חדשות תל אביב

התקווה בת שנות 40

חדשות תל אביב26 בנובמבר 2019    3 דקות
0

כש-80% מבני 5-3 בגנים עירוניים בשכונת התקווה הם ילדי אריתריאים וסודאנים, מציג בית דני, שחוגג 40 שנות פעילות, יחס הפוך - רוב לתושבי שכונת התקווה והשכונות הסמוכות • “המקום מצליח לשמור על ייחודו בתקופה לא פשוטה”, אמר חבר מועצת העיר ויו”ר ועד השכונה שלמה מסלאווי

התקווה בת שנות 40
בית דני. "מודל למרכזים אחרים" | צילום: בית דני

“כאלף ילדים בני 5-3 רשומים בגנים במסגרות עירוניות בשכונת התקווה. כ-800 מהם ילדי אריתריאים וסודאנים. בבית דני היחס הפוך – כ-80% הם תושבי שכונת התקווה והשכונות הסמוכות, שבית דני הפך עבורם לביתם ראשון. המקום מצליח לשמור על ייחודו בתקופה לא פשוטה”, אומר חבר מועצת העיר ויו”ר ועד שכונת התקווה שלמה מסלאווי, במלאת 40 שנה להיווסדו של המרכז הקהילתי בית דני, המופעל ומתוקצב על ידי העירייה.
מסלאווי מציין שבשנים האחרונות חל בשכונה מהפך דמוגרפי, כשמהגרי עבודה ומסתננים הפכו בה לרוב. “הרבה תושבים ישראלים בשכונה רושמים את הילדים שלהם לגנים מחוץ לשכונה, מפני שהם לא רוצים שיהיו בגנים שהרוב בהם ילדי מסתננים”, אומר מסלאווי.

“לבית דני מגיעים רבים שאינם מתגוררים בשכונה. זה מקום מיוחד, ששומר על הייחודיות שלו. רואים כאן ילדים, שההורים וגם הסבים והסבתות שלהם היו כאן. יש המשכיות, מדור לדור”, מספר מנהל בית דני גיא זוזות, שלפני כשנתיים סגר מעגל אישי עם מינויו לתפקיד.
נפגשתי עם זוזות בבית דני בשעת בוקר. “גדלתי בשכונה”, הוא מספר, “עם אמא חד-הורית, שגידלה כאן אותי ואת שלושת אחיי. בית דני היה עבורי בית ראשון. שיחקתי פה כדורסל, השתתפתי בקייטנות, בחוגים כמו קרמיקה וחלילית, וביליתי שעות ארוכות בספרייה. במקביל למדתי בבית הספר לטבע בתחילת דרכו”.
כנער, החל זוזות לפעול בשבט צופי בית דני ואף ריכז אותו. “התגייסתי לנח”ל, ולאחר שחרורי מצה”ל ריכזתי עוד שלוש שנים את השבט, ואז יצאתי לטיול הגדול לדרום אמריקה”. עם שובו לשכונה, החל זוזות לפעול כמדריך וכרכז נוער והיה ממקימי מנ”ש – מרכז נוער שכונתי, ובהמשך ריכז פרויקט ייחודי לטיפוח בני נוער. “התכנית של מנ”ש מיושמת כיום ב-20 מקומות נוספים. הפכנו למודל”.
זוזות, עם תואר ראשון בחינוך מסמינר הקיבוצים ותואר שני במנהל מאוניברסיטת תל אביב, מגדל בהורות משותפת תאומים. “אמם מתגוררת בצפון העיר ואני מתגורר כאן, באזור”, הוא מספר.

מה הייחוד של בית דני?
"זיקקנו ערכים מובילים של בית ומשפחה. יש כאן הרבה נשמה ומקצוענות שעוברת מדור לדור".
כ-4,000 ילדים, בני נוער, צעירים, מבוגרים וגמלאים מגיעים לבית דני מדי שבוע. מתוכם, כ-1,800 רשומים לפעילויות קבועות. "הפעילות שלנו פונה לכולם. אנחנו משתפים פעולה עם בני יהודה, מילדים עד בוגרים, מפעילים בריכת שחייה, מועדון כושר עם 500 מנויים ועשרות חוגים והופעות בשני האולמות – באולם דוהל המכיל 630 מקומות ישיבה, ובאולם הקטן המכיל 350 מקומות", מספר זוזות בהתלהבות.
"אנחנו מקבלים את כולם. בית דני הוא אחד המעוזים האחרונים בשכונה, שתושבים ותיקים עדיין מרגישים בו בבית. מכאן ועד הים, רוב השכונות איבדו את הצביון שלהן. שכונת התקווה לא תהיה נווה שאנן. בית דני משמר את הקהילתיות והאותנטיות שלה. אנחנו מרכז תרבות וקהילה, שהפך מודל למרכזים אחרים בעיר ובישראל", הוא אומר.
"אני כבר רואה את עפרה חזה ודודו טסה הבאים", אומרת מירה ברקל, מנהלת להקות הזמר של בית דני, הממונה על ארגון תחרות "כוכב במרחב". "אני מלקטת ילדים מבתי ספר בדרום ומזרח העיר. ליקטנו יותר מ-200 ילדים, ולאחר המיונים הגיעו לשלב הגמר של התחרות 15 ילדים, שבמשך שלושה חודשים עובדים עם הדרכה עד התחרות".
מבחינת זוזות, אחת המשימות החשובות בשנת ה-40 לבית דני היא לחזק את תחושת השייכות. "האוכלוסייה בשכונה התחלפה, וחשוב ליצור שייכות והמשכיות, לשמר ולשלב את החדש והישן במטרה לחזק את הקהילה". בניסיון לשמר את המורשת, מתקיים בשכונה אירוע "בתים פתוחים", הכולל סיורים בבתים היסטוריים בשכונה הוותיקה. "צריכים לראות וללמוד על ההיסטוריה המרתקת של שכונת התקווה", ממליץ זוזות.
בנוסף, החלה בבית דני יוזמה ייחודית של אירועי פולקלור לעדות השונות. "יזמנו אירועי פולקלור ליוצאי תימן, עיראק, ובקרוב נקיים אירוע ליוצאי בוכרה. יש כאן מקום לכולם", מספר זוזות, שמציג בגאווה את חוברת הפעילות העבה של בית דני, תחת הכותרת: "הבית של השכונה חוגג 40".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה