חדשות תל אביב

המשתלה המרכזית הישנה

חדשות תל אביב25 ביולי 2019    3 דקות
0

בין 26 הבסטות ושבע החנויות המפונות בימים אלה מרחוב השומרון, שבלב התחנה המרכזית הישנה, תפונה גם "המשתלה של גל", הפועלת במקום מאז קום המדינה • את מקומן יתפוס הקו הירוק של הרכבת הקלה

המשתלה המרכזית הישנה
כאן כמו במושב" ׀ צילום: אבשלום ששוני

עוד סמל תל אביבי נכנס לדפי ההיסטוריה. השבוע הוחל בפינוי רחוב השומרון במתחם התחנה המרכזית הישנה, שנחשב משך עשרות שנים כאחד מהרחובות המסחריים השוקקים בארץ, בזכות עשרות דוכני ירקות, כלי עבודה ובית, חנויות קרמיקה ואינסטלציה, שפעלו במקום הסואן ביותר במדינה.
גם לאחר סגירת רציפי האוטובוס המיתולוגיים והמעבר לתחנה המרכזית החדשה, נמשכה תנועה ערה של קונים ברחוב, המוביל לכיכר המושבות ולאלנבי. אלא שבשבועות האחרונים תם עידן, כשבזו אחר זו מתפנות מהרחוב 26 הבסטות, שבע החנויות והמשתלה שפעלו בו. הפינוי מבוצע באמצעות חברת נת"ע, שהגיעה עם המפונים להסדר פיצוי, במטרה לרוקן את הרחוב מעסקים עד סוף השנה.
מנת"ע נמסר שהחברה "החלה בביצוע הקו הירוק של הרכבת הקלה, שישרת את הציר שבין הרצליה לחולון וצפון ראשון לציון, דרך מרכז תל אביב. בימים אלה החל פינוי השטח ברחוב השומרון, שבו עתיד להיבנות פיר השילוח של מכונות המנהור". בנת"ע ציינו עוד כי המקטע שבין רחוב לוינסקי בתל אביב ועד לשדרות נורדאו בצפונה יהיה תת-קרקעי, ולאורכו יוקמו ארבע תחנות: קרליבך, קפלן, רבין וארלוזורוב מערב.
על פי התכניות, בעתיד אמור האזור להיפרד מהתואר המפוקפק של "החצר האחורית של תל אביב", כשמעל ציר הרכבת הקלה ייבנו מגדלי מסחר, משרדים ומגורים.

גל נשבר

בין העסקים שייסגרו ברחוב – גם "המשתלה של גל", שפועלת מאז קום המדינה בבניין היסטורי לשימור. השבוע היה שטח המשתלה עמוס באלפי שתילים מכל הסוגים – עצי פרי, פרחים בשלל צבעים, קקטוסים, צמחי תבלין, והיהלום שבכתר – הסחלבים, שעליהם גאוותה של משפחת קרבס. "פעם סחלב נחשב לצמח יוקרתי, כי מחירו הגיע ל-300 שקל, אבל כיום סחלב כבר עולה 100 שקל, והוא נפוץ בבתים רבים", מספר גל קרבס.
המשתלה, שנראית כשמורת טבע בלב האזור הסואן, הפכה למפעל חייו של קרבס ממושב בית יצחק שבעמק חפר. זה גם היה סוד הקסם שלה. הקנייה הפכה לחוויה מלאת סיפורים על רזי המקצוע. "סבי, שיצא מגרמניה לפני מלחמת העולם השנייה, הגיע לירושלים והיה הגנן של משפחת המלוכה הירדנית", מספר קרבס.
לאחר קום המדינה עברה המשפחה לקיבוץ עין חרוד, ובהמשך למושב בית יצחק. "הם גידלו ומכרו צמחים לחנויות בתל אביב", מספר קרבס. "אבי רפי הכיר את בעל המשתלה כאן, ובתחילת שנות ה-70 הוא קנה אותה ומאז זה הפך למפעל חיינו. זה היה המקום הכי סואן במדינה, והמשתלה הייתה מקום מפגש. בשנות ה-70 היו במשתלה ארבעה עובדים, התורים היו ארוכים, וכולם מיהרו לאוטובוס, אז היה צריך לתת להם שירות מהיר".
לדברי קרבס, סוד ההצלחה של המשתלה היה במכירת צמחים שקשה היה למצוא בתל אביב, ועוד בזול. "הבאנו שתילים ייחודיים שגידלנו במושב, ומכרנו אותם במחירים שווים לכל נפש. האנשים הרגישו כאן כמו במושב. מגיעים לכאן הרבה צעירים שמתגוררים בעיר בשכירות וקונים צמחי תבלין לעציצים. בשכונת פלורנטין מישהי פרסמה השבוע שהמשתלה עומדת להיסגר, ותוך שעה הגיעו לכאן עשרות אנשים".
אבל לקרבס כבר אין אשליות. לאחר שחתם על הסכם הפינוי עם חברת נת"ע, שהפקיעה את המקום בתמורה לפיצוי, החל קרבס לחסל את מלאי השתילים. בינתיים הוא ממשיך להביא שתילים טריים ללקוחות הוותיקים שמגיעים להיפרד מהמשתלה המיתולוגית, אבל בסוף החודש זה ייגמר ומפתחות המקום יימסרו לחברת נת"ע. "חתיכת היסטוריה מתגלחת עם הדחפורים, כולנו עוד נתגעגע", אומר רפי דיין, גנן תל אביבי ותיק, שנפרד השבוע מהפנינה הירוקה שבחצר האחורית של תל אביב.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

אמרים לנו שיש חינוך אחר

בספטמבר האחרון, בעוד מערכת החינוך מנסה להבין איך הולכת להיראות שנת הלימודים בתקופת הקורונה המבלבלת, נפתח במרכז תל אביב בית...

חדשות תל אביב20 בינואר 2021    2 דקות
0

בשורה קשה לנהגים: דרך בגין והמסגר ייסגרו...

שניים מצירי התנועה המרכזיים בתל אביב – דרך בגין ורחוב המסגר ייסגרו בחלקם לתנועת כלי רכב פרטיים, כחלק מפרויקט "שידרת...

חדשות תל אביב19 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה