חדשות תל אביב

העירייה למוחים: תלכו ברגל

חדשות תל אביב5 בספטמבר 2019    3 דקות
0

בעירייה לא מתרגשים ממחאת החניה: “נוכחות הרכב הפרטי תפחת. הפקרת המדרכות והצמתים אינה הפתרון, אלא הליכה ברגל” • לנוכח מדיניות האכיפה החדשה של העירייה, זינק מחיר החניות הפרטיות בעיר בעשרות אחוזים

העירייה למוחים: תלכו ברגל
מחאת החניה מול בניין העירייה. “אנחנו חסרי אונים” ׀ צילום: מטה מאבק החניה

דיירים המתגוררים במרכז תל אביב טוענים שמחירי החניות הפרטיות בבניינים זינקו בעשרות אחוזים בעקבות האכיפה שהחלה העירייה לבצע נגד חניה על מדרכות ובאדום-לבן בשעות הלילה. הקנסות הגבוהים, בסכומים של 500-250 שקל, המוטלים בשעות הלילה – לאחר שנים ארוכות של “הסכמה בשתיקה” מצד העירייה לחניה בניגוד לחוק – יוצרים תסיסה בקרב דיירי מרכז וצפון העיר.
בעקבות המחאות, הודיעה בשבוע שעבר העירייה שהאכיפה תתמקד בשעות הלילה רק נגד כלי רכב המחנים על מדרכות, מעברי חציה, או במקרים של הפרעה לתנועה. אבל דיירים טוענים שבפועל ממשיכים פקחים להטיל בלילות קנסות גם במקרים שהחניה אינה חוסמת את המדרכה וגם כאשר אין הפרעה לתנועה.
במוצאי שבת, הפגינו כ-150 תושבים מול בניין העירייה בדרישה לבטל את מדיניות האכיפה החדשה. “רק ביום ראשון עלו מחירי החניות בחניונים העירוניים. אומנם זה מייקר את החניה רק בשקל לכל לילה, אבל בהצטברות חודשית מדובר בעוד עשרות שקלים ובמסר נוסף של פגיעה בבעלי הרכבים הפרטיים”, אומר יריב אופנהיימר, ממובילי המחאה.
על פי החלטת מועצת העיר, מחירי החניות בחניוני העירייה (אחוזות החוף) זינקו החל מיום ראשון מ-12 ל-16 שקל לשעה בשעות היום ומ-20 ל-24 שקל בשעות הלילה. העדכון חל על מרבית החניונים שבבעלות העירייה, כשרק במספר קטן של חניונים התעריף נותר ללא שינוי, כפועל יוצא של תעריפי חניונים סמוכים. אומנם תושבי העיר זכאים ל-75% הנחה בחניונים העירוניים, אבל במצטבר תהיה להם בעקבות ההתייקרות הוצאה נוספת של עשרות שקלים בחודש, וזה רק אם יתמזל מזלם ויהיה מקום פנוי בחניון באזור מגוריהם בשעות הלילה.
לדברי אופנהיימר, “גזירת החניות” נראית בשטח, כשמאות מקומות חניה בכחול-לבן הופקעו בשנתיים האחרונות למיזמים כמו ה"אוטותל", מכלי המִחזור, ולאחרונה גם הקורקניטים החשמליים. מספר החניות בכחול-לבן מצטמצם, ובלילה פקחים רושמים דוחות גם כשכלי רכב מחנים כפי שהיה בעבר על מדרכות רחבות, ואינם חוסמים את המעבר להולכי רגל. "אנחנו חסרי אונים”, טוען אופנהיימר, “והתחושה היא של כאוס. אין לנו היכן להחנות. למרות הדיבורים, מכת הדוחות נמשכת. אין לתושבים העובדים מחוץ לעיר אלטרנטיבה, כי אין תחבורה ציבורית יעילה”.
אופנהיימר מצביע גם על תופעה נוספת, כתוצאה ממדיניות האכיפה של העירייה – זינוק של עשרות אחוזים במחירי חניות פרטיות. “חניה פרטית בבניין שהושכרה ב-700-600 שקל בחודש, מושכרת היום בכאלף שקל, בעקבות האכיפה בשעות הלילה. המחסור הקשה במקומות חניה והקנסות הגבוהים הגבירו את הביקושים לחניות הפרטיות, והמחירים זינקו. הרי מדובר בהיצע וביקוש”.
בעירייה טוענים כי מדיניות האכיפה החדשה נועדה לאפשר מעבר חופשי להולכי רגל במדרכות.
“הנהגים לא נגד הולכי הרגל, אבל מדוע להטיל קנסות גבוהים, כשמחנים על מדרכה רחבה שאינה חוסמת את המעבר להולכי הרגל? צריכים למצוא את האיזון המתאים. נוצרת תחושה שהעירייה נגד בעלי הרכבים הפרטיים. נמשיך במחאה הציבורית, אין לנו ברירה אחרת”.
מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: “תל אביב-יפו בדרך לשינוי תחבורתי, בדומה לערים המתקדמות בעולם, שבסופו, בעוד כמה שנים נוכחות הרכב הפרטי תפחת דרסטית. תוספת חניות והפקרת המדרכות והצמתים לטובת חניית כלי רכב אינן הפתרון, אלא הליכה ברגל, שימוש בתחבורה ציבורית ובאמצעי תחבורה בני-קיימא.
“בהתאם, העירייה מובילה מהלך עירוני, שבו ההיררכיה ברורה – הולכי הרגל הם בראש סדר העדיפות על המדרכה. חשוב לציין כי תושבי העיר בעלי תו חניה, שאין ביכולתם לוותר על רכבם, יכולים לחנות ללא תשלום בכל העיר בתחום חניה מוסדרת הכוללת כ-40 אלף חניות כחול-לבן ובהתאם לתמרורים במקום. כמו כן, קיימים כ-100 חניוני 'אחוזות חוף’, שבהם תושבי העיר זכאים לכ-75% הנחה, וחניוני לילה לחניה ללא תשלום לבעלי תו אזורי מתאים”.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

אות ההצטיינות: עיריית תל אביב-יפו מעודדת עלייה

ברקע ההתמודדות עם השפעות גלובליות על העלייה ארצה והצפי לעלייה בשנים הקרובות, קיימה ההסתדרות הציונית העולמית, זו השנה השנייה, אירוע...

חדשות תל אביב3 באוגוסט 2021    2 דקות
0

20 מיליון שקל לפרויקט שיקום בית הכנסת...

אחד המבנים היפים בתל אביב זוכה לעדנה מחודשת: קרן תל אביב מודיעה  כי קרן פטריק ולינה דרהי תרמה תרומה בסך 20 מיליון שקל...

חדשות תל אביב23 בפברואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה