חדשות תל אביב

"העירייה תוקעת פרויקט התחדשות ומחזיקה אותנו כבני ערובה"

חדשות תל אביב20 ביוני 2019    3 דקות
0

כך טוענים דיירים בבניין ברחוב אנטיגונוס בצפון העיר • לטענתם, העירייה גבתה משך עשרות שנים ארנונה מדירות המרתף בבניין, אבל מסרבת לפרויקט תמ"א 38, בטענה שהן נרשמו לפני 70 שנה כמחסנים

"העירייה תוקעת פרויקט התחדשות ומחזיקה אותנו כבני ערובה"
הבניין ברחוב אנטיגונוס. "העירייה מתנערת מאחריותה" ׀ צילום: יח"צ

במשך עשרות שנים גובה עיריית תל אביב ארנונת מגורים ממשפחות המתגוררות בדירות בקומת המרתף של בניין ברחוב אנטיגונוס בצפון העיר, אבל היות שהדירות רשומות כמחסנים, העירייה מסרבת לאשר לבניין פרויקט התחדשות עירונית, טוענים דיירים בבניין.
לאחרונה חתמו דיירי הבניין בן שלוש הקומות על הסכם לביצוע פרויקט תמ"א 38 עם החברה לחיזוק מבנים בישראל. החברה הכינה תכניות והגישה אותן לאישור העירייה, אך הוועדה המקומית לתכנון ובנייה דחתה את הבקשה להיתר, בטענה שהדירות בקומת המרתף נרשמו לפני כ-70 שנה כמחסנים.
"העירייה מחזיקה אותנו כבני ערובה. מצד אחד, היא גבתה מאיתנו לאורך כל השנים ארנונה למגורים, אך כאשר היא נדרשת לאשר פרויקט תמ"א, היא תוקעת אותו. כשזה ניפח את קופת העירייה, אז לא הפריע שמשפחות מתגוררות בנכס שהוגדר כמחסן", טוענת נחמה מוסקל, חברת ועד הדיירים של הבניין.
"ברור שעל העירייה לעמוד על שימוש בנכסים בהתאם לרישום בהיתר, אבל צריך להסתכל גם בהיגיון בריא. לא ניתן להתייחס אלינו כאילו אנו חיים בשנות ה-50. אם ההקפדה על אופן הרישום כל כך חשובה, מדוע העירייה המשיכה להתייחס לנכס במהלך כל השנים ועד היום כאל יחידת מגורים לכל דבר ולגבות ארנונה למגורים? ומדוע העירייה מונעת מאיתנו לחדש ולחזק את המבנה הישן?", שואלת מוסקל. לדבריה, "לא ייתכן שיענישו את כלל הדיירים בגלל בירוקרטיה בת עשרות שנים, ונמשיך לגור עם קירות מתקלפים ויסודות רעועים, במקום לחדש את המבנה כולו כדי שיבטיח לנו ביטחון ושיפור באיכות החיים".
לדברי הדיירים, העירייה טוענת שהמצב במבנה צריך להתאים לכתוב בהיתר, שנחתם לפני כ-70 שנה, וכאשר אין התאמה, הבקשה מסורבת. המשמעות היא שהעירייה מצפה מהיזם לפתור את בעיית השימוש בנכס ולהחזיר את המצב לקדמותו – כלומר למחסן שלא יאפשר מגורים, אף שזהו מצב הנמשך עשרות שנים בידיעתה המלאה של העירייה.
"החברה שלנו בעלת ניסיון רב בפרויקטים בתל אביב, וכבר נתקלנו בשלל בעיות יוצאות דופן במבנים בעיר שלא ניתן לגלות בשלבי הבדיקה הראשוניים", אומר יוסי חסון, מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל, יזמית הפרויקט. "אולם במקרה זה, הבעיה היא שהעירייה מתנערת מאחריותה, ודורשת מהיזמים להסדיר עבורה את השימוש במבנים למרות חריגות שנמשכות בידיעתה לאורך עשרות שנים ושהעירייה בעצמה לא טרחה מעולם להסדיר. זה אבסורד".
לדבריו, אם הפרויקט לא יאושר, 17 דיירים ימשיכו להתגורר בבניין ישן מסיבות בירוקרטיות. הוא סבור שעל העירייה לאפשר שינוי ייעוד לנכס, או לחילופין, אם דיירים מתגוררים בנכס שאינו מוגדר כמגורים – לקנוס את בעל הנכס, או לגבות ארנונה על פי הייעוד המוגדר. "בכל מקרה, כלל דיירי הבניין לא צריכים להיענש על משהו שאין להם כל יכולת השפעה עליו".
מהעירייה נמסר: "העובדה שבפועל נעשה שימוש למגורים, ואף לפי טענת הדיירים שולמה כל השנים ארנונה למגורים, לא מכשירה את ייעוד המרתף למגורים באופן חוקי. יש מקרים רבים של עבירות בנייה שהתיישנו, ולא ניתן לפעול נגדן משפטית, אך עדיין נגבית בהם ארנונה בגין השימוש, גם אם אינו חוקי. לגבי הבקשה לתמ"א 38 – לא ניתן במסגרת בקשה לחיזוקים ותוספות בנייה לקבוע עובדות בשטח ולהכשיר דירות בלתי חוקיות שקיימות במרתף. הבקשה סורבה על ידי הוועדה המקומית בנובמבר 2017, בין היתר בשל אי התאמה של הבקשה להיתר הקיים במציאות. נגד החלטת הוועדה הוגש ערר לוועדת ערר מחוזית, והדיון נקבע ליולי 2019".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

אות ההצטיינות: עיריית תל אביב-יפו מעודדת עלייה

ברקע ההתמודדות עם השפעות גלובליות על העלייה ארצה והצפי לעלייה בשנים הקרובות, קיימה ההסתדרות הציונית העולמית, זו השנה השנייה, אירוע...

חדשות תל אביב3 באוגוסט 2021    2 דקות
0

20 מיליון שקל לפרויקט שיקום בית הכנסת...

אחד המבנים היפים בתל אביב זוכה לעדנה מחודשת: קרן תל אביב מודיעה  כי קרן פטריק ולינה דרהי תרמה תרומה בסך 20 מיליון שקל...

חדשות תל אביב23 בפברואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה