חדשות תל אביב

"הרבה דרמות חוו הקירות בבניין"

חדשות תל אביב23 בדצמבר 2019    3 דקות
0

אחרי כ-62 שנה, החלו בשבוע שעבר העבודות להריסת בית מעריב המיתולוגי ברחוב קרליבך, שנחנך לפני כ-62 שנה • חברת הכשרת היישוב, שהבניין בבעלותה, תבנה במקומו מגדל חדש, שישמש למשרדים, תעסוקה, מלונאות ושטחי ציבור

"הרבה דרמות חוו הקירות בבניין"
בית מעריב ברחוב קרליבך, אז והיום. "טובי העיתונאים והצלמים היו כאן" ׀ צילום: פריץ כהן, לע"מ

 

בסוף השבוע שעבר נכנס עוד מוסד תל אביבי אל בין דפי ההיסטוריה, עם הריסת בית מעריב המיתולוגי ברחוב קרליבך. בבוקר סגרירי, על רקע מבטים נוסטלגיים של עוברים ושבים, נהרס עוד סמל. עבודות ההריסה החלו בחלקו הצפוני של המבנה הוותיק, והן מבוצעות בשלבים, כשכבר בשבועות הקרובים המתחם יהיה זמין לבניית המגדל החדש.
"יש כאן תחושה של צפייה בחתיכת היסטוריה. לצד התרגשות, הלב נצבט. הבניין הזה מספר את סיפורה של המדינה ושל תל אביב במשך הרבה מאוד שנים", אמר לי צלם ותיק, שתיעד בהתרגשות את הריסת הבניין שהיה במשך שנים ארוכות בית שני עבורו. "טובי העיתונאים והצלמים היו כאן, כתבו ושיתפו על התפתחותה של מדינת ישראל לדורותיה. הרבה סיפורים ודרמות חוו הקירות בבניין".
בניין מעריב נחנך לפני כ-62 שנה, בשנת 1957. מאז, הפך המבנה בצומת קרליבך-בגין לאחד מסמלי ההיכר של העיר לדורותיה. את הבניין בן חמש הקומות תכנן האדריכל יעקב בן סירה, לאחר שסיים את תפקידו כמהנדס העיר תל אביב, תפקיד שבו כיהן במשך 21 שנים (1950-1929).

בן סירה מונה לתפקיד על ידי ראש העירייה הראשון מאיר דיזנגוף, והטביע את חותמו על התפתחותה של תל אביב הקטנה, שכללה בנייה בסגנון הבאוהאוס, שהעניק לעיר העברית הראשונה את ההכרה של אונסק"ו כ"עיר הלבנה". בן סירה תכנן, בין היתר, גם את נמל תל אביב, והתגורר משך שנים ארוכות בשדרות רוטשילד בלב העיר.
באמצע שנות ה-70 הוקם גשר מעריב ברחוב קרליבך, שנקרא על שם עורכו הראשון של מעריב, עזריאל קרליבך. סמוך לבניין מערכת העיתון פעל משך שנים ארוכות השוק הסיטונאי. רבים מתושבי העיר עוד זוכרים את המשאיות העומדות בתור בשעות הלילה המאוחרות כדי להיכנס לשוק ולפרוק את מרכולתן. אלה הפכו במרוצת השנים לחלק מהוויה של הרחוב התוסס.
השוק הסיטונאי פונה לפני כעשור, ובמקומו הוקם פרויקט המגורים "גינדי תל אביב". מערכת העיתון "מעריב" עזבה את הבניין לפני כחמש וחצי שנים, וכיום פועל "מעריב" מבניין ברחוב האחים מסלאוויטה 15 בשכונת מונטיפיורי, לא הרחק מבית מעריב ההיסטורי.

לפני שלוש וחצי שנים נהרס גשר מעריב, לשם הקמת תחנת הרכבת הקלה, שתשרת את הקו האדום, האמור להתחיל לפעול בעוד כשנתיים, ובעתיד גם את הקו הירוק.
כעת, גם בית מעריב, השריד האחרון בצומת, נכנס להיסטוריה. חברת הכשרת היישוב, שהבניין בבעלותה, תבנה במקומו מגדל חדש למשרדים, תעסוקה, מלונאות ושטחי ציבור. היתר הבנייה שניתן למגדל הוא לגובה של 42 קומות, אבל החברה ערערה למועצה הארצית לתכנון ובנייה על ההחלטה, והיא מבקשת לאשר לה לבנות מגדל בגובה של כ-60 קומות.
בקשתה של הכשרת היישוב לא התקבלה בוועדה המחוזית בשל התנגדות רשות התעופה האזרחית, בטענה שהמגדל סמוך לנתיב הטיסה של המטוסים המנמיכים מעל שמי תל אביב, לקראת נחיתה בנמל התעופה בן גוריון. ההכרעה הסופית תתקבל במועצה הארצית, אבל בכל מקרה, עוד מגדל יצטרף בקרוב לקו הרקיע החדש של תל אביב.
מבנה ותיק שעדיין נותר לא הרחק משם הוא משרדי אגף המדידות במשרד הבינוי והשיכון, שמשם יצאו המודדים לעבודות המיפוי של ישראל לדורותיה ותכנונה. "הכל משתנה, אבל הגעגועים נשארים", אומר תל אביבי ותיק, שהגיע לצפות בעוד חתיכת היסטוריה.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

אות ההצטיינות: עיריית תל אביב-יפו מעודדת עלייה

ברקע ההתמודדות עם השפעות גלובליות על העלייה ארצה והצפי לעלייה בשנים הקרובות, קיימה ההסתדרות הציונית העולמית, זו השנה השנייה, אירוע...

חדשות תל אביב3 באוגוסט 2021    2 דקות
0

20 מיליון שקל לפרויקט שיקום בית הכנסת...

אחד המבנים היפים בתל אביב זוכה לעדנה מחודשת: קרן תל אביב מודיעה  כי קרן פטריק ולינה דרהי תרמה תרומה בסך 20 מיליון שקל...

חדשות תל אביב23 בפברואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה