חדשות תל אביב

יום הבוחר: אכזבה בבועה

חדשות תל אביב5 במרץ 2020    5 דקות
0

שיעורי ההצבעה בעיר עמדו על כ-66% בלבד • 22% הצביעו לליכוד, ובמפלגה מביעים סיפוק מתמיכת השכונות הדרומיות • אף שכ-67.4% הצביעו למפלגות המרכז והשמאל, בגוש נותרו עם תחושת חמיצות, שכן רבים לא יצאו להצביע

יום הבוחר: אכזבה בבועה
שלט חוצות בעיר. "הישג גדול לליכוד" ׀ צילום: אבשלום ששוני

 

הבחירות הדרמטיות לכנסת, שהתקיימו ביום שני, הבליטו את הבועה התל אביבית. כחול לבן, העבודה-גשר-מרצ והרשימה המשותפת גרפו יותר משני שלישים מהקולות – 67.4%. מהפילוח עולה כי כחול לבן גרפה 48%, העבודה-גשר-מרצ – 15%, והרשימה המשותפת – 4.4%.
הרשימות החרדיות והדתיות קיבלו בעיר העברית הראשונה 7.4%. עבור ש"ס הצביעו 4.1%, ימינה 2.2% ויהדות התורה 1.1%. הליכוד, שהגדיל את כוחו בכ-4%, קיבל 22%. ישראל ביתנו קיבלה 3.2% בלבד.
בלב תל אביב הצביעו 54% עבור כחול לבן, 24% עבור העבודה-גשר-מרצ ו-11% בלבד עבור הליכוד. בצפון ההיסטורי (עד הירקון) קיבלה כחול לבן 60%, העבודה 17% והליכוד 13%. גם בשכונות עבר הירקון השליטה הייתה של גוש המרכז-שמאל.

מפלגת הליכוד הייתה חזקה בשכונות דרום העיר, שם הצביעו עבורה בממוצע כשליש מהמצביעים. באזור שכונת התקווה היו קלפיות שבהן הליכוד גרפה למעלה מ-50% מהקולות. הרשימה המשותפת כבשה את מרכז יפו עם 38% תמיכה. העבודה-גשר-מרצ קיבלה ביפו 17% והליכוד 13%. בפלורנטין, הנחשבת לשכונה צעירה, הצביעו 43% עבור כחול לבן, 23% עבור העבודה-גשר-מרצ ו-19% עבור הליכוד.
בימים שלפני הבחירות, וביום עצמו, השקיעה כחול לבן מאמץ מרוכז להעלאת שיעורי ההצבעה בעיר. המאמץ רוכז בעיקר בקלפיות במרכז ובצפון העיר, וכלל מבצעים טלפוניים ויצירת אווירה ססגונית סמוך לאתרי ההצבעות. גם העירייה יצאה בקמפיין לעידוד ההצבעה, אבל זה לא ממש עזר. שיעורי ההצבעה בתל אביב עמדו על 66% בלבד, לעומת כ-70% בממוצע הארצי.
מפלגת הליכוד התמקדה במעוזים שלה בדרום תל אביב, באזורים שבהם היא זכתה במערכות הבחירות הקודמות בשיעורי תמיכה גבוהים. היעד היה להגדיל את שיעורי ההצבעה. "אנחנו מכירים את התומכים שלנו וממריצים אותם להגיע ולהצביע", סיפר יו"ר ועד שכונת התקווה וחבר מועצת העירייה שלמה מסלאווי, שעמד בכניסה לבית הספר הגליל, סמוך לשכונה. התחרות הגדולה של הליכוד בשכונת התקווה לא הייתה מול כחול לבן, אלא מול ש"ס.
בדוכן שהציבו פעילי ש"ס, חולקו קמיעות נגד נגיף הקורונה. "גם חילוניים עוצרים ומבקשים ברכה נגד הקורונה. בעזרת השם, מה שאנחנו מחלקים ישמור נגד הקורונה", סיפר אחד הפעילים, איתן עזרא.
אושרית, פעילה במטה הליכוד, סיפרה שמרגישים התעניינות גוברת של תומכים, שהפעם הבטיחו להגיע ולהצביע. עד לשעות אחר הצהריים, הלחץ במטה הליכוד היה כבד, אבל אז הגיע גל גדול של מצביעים. "הגיעו אנשים שלא האמנתי שיגיעו, ליכודניקים שלא ראיתי במערכות הבחירות האחרונות. הייתה תחושה שחייבים לצאת ולהצביע", סיפר מסלאווי. "ראינו התעוררות גדולה, והבנתי שיש כאן מפנה".
לעומת פעילי הליכוד שחגגו, במטה העבודה, בסניף המפלגה ברחוב ברודצקי ברמת אביב, האכזבה מהתוצאות הייתה קשה. "השקענו מאמץ רב והמרצנו כ-4,000 תומכים להגיע ולהצביע. אבל החיבור עם מרצ היה גרוע. קולות חברתיים, בעיקר בדרום העיר, לא רצו להצביע עבור העבודה בגלל הריצה המשותפת עם מרצ. אם היינו רצים בנפרד, התוצאה הייתה טובה יותר", סיכם את התחושות הקשות מזכיר מפלגת העבודה בעיר ויו"ר מטה הבחירות, שמוליק מזרחי.

במהלך יום הבחירות חגגו ההמונים בקניונים, בשווקים, בחנויות ובחוצות העיר. קשה היה למצוא שולחן פנוי בבתי הקפה והאוכל של דיזנגוף. "התחושה היא שאין מחר וגם אין קורונה. אי אפשר היה לזוז. הכל היה מלא, ואנשים קנו, אכלו ושתו", סיפר אבשלום, המתגורר באזור. "המוני אנשים הגיעו לפני ואחרי ההצבעה".
רחלי, שהגיעה עם שתי חברות, אמרה: "מנצלים את יום החופש כדי להיפגש אחרי הרבה זמן". עובד בבית קפה ברחוב דיזנגוף העיר: "הלוואי שיהיו בחירות חמש פעמים בשנה". רבים מהבליינים הגיעו גם ממקומות מרוחקים, מחוץ לעיר, ובשעה 19:00 נוצרו עומסי תנועה כבדים בצירים הסמוכים למוקדי הבילוי. רבים הגיעו כדי לבלות, ורבים נוספים סיימו יום כיף ורצו לשוב הביתה, כדי להספיק לצפות בתוצאות המדגם.
חניון נורדאו היה מלא עד אפס מקום, ונהגים המתינו זמן ממושך בשיירה לאורך רחוב פרישמן, בתקווה שיתפנה מקום. אבל חלקם התייאשו וניסו למצוא מקום חניה חלופי, משימה כמעט בלתי אפשרית בלב העיר. שוקק גם היה בשוק הכרמל. משעות הבוקר הגיעו לשוק אלפים, והאווירה הייתה של יום כיף וקניות. על הבחירות אף אחד לא דיבר. "חבל שלא פתחתי היום. לא האמנתי שיגיעו כל כך הרבה אנשים, אבל יש לי לקוחות קבועים, והם כבר יגיעו לקראת סוף השבוע", סיפר בעל מעדנייה ותיקה בשוק.

רבים הגיעו גם לחופי העיר, למרות מזג האוויר ההפכפך. מי שנהנו מהגלים בים היו עשרות גולשים, היות שתנאי הגלישה היו טובים. רק בשעות הערב גבר הלחץ סמוך לקלפיות, וצעירים רבים הגיעו להצביע. "התושבים הוותיקים הצביעו כבר בבוקר, ובערב הגיעו הצעירים", דווח מקלפי במרכז העיר.
בסופו של יום, נראה כי גוש המרכז-שמאל עשה עבודה חלקית, ואלפי תומכים פוטנציאליים לא הצביעו במרכז ובצפון העיר. הליכוד, שעשה עבודת שטח יסודית, כולל טלפונים והוצאת פעילים לבתי תומכים פוטנציאליים, הצליח למצות את הפוטנציאל גם בשכונות בדרום העיר. אומנם תל אביב נותרה בועה, אבל מבחינת הליכוד היעד הושג. "מפלגת הליכוד עשתה בשכונות הישג גדול", סיכם מסלאווי בסיפוק. "הפעילים עשו את העבודה בשטח, ועכשיו נראה אם זה יספיק להרכבת ממשלה יציבה".
פעיל של כחול לבן בצפון תל אביב אמר בסוף היום באכזבה: "תל אביב הייתה מחולקת בין הצפון לדרום וליפו. חבל שלא הצלחנו להביא יותר תומכים לקלפיות החזקות שלנו".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מפיגים את השעמום: פעילויות תרבות מקוונות בספריות...

גם עם תום הסגר השני, ילדים ובני נוער רבים נמצאים עדיין בבית. לכן, כפי שעשו בשבועות האחרונים בהצלחה רבה, גם...

חדשות תל אביב19 באוקטובר 2020    3 דקות
0

למען הקהילה: פרויקט התנדבותי לסיוע במצבי משבר...

עמותת לב זהב המעניקה שירותי סיעוד ורווחה לגיל השלישי ברחבי הארץ יזמה פרויקט לסיוע לקשישים בקהילה ליציאה ממשבר והפגת בדידות....

חדשות תל אביב19 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה