חדשות תל אביב

המשוררים של תל אביב

חדשות תל אביב7 בינואר 2019    5 דקות
0

מאיר אשכנזי ואינדין דויד, תושבי תל אביב, מדברים על אהבתם לכתיבה ועל החלום שהתגשם דרך במת "קולות חדשים"

בעבר חיו בתל אביב משוררים בלתי נשכחים כמו חיים נחמן ביאליק, נתן אלתרמן, יונה וולך, אלכסנדר פן, אך מסתבר שגם ב-2018 מסתובבים בינינו משוררים שכל מטרתם היא שהמילה הכתובה שלהם תמצא עיניים קוראות. הם לא שרים, לא מנגנים, אלא פשוט כותבים שירים.

הם גם לא מתפרנסים מכך, אלא עושים זאת בשביל הנשמה, מן צורך בלתי נשלט לכתוב, והכל לצד עבודות סטנדרטיות שבהן הם מתפרנסים. לכל אחד מהם יש את הסיפור הייחודי שלו. הנה הזדמנות להציץ לחייהם של שניים כאילו, משוררים תל אביביים שפועלים ויוצרים "מתחת לרדאר".

מאיר אשכנזי נולד בשכונת התקווה ב-1957. למעלה מ-30 שנים הוא עובד כמנהל אחזקה באולם המופעים "דוהל". בעברו שיחק בהצגה "המלך ואני" בהשתתפות יוסי גרבר. לאחר מכן עבד כמנהל ההצגות של תיאטרון הבובות של אריק סמית במשך 11 שנים.

איך התחלת לכתוב?

"בגיל שמונה, אחרי שלמדתי את האלף בית, מצאתי מחברת שאבי כתב בצעירותו ושם היו שירים והתחלות של סיפורים. באחד השיעורים במקום להקשיב למורה שקעתי בכתיבה. הייתי כל כך שקוע בזה שלא שמתי לב שהמורה עומד לידי. הוא לקח את המחברת שבה כתבתי והקריא לכל הכיתה במבטא עיראקי כבד את מה שכתבתי. התלמידים כמובן נפלו מצחוק".

ההשראה באה מתוך שמחה או מתוך קשיים ועצב?

"הכתיבה באה מתוך כאב. הימים היו קשים, וגם הלילות. אני זוכר כשהייתי ילד לא בדיוק ליקקנו דבש. בקושי היה מה לאכול בבית. אני הייתי הבן הגדול ואחיותיי התאומות קטנות ממני בשנה כך שאמי התמודדה עם שלישיה. אבי לא עבד באופן קבוע. במקצועו היה קבלן בנין שהיה לוקח כסף מאנשים בכדי שיבנה להם בית, אבל היה משתמש בכסף לדברים אחרים".

אלו דברים?

"הוא היה יושב בחאמרה ברחוב האצ"ל, שם הוא וחבריו היו שותים לשוכרה. לילה אחד הלכנו לחאמרה כדי להביא אותו הביתה. אני ילד קטן בן שש, תומך באבי בצד אחד ואמי בצד אחר עד שהגענו הביתה והשכבנו אותו במיטה כשברקע הוא צועק ומקלל. שוטרים היו מחפשים את אבי כמעט מידי יום ואני הייתי מזהיר אותו. הוא היה קופץ מהחלון ובורח דרך המעברה שהיום זאת שכונת הארגזים. אני זוכר יום אחד שאבי היכה שוטר וברח. עצרו אותו ואני כילד ביחד עם אימא ראיתי אותו אזוק באזיקים בדרך למשפט".

לא פשוט לילד בן שש.

"נכון. זכור לי גם מקרה שאבי נתן לי שטר של כסף בכדי לקנות אוכל לי ולאחיותיי. הכסף אבד לי ומהפחד לא חזרתי הביתה עד שאמי באה לקרוא לי".

בוא נעבור לדבר על שירה. ארבעה משיריך הולחנו במסגרת פרויקט "קולות חדשים".

"נכון. הגעתי לפרויקט דרך רובי ראובני היקר שהוכיח לי שגם אם המילים הם 'גולם' אפשר בעזרת לחן להפוך אותם ליצירה חיה. האמת, בהתחלה לא האמנתי שהמילים שאני כותב יוכלו להפוך לשירים. המסר שלי למי שיש חלום הוא שלא משנה מה הגיל שלך אם תלך אחרי החלום בסוף הוא יתגשם".

השירה של אינדין

אינדין דויד חיה ונולדה בתל אביב ולא מתכוונת לעזוב אותה בעתיד הקרוב. כבר כמה שנים היא עובדת בתחום האבטחה, ובעברה עבדה בתור אסיסטנטית לרופא שיניים, בעיצוב פנים וגם בענף הרכב.

הי אינדין. ספרי איך התחלת לכתוב?

"מאז שאני זוכרת את עצמי אני כותבת שירים למגירה. אוהבת מאוד לכתוב אותם וגם להלחין לעיתים. היו לי במשך שנות חיי תסכולים רבים, רציתי מאוד ללמוד לנגן וליצור בעצמי, אך החיים לא אפשרו לי. היו לי נפילות רבות במהלך השנים: פציעות, תאונות, גירושין, פטירתה בטרם עת של אמי האהובה, מחלתה של הבת שלי ועוד קשיים רבים. אחרי כל נפילה הייתי קמה, מתחזקת ממשיכה הלאה ושוב נופלת. אבל תמיד המשכתי להאמין שיום אחד אצליח להגשים את החלום שלי לכתוב. הרגשתי שזה הייעוד שלי. האהבה שלי לשירה הייתה חזקה כל כך. הייתה לי ממש תשוקה עזה שלא יכולתי לוותר עליה. לאחר מכן הייתה לי תקופה קשה שוב, עקב מצבי הבריאותי. הצטרכתי לעבור ניתוח בברך ולכן עשיתי הפסקה של כחודש בערך. אבל אני לא ויתרתי לעצמי".

ומה הכיוון שלך מכאן?

"להמשיך הלאה אל המרחב ולנסות להצליח להגיע לעוד מקומות: לרדיו, לטלוויזיה. אני מקווה שיכירו בכל אותם יוצרים כותבים מתחילים קצת יותר. הייתי רוצה שתהיה מודעות גדולה יותר בציבור הרחב ליוצרים כמוני. החלום שלי והתשוקה שבי היא להגיע ללבבות ולנשמות אבודות. לגרום להם להרגיש ולהזדהות עם מגוון השירים שלי. הייתי רוצה לנסות לשמח ולגרום להם לאושר.  אני רוצה לקום בבוקר עם חיוך ענקי ולומר עשיתי זאת הצלחתי לגרום לאחרים לשמוע את השירים שלי, לחייך, לדעת לאהוב זה את זה אהבת חינם. אני מבקשת לפזר את האושר שבי לכולם".

מה המסר שלך למי שיש לו חלום אבל לא יודע איך להגשימו?

"הייתי רוצה מאוד מאוד לעורר את החברה כולה לנסות להיות במקומות האלו, ולחוות את החוויה הזאת ולהרגיש בדיוק מה שאני הרגשתי ומרגישה כיום. לכל אותם אנשים שעוסקים בתחום הכתיבה היצירה והשירה ורוצים ומרגישים צורך להתקדם בתחום. אל תהססו, ואל תתלבטו. נסו להרחיב את הידע והאופקים וללמוד ולאחר  מכן להגשים חלום ולהתחיל במשא של קריירה מצליחה ואוהבת בתחום המוזיקלי. לכו בעקבות הלב שלכם שם זה המקום הנכון להצלחה. מבטיחה".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מנכ"לית משרד התחבורה: "בעיית הפקקים תהיה חמורה...

  עומסי התנועה הכבדים בתל אביב הם רק הפרומו לקראת הצפוי. עבודות התשתית של הקו הירוק והקו הסגול של הרכבת...

חדשות תל אביב13 ביולי 2020    3 דקות
0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה