חדשות תל אביב

יום הבוחר: הצפון נגד הדרום ולהפך

חדשות תל אביב19 בספטמבר 2019    2 דקות
0

כמו בבחירות באפריל, גם הפעם גוש המרכז-שמאל גרף יותר משני שלישים מהקולות בעיר • מרבית התמיכה הגיעה משכונות מרכז העיר וצפונה, בעוד עיקר הכוח של הליכוד וש”ס היה בשכונות דרום העיר

יום הבוחר: הצפון נגד הדרום ולהפך
בחירות בתל אביב. כחול לבן גרפה כ-42% מהקולות | צילומים: אבשלום ששוני

אווירת הבחירות בתל אביב הורגשה רק סמוך לקלפיות. חופי הרחצה והקניונים היו מלאים כבר משעות הבוקר, ורבים ניצלו את יום החופש לחגיגת קניות ובילויים. גם בתי הקפה בעיר היו גדושים, והתחושה הייתה של הפנינג בחירות.
מספירת מרבית הקלפיות מסתמן כי כמו בבחירות בחודש אפריל, גם הפעם גוש המרכז-שמאל גרף יותר משני שלישים מהקולות בעיר. מרבית התמיכה הגיעה משכונות מרכז העיר וצפונה, בעוד עיקר הכוח של הליכוד וש”ס היה בשכונות דרום העיר.
על פי הנתונים הלא סופיים, כחול לבן גרפה כ-42% מהקולות, המחנה הדמוקרטי זינק מכ-9% לכ-14.6%, העבודה-גשר ירדה מ-8.5% ל-7.2%, ישראל ביתנו קיבלה 4.6%, ש”ס 4.3%, ימינה 2.6%, הרשימה המשותפת 2.4%, יהדות התורה 1.4% ועוצמה יהודית 0.8%.
עוד מסתמן כי שיעורי ההצבעה במרכז ובצפון העיר היו גבוהים יותר מאשר בדרום. ראש העירייה רון חולדאי אומנם יצא בקריאה לתושבי העיר לצאת ולהצביע, אך בכיר בליכוד העריך כי “הקריאה של חולדאי השפיעה בעיקר במרכז ובצפון העיר, שם ראינו שיעורי הצבעה גבוהים יותר”. יצוין כי במעוזי הליכוד בדרום העיר לא הייתה כמעט נוכחות של כחול לבן, ובהתאמה – במעוזי התנועה בצפון תל אביב וגבעתיים, בקושי נראו אנשי ליכוד.
“אני רואה התעוררות לעומת הבחירות הקודמות. המלחמה היום היא לא על ביטחון או כלכלה, אלא על מדינה יהודית”, אמר בלהט אוריאל זאדה, פעיל של ש”ס, שיחד עם פעילים נוספים חילקו קמעות וספרון תפילות וסליחות לרגל הימים הנוראים, עם כריכה שעליה נכתב: “אבא מסתכל עלינו מלמעלה” ותמונתו של הרב עובדיה יוסף ז”ל. בתחתית הכריכה נכתב: “ש”ס – הפתק שלך ליום הדין”.
גם הליכוד נראה חזק מאוד בשטח. “ליכודניק נשאר ליכודניק, ואם אחוזי ההצבעה יהיו גבוהים הליכוד ינצח”, אמר שלמה מסלאווי, מחזיק תיק העלייה והקליטה בעירייה. “אנחנו מכירים כל אחד ואחד, ומהבוקר המשימה היא להמריץ כמה שיותר לקלפיות”.
מסלאווי, סיפר על דגש מיוחד שניתן הפעם ליוצאי מדינות חבר העמים. “אני עובד איתם כל השנה. אנחנו עושים להם אירועים רבים, דואגים לטפל בבעיות שהם מעלים ושומרים על קשר, וכבר עכשיו רואים את התוצאות”. ואכן, ארבע נשים מבוגרות, יוצאות ברית המועצות לשעבר, שהגיעו להצביע, הודיעו: “אנחנו עם הליכוד כבר 12 שנה”.
בצפון העיר, כאמור, השליטה הייתה של כחול לבן והמחנה הדמוקרטי. בבית הספר גרץ ברחוב אדם הכהן הייתה המולה רבה, כשפעילים משתי המפלגות התחרו על הבכורה. “חשוב שכחול לבן תהיה המפלגה הגדולה ביותר”, הסבירה פעילת התנועה, ואכן זו הייתה התוצאה.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה