חדשות תל אביב

הסוחרים בשוק

חדשות תל אביב12 ביולי 2018    3 דקות
0

משנה בעלי דוכנים בשוק הכרמל מתקוממים נגד תוכנית השיקום של המתחם: "יש כאן אנשים מבוגרים, שזו הפרנסה שלהם. מה הם יעשו כשהעבודות יימשכו שנים? ממה הם יתפרנסו?"

הסוחרים בשוק

פרויקט שיקום שוק הכרמל אמור היה לשנות את פניו של השוק התוסס, הנחשב לאחד מסמלי תל אביב לדורותיה. אבל תוכניות לחוד ומציאות לחוד, בינתיים התוכניות על הנייר, ולא יוצאות אל הפועל, וספק אם יצאו בטווח הקרוב.

על פי תכנית השדרוג של השוק הוותיק, הדוכנים יהיו אחידים בגודלם ובצורתם ויאפשרו מעבר לחנויות שבבניינים שמאחוריהם.

התכניות כללו את קירוי השוק, הסדרת תאורה והקמת מרכז לוגיסטי מעל חלק מחניון כרמלית. בניסיון להסדיר את מצוקת החנייה, אף דובר על הקמת חניון תת-קרקעי במתחם.

השלב הראשון של התכנית היומרנית, שאמורה הייתה לצאת אל הפועל כבר לפני כשנתיים, היה שינוי התב"ע מימי המנדט הבריטי – מכביש לשוק מוסדר.

אבל יישום התכנית המורכבת נתקל בקשיים. תל אביבים ותיקים חוששים שהתכנית תפגע באותנטיות ובצביונו המיוחד של שוק הכרמל, ששומר על ייחוד מאז ימי תל אביב הקטנה.

בחלק מסמטאות השוק אף צצו כפטריות לאחר הגשם פאבים, ברים ומסעדות, והוא כבר זכה לכינוי "מחנה יהודה ב'" המשלב דוכנים וחנויות בסמוך למסעדות ולפאבים אותנטיים.

גם חלק מבעלי הדוכנים מתנגדים לתכנית. "עד היום הדוכנים לא היו מוסדרים, וכתנאי לחכירת דוכן, יהיה על בעל הנכס לשלם כ-200 אלף שקל", אומר סוחר ותיק בשוק. "אני מעריך שכשליש מבעלי הדוכנים הם אנשים מבוגרים המשכירים אותם וזו הפרנסה שלהם. מה הם יעשו כשהעבודות יימשכו שנים? ממה הם יתפרנסו? ישנם גם בעלי דוכנים רבים, שאין להם מאות אלפי שקלים לשלם".

להערכתו, גם התכנית הכוללת זכות מעבר רחבה לחנויות שבעורף הדוכנים מעוררת התנגדויות בקרב בעלי דוכנים, הצמודים לפתחי החנויות. "ישנם גם דוכנים לא חוקיים שיהיה צורך להרוס או להעביר וזה מסובך ולא פשוט", הוא מוסיף.

"הייתי רוצה לראות שיפוץ קל בשוק, אבל לא להפוך אותו לגמרי. חשוב לשמור על אופיו המיוחד. זה לא פשוט", הוא אומר.

"נראה לי שלפני הבחירות בעירייה לא רוצים להתעסק עם 'תפוח האדמה הלוהט' הזה, כי ברור שיהיו מאבקים ומחאות של בעלי דוכנים וסוחרים נגד התכנית", אומר סוחר ותיק אחר בשוק.

סגנית ראש העירייה, מיטל להבי (מרצ) המתמודדת נגד רון חולדאי בבחירות לראשות העירייה, הייתה בעבר מזכירת ועד הסוחרים בשוק הכרמל.

"אני מתגוררת במשך שנים ארוכות לא הרחק משוק הכרמל. השוק הזה הוא בנימי נשמתי, ולא רק לי יש למקום הזה רגש עמוק", אומרת להבי, המתנגדת לתכנית במתכונתה הנוכחית.

"כדי לשמר את המרקם המיוחד ואת הפסיפס האנושי המרתק בשוק הכרמל צריך לעבוד בפינצטה ולא לתכנן פינוי-בינוי", היא מציינת: "אני רוצה שיבצעו שיפוצים במקטעים קטנים וישמרו על הצביון המיוחד של שוק הכרמל. אני לא רוצה ששוק הכרמל יהפוך למתחם שרונה, או לעוד קניון".

לדבריה, "אסור גם לבצע את העבודות בבת אחת. בשוק הכרמל לא מתאים פינוי-בינוי, כי אז עלול לקרות מה שקרה ברחוב שינקין, שהפכו אותו והרחוב לא חזר למה שהיה לפני השיפוץ הגדול".

גם להבי מעריכה שבינתיים, התוכניות לא יצאו אל הפועל. "זה מסוג הדברים ששמשאירים לאחר הבחירות".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מנכ"לית משרד התחבורה: "בעיית הפקקים תהיה חמורה...

  עומסי התנועה הכבדים בתל אביב הם רק הפרומו לקראת הצפוי. עבודות התשתית של הקו הירוק והקו הסגול של הרכבת...

חדשות תל אביב13 ביולי 2020    3 דקות
0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה