חדשות תל אביב

המלצה: מתיחת פנים דחופה

חדשות תל אביב7 במרץ 2019    3 דקות
0

מהנדס העיר היוצא של תל אביב, אדריכל עודד גבולי, מתריע בראיון פרידה: "עשרות אלפי בניינים בתל אביב זקוקים לשיפוץ. ראינו מרפסות בבניינים ישנים שקרסו" • וגם: מתי להערכתו תסתיים פרשת הדולפינריום?

המלצה: מתיחת פנים דחופה
מבנים ישנים בעיר. מחכים לרפורמה | צילום: אבשלום ששוני

"עשרות אלפי בניינים בתל אביב זקוקים לשיפוץ", מתריע מהנדס העיר היוצא של תל אביב, אדריכל עודד גבולי, בראיון מיוחד לרגל סיום תפקידו.
מועצת עיריית תל אביב אישרה ביום שני את מינויו של אדריכל אודי כרמלי כמהנדס העיר החדש של תל אביב.
כרמלי (45), שייכנס לתפקידו בעוד כחודשיים בתום תקופת חפיפה עם גבולי, שימש בעשור האחרון בשורת תפקידי ניהול במִנהל ההנדסה. בשלוש השנים האחרונות הוא כיהן כסגן מהנדס העיר וראש אגף רישוי ופיקוח על הבנייה בתל אביב-יפו.
סוגיות התכנון והבנייה בתל אביב עמדו במוקד בשנים האחרונות והן צפויות לגרוף כותרות גם בשנים הבאות.
גבולי מדבר בפתיחות רבה על הנושאים שעל הפרק ומתריע מפני ההזנחה במבנים, ובהם כאלו שהוגדרו לשימור. ביום ראשון הוא צפוי להתריע בוועידה להתחדשות עירונית, שתתכנס ביוזמת מידע כנסים, על הצורך ברפורמה מקיפה בתחום התכנון והבנייה.
"בתל אביב בנויים כ-40 אלף בניינים, ולפחות כמחיצתם זקוקים לשיפוץ", מעריך גבולי. "ברמת ההסתברות ישנם גם מבנים מסוכנים בעיר. ראינו מרפסות בבניינים ישנים שקרסו, ושריפות שפורצות פעם אחר פעם בשל קצרים במערכת החשמל".
גבולי סבור שעל המדינה ליזום חקיקה שתחייב לבצע מדי חמש שנים בדק בית בבניינים בתל אביב ובכל הארץ. "כמו שלוקחים את הרכב ל'טסט' ומבצעים לו בדיקות בטיחות, יש גם לעשות את זה בבניינים", הוא מסביר ומזכיר שכיום כבר קיימת חובה לבצע בדיקות בטיחות במעליות ובבלוני גז.
"במִנהל ההנדסה קיימת מחלקה למבנים מסוכנים. היא פועלת כאשר מדווחים לה על חשש למבנה מסוכן, או בהתאם לממצאים בסיורים שנערכים, אבל אי אפשר לראות את כל בעיות הבטיחות, ובתל אביב קיימים מבנים ישנים רבים שזקוקים לשיפוץ", הוא מציין עוד.

דרושה חקיקה

לדעתו, רק חוק יניע בעלי נכסים לבצע בדק בית ושיפוצים נדרשים. "כמחצית מתושבי תל אביב מתגוררים בשכירות. שכר הדירה בתל אביב גבוה מאוד, ולבעלי הדירות אין עניין להשקיע בשיפוצים. אבל הם מקבלים שכר אסטרונומי. עיני לא צרה בהם, אבל בהחלט יש לחייב לבצע בדיקת תקינות בנכס, כמו שעושים ברכב", הוא מסביר.
מדוע העירייה אינה כופה שיפוץ בניינים בכל העיר, כפי שנעשה ברחוב אבן גבירול?
"יש לנו בעיה לכפות שיפוצי חזיתות ברחובות שבהם לא מתבצעות עבודות תשתית ושדרוג. ברחובות כמו אבן גבירול, ביאליק ובוגרשוב נעשו עבודות שדרוג, וניתן היה לדרוש את שיפוצי החזיתות. אבל ברחובות שבהם לא מתבצעות עבודות, העירייה לא יכולה לכפות את שיפוצי החזיתות. המצב הנוכחי לא הגיוני, ויש צורך בחקיקה שתסדיר את זה.
גבולי, שכיהן בשבע השנים האחרונות כמהנדס העיר תל אביב, סבור שיש להגביר את הסמכויות של מהנדסי הערים ולחסוך בבירוקרטיה ובהליכים ממושכים.
גבולי מציין שארבעה פרויקטים גדולים של פינוי-בינוי מצויים בשלבים שונים בעיר. בנווה שרת, בדפנה-ארלוזורוב, שם העבודות צפויות להתחיל בקרוב, ושני פרויקטים נוספים ברחוב לה גארדיה שבשכונת יד אליהו שבמזרח העיר, שבשנים הבאות צפויה להפוך לאחד ממוקדי ההתחדשות העירונית בתל אביב.
היו טענות על מדיניות הבנייה לגובה?
"אנחנו מקפידים על שימור המרקם התל אביבי. באפקה, ברמת אביב ובהדר יוסף, למשל, אי אפשר לבנות לגובה ואנו מקפידים על בנייה מרקמית. אבל אין סיבה שלא לאפשר בניית מגדלים לאורך ציר איילון וגם לאורך החוף, במרחק הנדרש".
אז תל אביב תהיה עיר של מגדלים?
"יש הרבה מגדלים באופק, אבל תל אביב לא תהיה ניו יורק".
מה צפוי לקרות בתחנה המרכזית הישנה, שנחשבת לחצר האחורית של תל אביב?
"התחנה תפרח. תהיה שם בנייה נרחבת".
מתי תסתיים הסאגה של תכנית הבנייה בכיכר אתרים?
"אחרי החלטת המועצה הארצית לבנייה קצת חזרנו לאחור. לדעתי, ליזמים יש תכנית מדהימה שתזניק את האזור וצריך להביא אותה להליך של שיתוף הציבור".
ומתי תסתיים פרשת הדולפינריום?
"אחרי שכבר בוצעו עבודות הריסה, שוב פותחים את הנושא. זה מיותר. צריכים להמשיך קדימה".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה