היעדר בעלות על דירה, גיל שאינו עולה על 45, תושבות בתל אביב-יפו במשך שלוש השנים האחרונות, או במשך ארבע שנים לפחות מתוך עשר השנים האחרונות, כמו כן, על המועמדים להיות בעלי הכנסה המדורגת בעשירונים הראשון עד השביעי (עם אפשרות לסטייה של עד 10% מעל הסכום הקבוע ברף העליון של העשירון השביעי, בהתאם לפרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה).
המתמודדים לא נדרשים להמציא את כל המסמכים בשלב הרישום, אלא לצרף רק צילום תעודת זהות ולחתום על הצהרה שהם קראו על הפרויקט, מעוניינים בו, ידוע להם על הקריטריונים והם עומדים בהם. רק נרשמים שיעלו בהגרלה יידרשו להמציא את המסמכים ולהציגם לעזרה ובצרון.
"המציאות הישראלית, שבה בני ובנות מעמד הביניים יכולים רק לחלום על רכישת דירה, היא תולדה של תפיסת עולם והחלטות ממשלתיות, שהשאירו את נושא הדיור לכוחות השוק, במקום לראות בקורת גג זכות בסיסית המוקנית לכל אדם", ציין ראש העירייה רון חולדאי. "אומנם לבדנו איננו יכולים להטות את המאזניים הכורעים תחת כוחו של השוק החופשי, אך בזכות מחקר מעמיק וחשיבה יצירתית, הצלחנו לייצר מודל ראשון מסוגו בארץ, שניתן ליישמו בישראל כולה, ועולה בידינו לספק מלאי של מאות יחידות דיור בהישג יד, ואלפי דירות עוד בתכנון".
"אין לי אלא לשאוף ולקוות שהמודל המתהווה בעיר ישמש דוגמה, שתאפשר לממשלת ישראל להצטרף למהלך וליזום פרויקטים דומים ברחבי הארץ", הוסיף חולדאי.
מנכ"ל עזרה ובצרון אלי גינזברג הוסיף: "הקשר המתמשך עם התושבים חידד בפנינו את הצורך לתת מענה משמעותי לאוכלוסיית הרווקים והזוגות ללא ילדים, הנאבקים ביוקר המחיה. החברה נערכת להתעניינות הרבה סביב הפרויקט, עם צוות מנוסה ומקצועי שיהיה זמין לכל שאלה והתלבטות. כמו כן, בנתה החברה אתר אינטרנט ייעודי לפרויקטים של דיור בר-השגה, שבו ניתן להתעדכן בכל פרטי הפרויקט, ואף לבצע הרשמה מקוונת".
משה כהן

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה