חדשות תל אביב

העירייה תוביל את פרויקט ההתחדשות ביד אליהו

חדשות תל אביב29 בדצמבר 2019    3 דקות
0

תכנית לה גווארדיה 45-35 כוללת הריסה של שישה בניינים טוריים ישנים בני 114 יחידות דיור והקמת כ-420 יחידות דיור בבניינים חדשים, בנוסף לפיתוח סביבתי נרחב • את הפרויקט יוביל “בית להתחדשות עירונית” של החברה העירונית עזרה ובצרון

העירייה תוביל את פרויקט ההתחדשות ביד אליהו
לה גווארדיה 45-35. “סיפור של אנשים וקהילות” | צילום: דורון סהר

 

פרויקט פינוי בינוי ראשון בהובלת עיריית תל אביב יוצא לדרך. תכנית לה גווארדיה 35-45 בשכונת יד אליהו כוללת הריסה של שישה מבני מגורים טוריים ישנים בני 114 יחידות דיור קיימות, והקמת כ-420 יחידות דיור חדשות בבניינים חדשים, תוך שילוב שטחים ציבוריים פתוחים.
בהתאם למדיניות התכנונית לשכונת יד אליהו, הרואה ברחוב לה גווארדיה עורק חיים מרכזי בשכונה הוותיקה, מייצרת התכנית דופן מסחרית בקומת הקרקע, ומעליה מבני מגורים בני 7.5 קומות. בחזית לרחוב וינגייט, מאפשרת התכנית הקמת מבנים של 6.5 קומות ומגדל בן 14.5 קומות מעל לקומת קרקע מסחרית בצומת הרחובות לה גווארדיה ויגאל אלון.
התכנית מרחיבה את רחוב לה גווארדיה, תוך הסדרת התנועה באמצעות תוספת מסלול אופניים והרחבת המדרכה לאורך הרחוב. בנוסף, קובעת התכנית שטחי ציבור משמעותיים בלב הפרויקט, תוך שמירה על מעברים להולכי הרגל. שטחים ציבוריים נוספים יהיו בנויים וישמשו לשירותים מוניציפאליים.

בימים אלה מפרסמת העירייה את התכנית להתנגדויות. במקביל, פורסם מכרז ליזמים לביצוע הפרויקט, באמצעות “בית להתחדשות עירונית” של החברה העירונית עזרה ובצרון. במסגרת זו, העירייה מעניקה שירות לתושבים ומבצעת את תכנון התב”ע בשיתוף ובהתייעצות עמם, בהתאם לתכנית המתאר תא/5000 והמדיניות העירונית.
מודל זה מאפשר ודאות תכנונית ליזמים ולתושבים, שכן היזמים מתחרים ביניהם על ההצעות מול הדיירים, ואלה בוחרים את ההצעה המתאימה להם ביותר, בליווי החברה העירונית. גם לאחר בחירת היזם, ממשיך “הבית להתחדשות עירונית” ללוות את הדיירים בזמן ביצוע הפרויקט והאכלוס ועד תום שנת הבדק.

“התחדשות עירונית היא סם חייה של תל אביב, והיא בראש ובראשונה סיפור של אנשים וקהילות. לאור תובנה זו, מקודמים עשרות פרויקטים בעיר”, ציין יו”ר הוועדה להתחדשות עירונית, תא”ל במיל' רועי אלקבץ.
מנכ”ל חברת עזרה ובצרון אלי גינזברג: “בימים אלה אנו מקדמים עשר תב”עות במודל דומה, ועוד חמש תכניות נמצאות בבדיקת היתכנות. במקרים רבים, התושבים עמדו מול היזמים כשהם מבולבלים וחסרי אונים. הכניסה שלנו, כגורם עירוני, לשלב הראשון של הפרויקט – מייצרת אמון וביטחון, שמאפשרים הקלה משמעותית בהתקדמות הפרויקט”. לדבריו, “מהלך זה יאפשר סוף סוף לקדם התחדשות עירונית משמעותית, שתשנה את חייהם של התושבים בעיר”.

האדריכלית גיליה ברגר קוליץ, סמנכ”לית להתחדשות עירונית בחברת עזרה ובצרון, הבהירה: “אף שהתכנית מקודמת במימון עירוני, הגשתה לוועדה המקומית מסתמכת על חתימות בעלי הנכסים במתחם, בדומה לפרויקטים יזמיים אחרים. אנו מזמינים את תושבי העיר שמבקשים לקדם פרויקט פינוי בינוי באזורם לפנות אלינו. נשמח לקדם פרויקטים נוספים במסלול זה”.
עם זאת, החלטת העירייה לפני כחודש להגביל את התוספות לפרויקטים של פינוי בינוי ל-12 מ”ר בלבד אומנם יוצרת ודאות תכנונית, אבל עלולה לגרום ליותר דיירים לסרב. זאת כיוון שבפרויקטים שהיו בעבר בשכונת נווה שרת דיירים קיבלו דירות חדשות עם תוספת של עד 40 מ”ר, ורבים, בהם מבוגרים, עלולים להעדיף להמשיך לחיות בבניין ישן מאשר להיכנס להליך מורכב, הכולל נדודים לדיור זמני עד לגמר הפרויקט.
הבית להתחדשות עירונית הוקם בסוף שנת 2016 על ידי עזרה ובצרון, חברת הבת של עיריית תל אביב-יפו, כשמטרתו העיקרית היא ללוות ולסייע לתושבי העיר בביצוע תהליך התחדשות עירונית באופן אחראי, יעיל וברור. הבית מאגד את כל השירותים והכלים התכנוניים בתחום ההתחדשות העירונית תחת קורת גג אחת.

מודל זה מהווה כתובת עירונית אחת, המרכזת עבור התושבים את כל המידע והסיוע הנדרש, במטרה ליצור ודאות תכנונית ושקיפות מלאה, להגן על זכויותיהם של התושבים, למנוע מצבים של ניצול או כפייה מצד יזמים ומארגני עסקאות, ולפשט עבור התושבים את התהליכים השונים בפרויקטי התחדשות עירונית, שהם לרוב מורכבים וארוכי טווח.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה