חדשות תל אביב

העירייה גבתה כ-650 אלף שקל מבעלי כלבים שלא חוסנו במועד

חדשות תל אביב5 בינואר 2020    4 דקות
0

לדברי תושבת העיר, שנקנסה ב-730 שקל, "מדובר באכיפה בררנית ובפישינג" • העירייה לא מיידעת ולא שולחת התראה, ומענישים קודם את בעלי הכלבים עם הרישיון, ולא בעלים שלכלביהם כלל אין רישיון"

העירייה גבתה כ-650 אלף שקל מבעלי כלבים שלא חוסנו במועד
עו"ד פריימן וכלבתה. 1,089 קנסות בשנה ׀ צילום: באדיבות המצולמת

 

מתברר שעיריית תל אביב מצאה שיטה חדשה להתפרנס, ולא רק מקנסות על חניה בלתי חוקית. אשתקד (2018) הטילה העירייה 1,089 קנסות, בהיקף כולל של 647,096 שקל, על בעלי כלבים שלא חידשו את הרישיון של כלביהם – יותר מפי שניים לעומת שנת 2017, שאז הוטלו רק 466 דוחות בהיקף כספי של 321,887 שקל.

את הנתונים קיבלה לידיה עו"ד אפרת פריימן מתל אביב, שנאבקה נגד קנס בסך 730 שקל שהוטל עליה, 39 ימים בלבד לאחר שקיבלה הודעה שהכלבה שלה צ'יקה בת ה-10 לא חוסנה במועד. "קיבלתי מהעירייה הודעה במייל שמועד החיסון פג. לא שמתי לב לזה כי החיסון מתבצע באמצעות וטרינר פרטי, שאינו שולח הודעת עדכון. למרות שלא קיבלתי התראה לקנס, הגיע לאחר קצת יותר מחודש הקנס הגבוה", סיפרה עו"ד פריימן.

עו"ד פריימן החליטה להיאבק נגד הקנס השרירותי, לטענתה. "את ההודעה שמועד החיסון לכלבה פג קיבלתי מעובדת בשירותים הווטרינריים, שהייתה רשומה בהודעה כמנהלת חשבונות, ואת הקנס קיבלתי מאותה עובדת – שהפעם הייתה רשומה כפקחית", היא הסבירה. "בדוח נכתב שהיא רשמה את הדוח בזמן אמת. כלומר, שהכלבה נתפסה כשהיא לא מחוסנת בכתובת שבה אני מתגוררת. אבל אף פקח לא תפס את הכלבה".
"זה היה עניין עקרוני, אז החלטתי לצאת למאבק. לא רק למעני, אלא למען בעלי כלבים אחרים, שלא היו מודעים לכך שפג התוקף של החיסון, ומיד אחרי הודעה – פתאום קיבלו קנס", מציינת עו"ד פריימן. "זה לא הקנס. מבחינתי, אני מוכנה לתרום את הקנס".

לדבריה, פנתה לעירייה בבקשה לקבל, על פי חוק חופש המידע, נתונים על הכלבים בעיר והיקפי הקנסות. כשהגיעו לידיה, נדהמה לגלות את הזינוק החד במספר הקנסות. מהנתונים עולה שבשירותים הווטרינריים פועלים שישה פקחים, ושבעיר חיים כ-30 אלף כלבים עם רישיון. בנוסף, לשירותים הווטרינריים העירוניים לא ידוע כמה כלבים ללא רישיון מסתובבים בעיר.
"המשמעות היא שמענישים קודם כל את בעלי הכלבים עם הרישיון, ולא בעלים שלכלביהם כלל אין רישיון", אומרת עו"ד פריימן. "זה נראה מעוות ומעיד על אכיפה בררנית. גם באתר העירייה לא פורסמה כל התראה על כך שמי שאינו מחסן במועד את כלבו יקבל קנס כספי".

עו"ד פריימן ביקשה להישפט בבית המשפט לעניינים מקומיים. בדיון הראשון, שהתקיים ב-22 בספטמבר, היא ציינה: "בבעלותנו כלבה זה כעשר שנים. היא מחוסנת, אולם השנה היה איחור, כיוון שהווטרינר שלה לא שלח תזכורת". עוד טענה כי במועד הטלת הקנס הכלבה לא הייתה אצלה. "לא נשלחה לי התראה. מנהלת החשבונות שלחה לי מייל ואחרי 39 יום, כשהפכה לפקחית, היא רשמה דוח לכלבה שלי, שכלל לא הייתה בחוץ.
"לטענתי, מדובר באכיפה בררנית ובפישינג. אם השתנתה מדיניות העירייה לגבי אכיפה, על העירייה לפעול בצורה הוגנת ולפרסם את שינוי המדיניות. אני מסכימה לשלם את הקנס. הודיתי בעובדות, אבל הטענות שלי הן נגד התנהגות העירייה".

התובעת העירונית דרשה להטיל על עו"ד פריימן קנס כספי גבוה יותר מהמקור, בשל הבאת הנושא לבית המשפט. "החוק הוא ברור. מאחר שבמועד ההקראה הנאשמת הודתה בעובדות, ואנחנו ביקשנו להרשיע אותה – היא הבינה שאם ינוהל משפט, המאשימה (עיריית תל אביב) תעתור לקנס גבוה יותר. לכן אני לא מוכנה להסתפק בקנס המקור, מאחר שמדובר בהוכחות סרק".
אבל בית המשפט דחה את בקשת העירייה והותיר את הקנס המקורי על כנו – 730 שקל. "יש כאן נושא בעל היבט ציבורי. חשוב שבעלי הכלבים יקבלו התראה ויהיו מודעים למדיניות העירונית, שלא פורסמה", סיכמה עו"ד פריימן.
מהעירייה נמסר: "אין שינוי במדיניות העירייה, ובאחריותו של בעל כלב לחסן את כלבו ולחדש את רישיונו. לצערנו, רבים מבעלי כלבים לא חידשו את הרישיונות במהלך השנה, למרות התזכורות הנשלחות אליהם, ולכן העלייה במספר הדוחות. בעלי הכלבים שהסכימו לכך, מקבלים תזכורת באמצעות הכרטיס העירוני "דיגידוג". מי שלא חידש את הרישיון כפי שנדרש בתנאי הרישיון, מקבל תזכורת בטלפון או במייל, ורק אם לא חידש את הרישיון לאחר משלוח ההתראה, יקבל דוח. כך גם במקרה של עו"ד פריימן, שקיבלה התראה על כך שכלבתה לא חוסנה. לאחר שפנתה לבית המשפט לעניינים מקומיים והבינה כי אין זה המקום הנכון לברר את טענותיה, היא שילמה את הקנס".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה