חדשות תל אביב

הסערה בדרך: עמוס עוז מחליף את הרצל

חדשות תל אביב13 ביוני 2019    3 דקות
0

מִנהל החינוך בעירייה החליט להעניק לבוגרי י"ב בעיר את ספרו של עוז "שלום לקנאים", במקום את ספרו של חוזה המדינה "אלטנוילנד" • בוגרי הגנים יקבלו את "מתי נדע אם מיכל נבחרה?" במקום את "מתחילים באלף" • העירייה: "החלטנו לתת לתלמידים ספר עדכני יותר"

הסערה בדרך:  עמוס עוז מחליף את הרצל
עטיפת "אלטנוילנד". בתמונה הקטנה: הרצל ׀ צילום: מתוך ויקיפדיה

החלטת מִנהל החינוך בעירייה להעניק לבוגרי כיתות י"ב במוסדות החינוך בעיר את ספרו של הסופר המנוח עמוס עוז "שלום לקנאים", במקום את ספרו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל "אלטנוילנד", מעוררת סערה ציבורית.
"מי שכונתה העיר העברית הראשונה מנסה לטשטש את הכינוי הייחודי לה, לשבש ולשנות את ההיסטוריה. לא רק שהיא פוגעת בערכי הציונות של ילדי ישראל, היא פוגעת במורשתו של הרצל, חוזה מדינת היהודים, שבזכותו אנו יושבים כאן היום וחיים במדינת היהודים", אמר סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית יעקב חגואל. "עם הכבוד הרב שאני רוחש לעמוס עוז, הטקסטים שלו אינם יכולים להוות תחליף לאלה של בנימין זאב הרצל. אני קורא לראש העירייה רון חולדאי לחזור בו מכוונתו ולעצור את כדור השלג שעשוי לגרום נזק נרחב", הוסיף חגואל.
יצוין כי את "אלטנוילנד" הוציא הרצל לאור בעיר לייפציג שבגרמניה בשנת 1902. זה היה ספרו השני לאחר "מדינת היהודים" וביקורו בארץ ישראל. בספר הציג הרצל את חזונו בנוגע ליישוב היהודי העתיד לקום ולהתפתח בארץ ישראל והקמת המדינה. נחום סוקולוב, שתרגם את הספר, קרא לו "תל אביב". הוא התלבט אם לתרגם את השם כפשוטו ל"ארץ ישנה-חדשה", אך החליט על "תל אביב" בגלל השילוב של המילים "תל" – מקום שבו יש עתיקות, ו"אביב" – המסמל את ההתחדשות.
התרגום לספרו של הרצל הביא ליוזמתו של מנחם שינקין להציע לקרוא לעיר העברית הראשונה "תל אביב", לאחר שבתחילה היא נקראה "אחוזת בית". במשך שנים ארוכות נהוג היה לחלק לבוגרי כיתות י"ב במוסדות החינוך בתל אביב את ספרו של הרצל, שמסמל גם את שמה של העיר.
אולם בעירייה החליטו כעת שלבוגרי התיכונים יחולק מעתה במתנה ספרו של עמוס עוז "שלום לקנאים", המורכב משלושה טקסטים, שכוללים מסרים נגד הקיצוניות ובעד רעיון שתי המדינות לשני העמים. עוז, שהלך לעולמו בחודש דצמבר, הזהיר, בין היתר, כי אם לא יהיו שתי מדינות, תהיה כאן מדינה אחת, והיא תהיה מדינה ערבית מהים עד הירדן והיהודים יהיו מיעוט.
בנוסף, בעיריית תל אביב החליטו שלא לחלק באופן גורף את ספרי התנ"ך לבוגרי כיתות ו' בבתי הספר בעיר. תלמידים יקבלו ספרים בהתאם לאמונתם. למוסלמים יחלקו על פי התכנית החדשה ספרי קוראן ולנוצרים את ספרי הברית החדשה.
שינוי נוסף בחלוקת הספרים במתנה יהיה לבוגרי גני הילדים בתל אביב העולים לכיתה א'. במקום ספר השירים "מתחילים באלף", שבו מקובצים שירים עבריים, בהם של המשוררת נעמי שמר, יחולק הספר "מתי נדע אם מיכל נבחרה?", שכתבה הילה טוב. ברוח הזמן, הספר מסביר לילדים מהי הדמוקרטיה וערכיה.
מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "במהלך 20 השנים האחרונות חולקו הספרים 'אלטנוילנד' ו'מדינת היהודים'. הספר נמצא כמעט בכל בית בעיר, ורוב התלמידים בבתי הספר הם אחים ממשיכים. החלטנו כי נכון לתת לתלמידים ספר עדכני יותר, המציג את תפיסת הציונות המודרנית, את ארון הספרים היהודי, את ביאליק, את עגנון, סמי מיכאל ואחרים, שכולם מצוטטים על ידי עמוס עוז".
בעיריית תל אביב ציינו עוד כי ספר השירים "מתחילים באלף" הוא אסופת שירים עבריים לילדים, וגם הוא נמצא ברוב הבתים. "החלטנו לרענן עם ספר שמעודד לאקטיביות, לשוויון ולמעורבות אזרחית". על ספר הדת המחולק לבוגרי כיתות ו' אמרו בעיריית תל אביב: "כל תלמיד מקבל ספר לפי דתו".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה