חדשות תל אביב

זה קורה: פרויקט הבנייה בכיכר המדינה יוצא לדרך

חדשות תל אביב3 בינואר 2019    2 דקות
0

אחרי 50 שנה, שלל תכניות בנייה ומאבקים משפטיים, הוצאו השבוע היתרי החפירה והדיפון למתחם הכיכר • בתכנית: שלושה מגדלי מגורים בגובה של כ-40 קומות וגם שטח ציבורי שבמרכזו אגם • במקביל, יצא לדרך גם מגדל הספירלה במתחם עזריאלי

זה קורה: פרויקט הבנייה בכיכר המדינה יוצא לדרך
כיכר המדינה. בקרוב האגם׀ צילום הדמיה: יסקי-מור-סיון

לאחר כ-50 שנה ושלל תכניות בנייה ומאבקים משפטיים וציבוריים, צפוי פרויקט הבנייה בכיכר המדינה בתל אביב לצאת לדרך. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הוציאה השבוע היתרי חפירה ודיפון למתחם הכיכר, שייתנו את האות לפרויקט הבנייה שישנה את קו הרקיע באזור.
"מה שעשינו, היה להוריד את הכיכר למפלס הרחוב, בניגוד לתכנית הקודמת, אז הכיכר הייתה אמורה להיות מורמת מעל הרחוב המעגלי", מסר ל"המקומון" מ"מ ראש העירייה ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, עו"ד דורון ספיר. "הבנייה בגובה מפלס הקרקע גם הביאה לביטול התכנית לשיקוע הכביש ברחוב ז'בוטינסקי".
לדברי עו"ד ספיר, על פי התכנית, יהיה במרכז הכיכר שטח ציבורי פתוח, שיכלול אגם. "הציבור מאוד ייהנה ממנו", הוסיף.
מדוע לקח 50 שנים עד שסוף-סוף אושרה התכנית?
"התכנית עברה כברת דרך. התכנית הראשונה הייתה להקיף את הכיכר בבניינים בגובה של שלוש-ארבע קומות וליצור מעגל פנימי נוסף של בניינים בגובה דומה. זה היה יוצר חומה. התכנית הנוכחית מאוזנת ושקולה".
על פי התכנית שאושרה, בכיכר המדינה ייבנו שלושה מגדלי מגורים בגובה של כ-40 קומות, שיכללו כ-450 יחידות דיור. בנוסף, ייבנה בניין בגובה של כעשר קומות לצורכי ציבור. הפרויקט היוקרתי יכלול שלושה מרתפי חניה בעומק של כ-15 מטר ושטח ציבורי פתוח.
תכנית הבנייה אושרה באוקטובר 2017 על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. עם הוצאת היתר החפירה, צפוי הפרויקט להתחיל. היזמים טרם בחרו בקבלן המבצע, והיעד שלהם הוא להתחיל את עבודות החפירה כבר בחודש אפריל.
כ-200 בעלי מגרשים רשומים בכיכר המדינה, ששטחה נחשב לאחד מהיקרים ביותר בארץ. גם לעיריית תל אביב חלק בבעלות על הכיכר. על פי התכנית של משרד האדרכילים יסקי-מור-סיוון, כ-28 עצי פיקוס ותיקים, שנטועים כיום בכיכר – ייעקרו. בהמשך, הם יישתלו שוב במקום.
אחד המכשולים המרכזיים ליציאת הפרויקט לדרך הוסר בעקבות הגעה להסכמה על הסטת קו התקשורת למטוסים שהיה במתחם. עלות העברת הקו מוערכת בכמה מיליוני שקלים, והיזמים ישתתפו על פי ההערכות במימונה. העלות המוערכת של הפרויקט היא כ-1.2 מיליארד שקל.
עד לאחרונה, הייתה כיכר המדינה מוקד למאבקים חברתיים. בשנים 2003-2002 הקימו פעילים חברתיים מאהל מחאה במקום תחת הכותרת "כיכר הלחם". המאהל פונה בתום הליכים משפטיים, לאחר שבעלי קרקעות עתרו לבית המשפט בטענה להסגת גבול. בשיאה של המחאה החברתית בקיץ 2011, התקיימה הפגנת ענק בהשתתפות כ-300 אלף מפגינים בכיכר המדינה, תחת הכותרת – "העם דורש צדק חברתי".
בתוך כך, קבוצת עזריאלי תחל בבניית המגדל הרביעי במתחם שבדרך בגין, במקום שבו פעל משך שנים ארוכות בית "ידיעות אחרונות". מגדל הספירלה ישלים את המגדל העגול, המרובע והמשולש שבמתחם. המגדל יתנשא לגובה של כ-350 מטר ויכלול כ-91 קומות למגוון שימושים: משרדים, מגורים ומלונאות. בפסגת המגדל יוקם מרחב לכנסים, מפגשים ובילוי, שיכלול תצפית ברדיוס של 360 מעלות.
במקביל, יורחב גם קניון עזריאלי בכ-13 אלף מ"ר, ושטחו יגיע לכ-50 אלף מ"ר.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה