חדשות תל אביב

חינוך להומניות לעתיד טוב יותר

חדשות תל אביב5 במרץ 2019    4 דקות
0

דנה פרצ'וק, רכזת המחלקה לחינוך הומאני באגודת צער בעלי חיים בישראל מספרת לנו על תוכניות החינוך המיוחדות ומזמינה את כל ילדי ישראל לקחת חלק בפעילות המהנה כל כך שמיטיבה עם הילדים ועם בעלי החיים

חינוך להומניות לעתיד טוב יותר

מחלקת החינוך להומאניות של אגודת צער בעלי חיים בישראל עורכת פעילויות חינוכיות לקבוצות מגוונות, החל מילדי הגן ועד גיל הזהב. הפעילויות מתקיימות בבית המחסה של האגודה ברחוב הרצל 159 בתל אביב ובמוסדות שונים כגון גני ילדים, בתי ספר, מועדוניות ועוד. במרכז הפעילויות עומדים ערכים כגון סובלנות, אמפתיה, אחריות, נתינה וכיבוד הטבע והסביבה. בנוסף יוזמת מחלקת החינוך פרויקטים שונים לטובת בעלי החיים והסביבה במטרה להעלות מודעות לנושאים אלה ולרתום את הציבור למעורבות חברתית.

הפעילות הקבוצתית שנערכת באגודה מורכבת משני חלקים: הרצאה תיאורטית והתנדבות פעילה עם בעלי החיים. בחלק התיאורטי המבקרים מגלים ולומדים על ההיסטוריה של האגודה, שהיא הארגון הראשון שהוקם בארץ למען בעלי חיים לפני 91 שנים. בנוסף מוצגת בפני חברי הקבוצה העבודה היום יומית בבית המחסה, חשיבות ניתוחי עיקור וסירוס, הדרך הנכונה והאחראית לאמץ חתולים וכלבים ועוד. במרבית המקרים ההרצאה הופכת להיות שיח ער שבמהלכו המבקרים משתפים סיפורים, שואלים שאלות ומתעניינים כיצד יש לנהוג בסיטואציות מסוימות. עד כמה שהנושא של התעללות בבעלי חיים עצוב, אנו עדיין תמיד מעלים אותו לדיון.

במהלך ההרצאה המבקרים צופים בסרטונים שונים, ביניהם כאלה העוסקים בבעלי חיים שעברו התעללות ושוקמו על ידי צוות האגודה. שאלות כגון "למה הם עושים את זה?", "למה הם מתעללים בהם?" עולות באופן תדיר וכולנו ביחד מנסים להבין למה עדיין יש אנשים שמתעללים בבעלי חיים ומה ניתן לעשות כדי למנוע מקרים דומים. אני תמיד אומרת שכאשר בן אדם מתעלל בבעל חיים, הוא מתעלל גם בעצמו וכשמישהו מתעלל בבעל החיים ומציק לו, הסיבה לכך נעוצה בדרך כלל בבעיה של המתעלל עצמו. אם תדווחו – תוכלו לעזור גם למתעלל. אנשים שמתעללים בבעלי חיים יכולים לחזור על כך ולבצע פעילויות אלימות אחרות. אם תדווחו – תעזרו להגן על עוד בעלי חיים ובני אדם מפני אלימות. אם אתם רואים מישהו מתעלל בבעל חיים כלשהו, אל תהססו להתקשר לאגודה או לגורמים אחרים כגון המשטרה או הרשות המקומית.

לא רק נושאים "כבדים" ומורכבים עולים בהרצאה. למעשה, היא מותאמת לכל קבוצה ולגיל המשתתפים. וכך יש גם מקום למגוון משחקים, חידוני טריוויה ועובדות מעניינות ואפילו מצחיקות על בעלי החיים, למשל על שפת הגוף שלהם, שאחרי החלק התיאורטי ניתן לבחון כאשר חברי הקבוצה פוגשים את בעלי החיים. בנוסף לכל אלה אנו גם עושים עבודות יצירה שונות, כגון אוריגמי, ציורים, מודעות אימוץ לבעלי החיים, ואיפול הכנת עוגיות מיוחדות לכלבים ולחתולים.

אבל התמיד החלק שלו המשתתפים מחכים בקוצר רוח הוא המפגש עם בעלי החיים והטיול עם הכלבים שמועמדים לאימוץ באגודה. לאחר שהם עוברים הדרכה קצרה שכוללת את הכללים והחוקים של המקום, חברי הקבוצה יוצאים לחצר האגודה להתנדבות עצמה. אני תמיד מתרגשת לראות את הדינמיקה המיוחדת שנוצרת בין בעלי החיים למשתתפים, כיצד הם מבינים אחד את השני, מרגישים זה את זה ומתחברים. לפעמים החיבור הוא מהיר ומידי, לעתים יש כלבים שלוקח להם קצת זמן להכיר ולבטוח במי שמוציא אותם לטיול ויש גם אנשים שקצת חוששים מכלבים ולאט לאט מתחברים לכלב ומתקשים להיפרד ממנו בסיום הפעילות. לא פעם מגיעים בני נוער שאינם מגלים עניין רב בשיחה על אמפתיה וחמלה, אך כשהם מקבלים כלב הוא ממיס את כל ההגנות, ואז הם מתגלים כרגישים מאוד ופתאום הם נפתחים ומתחילים לשתף אותי בסיפורים נוגעים ללב על בעלי חיים.

אחד הדברים שמשמחים אותי מאוד הוא לראות אנשים שהגיעו אלינו במסגרת קבוצה והחליטו לחזור כדי לאמץ כלב או חתול או להתנדב באגודה. כמו כן אני יודעת כי מי שהשתתף בפעילות באגודה משתף אחר כך אנשים אחרים ברשמים ובידע, וכך הערכים החשובים מגיעים לקהל רחב יותר ולא פעם בעקבות פעילויות החינוך אנשים חוזרים אלינו עם רעיונות לפרויקטים נוספים, איסוף תרומות ועוד.

בנוסף לקבוצות מאורגנות של ילדים ובני נוער, אנו מארחים באגודה גם עובדים של חברות שמגיעים לאגודה לפעילות שכולה תרומה לקהילה. בנוסף אנו עורכים ימי הולדת עם ערך מוסף ופעילויות מיוחדות לאלה שחוגגים בת או בר מצווה. אני מאמינה שכל פעילות כזו היא שיעור לחיים על נתינה, עזרה לחלש, חמלה ואהבה, ומזמינה אתכם ליצור אתנו קשר, לתאם ביקור קבוצתי בבית המחסה של האגודה, לשמח את בעלי החיים, להרחיב את הלב, לתת ובעיקר לקבל.

ילדים, הורים, מורים ומדריכים המעוניינים לקדם פעילות ייחודית, תוכנית חינוכית, יום הולדת עם ערך מוסף או כל חגיגה אחרת עם הרבה נתינה ואהבה רבה מוזמנים ליצור קשר עם המחלקה לחינוך ולבקש את דנה. טלפון: 4553*

 

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה