חדשות תל אביב

הלו, זה בלומפילד?

חדשות תל אביב3 בפברואר 2019    5 דקות
0

בעירייה כבר נערכו לפתיחה החגיגית של האצטדיון וכבר נחתמו הסכמים עם קבוצות הפועל ובני יהודה תל אביב • אבל מביקור במקום השבוע, נראה שהעבודות רחוקות מסיום • ואיזה מסכנים האוהדים שאוכלים להם ת'לב

הלו, זה בלומפילד?
בלומפילד ׀ צילום: אבשלום ששוני

אוהדי הכדורגל התל אביבים, שמצפים בקוצר רוח להגיע בעונה הבאה למשחקים באצטדיון בלומפילד החדש, חוששים שגם בעונה הבאה ייאלצו לנדוד לאצטדיונים בערים אחרות. סרטונים שהופצו על ידי אוהד שחדר לתוך אתר הבנייה, מטילים ספק בכוונת העירייה לסיים את העבודות בזמן. אבל בעירייה טוענים שלמרות מה שנראה בשטח, העבודות יסתיימו במועדן ובעונה הבאה הקבוצות התל אביביות ישחקו באצטדיון בלומפילד.
נכון לעכשיו, המראה במתחם העבודות בתוך האצטדיון הוא של אתר בנייה, כשעבודות הבינוי של מעטפת היציעים, תאי הכבוד וחדרי ההלבשה נראות רחוקות מסיום. "לפי המצב בשטח, לא נראה שניתן יהיה בחודשים הקרובים להתחיל להתקין את הכיסאות, לשתול את הדשא ולבצע את עבודות הגמר", אומר אוהד שתיעד את הנעשה. "אני חושש שגם בעונה הבאה נצטרך לנסוע למקומות רחוקים, כשבלומפילד עדיין יהיה אתר בנייה אחד גדול".
בשיחה עם "המקומון", טוען בכיר בעירייה כי מנהל העבודה בשטח אומר שהעבודות עומדות בלוחות הזמנים. לדבריו, "לאחרונה חלה האצה בקצב העבודות". עם זאת, הוא לא שלל אפשרות של דחייה בחנוכת האצטדיון: "יכולים לחול שינויים, אבל כרגע הדיווחים הם על עמידה בלוחות הזמנים". מהעירייה נמסר בתגובה: "עבודות שיפוץ אצטדיון בלומפילד מבוצעות בהתאם ללוחות הזמנים. האצטדיון יהיה מוכן בזמן וכמובטח לעונת המשחקים 2020-2019".
פרויקט אצטדיון בלומפילד, שעלותו הכספית מוערכת ביותר מחצי מיליארד שקל, כולל את הגדלת תכולתו מ-14,413 ל-29,522 מקומות ישיבה. כמו כן, האצטדיון יהיה בסטנדרטים בינלאומיים מתקדמים, יכלול חדרי הלבשה מודרניים ומרווחים, תאי כבוד וחדרי תקשורת ואח"מים.
יצוין כי כבר בשנת 2016 נסגר האצטדיון, ומאז התבצעו העבודות בשני שלבים, עם הפסקה גדולה ביניהם. עם זאת, נמתחה ביקורת על היעדר פתרונות חניה באזור. מגרש החניה הסמוך קטן מדי ולא הוקם חניון תת-קרקעי. בעירייה מדברים על הגעה באמצעות תחבורה ציבורית, אבל נוכח חוסר יעילותה והשבתתה בשבתות, ספק אם הרעיון יהיה מעשי.
התכנית המתוקשרת יצאה לדרך, ובשלב הראשון בוצעו עבודות ההריסה, אבל עד לבחירת החברות המבצעות של עבודות הבנייה, בתום הליכי מכרזים, חלפו חודשים ארוכים ובשטח לא החלו העבודות. עלו אז טענות שהמכרזים לעבודות הבנייה פורסמו באיחור, ושניתן היה להתחיל בביצוע העבודות מיד עם תום עבודות ההריסה.
בעירייה, המבצעת את הפרויקט באמצעות חברת "היכלי הספורט", כבר החלו להיערך לפתיחה החגיגית של האצטדיון בעונה הבאה, וכבר נחתמו הסכמים עם הפועל תל אביב ובני יהודה. עם מכבי תל אביב עדיין קיימים חילוקי דעות ולא הושגו הבנות, אבל ההערכות הן שבסופו של דבר גם הצהובים ישחקו באצטדיון החדש. אבל לפי המצב בשטח, ייתכן שהחגיגות יידחו ושהקבוצות התל אביביות ייאלצו לחפש בתים חלופיים לפחות לחלק מהעונה הבאה.
אצטדיון בלומפילד נחשב לחלון הראווה של הכדורגל הישראלי לדורותיו. הוא החל כ"אצטדיון באסה" (על שם חורשת באסה שלצדו), ששימש בתחילתו את הקבוצה הערבית שבאב אל-עראב ואת משטרת המנדט. לאחר כיבוש יפו במלחמת העצמאות, החלו חברי בית"ר לשחק באצטדיון, ובשנת 49' הפקיד האפוטרופוס על נכסי נפרקים את האצטדיון בידי מועצת פועלי תל אביב. מועצת הפועלים, שפעלה ברחוב ברנר במרכז העיר, העניקה את זכויות השימוש במגרש להפועל תל אביב, ובמשך שנים ארוכות האצטדיון שימש גם עבור משחקי כינוס הפועל.
בשנת 60' הונחה אבן הפינה לאצטדיון החדש, וכעבור שנתיים נחנך אצטדיון בלומפילד המיתולוגי, שהכיל 22 אלף מקומות ישיבה. המימון להקמת האצטדיון החדש, שעורר התרגשות רבה בקרב חובבי הספורט, הושג בסיוע תרומה של קרן האחים בלומפילד ומכאן גם שמו. האצטדיון נחנך ב-13 באוקטובר 62' במשחק בין הפועל תל אביב לשמשון תל אביב, וכעבור חודשיים התקיים טקס החנוכה הרשמי במשחק בין הפועל תל אביב לקבוצת ס.ק. אנסחדה מהולנד.
בשנת 69' עברה גם מכבי תל אביב, ששיחקה לפני כן באצטדיון המכביה, לארח את משחקיה בבלומפילד. בשנות ה-70 ותחילת שנות ה-80, תור הזהב של האצטדיון, הוא אירח מדי שבת משחקים כפולים. באותן שנים, לא היו מושבים, ועל יציעי הבטון, הסמוכים לכר הדשא, הצטופפו 22-15 אלף צופים, שיצרו טבעת תוססת של אוהדים וחוויה שבועית לכל מי שהגיע למגרש.
בתקופת ההצגות הכפולות בשנות ה-70 ובחלק משנות ה-80, היה בלומפילד גדוש במשחקים ונחשב להצגה הטובה ביותר בעיר. מכבי תל אביב, שבשלהי שנות ה-80 עברה לשחק באצטדיון רמת גן, שם שיחקה גם במהלך שנות ה-90, החליטה בלחץ האוהדים לשוב לבלומפילד. גם בני יהודה הפכה את האצטדיון למגרשה הביתי.
בנוסף, התקיימו בבלומפילד במרוצת השנים גם משחקים מכריעים של קבוצות שלא נהגו לשחק בו בקביעות. כך למשל, משחק העלייה הדרמטי של מכבי יפו, שבו גברה בשנת 71' על הפועל רמת גן במשחק העלייה לליגת העל, התקיים לעיני 22 אלף צופים בבלומפילד. האצטדיון גם אירח אמנים בינלאומיים למופעים מרגשים תחת כיפת השמיים, בהם פיל קולינס, ריהאנה וברברה סטרייסנד. בשנת 2000 הסתיימה תקופת החכירה של האצטדיון להסתדרות, והוא עבר לבעלותה של עיריית תל אביב. מאז עבר בלומפילד כמה גלי שיפוצים, ביניהם התקנת כיסאות, שהורידה את הקיבולת שלו באופן משמעותי.
בד בבד, הפך אצטדיון רמת גן למעשה ל"פיל לבן", כשאת ההגמוניה כובשים אצטדיונים חדשים כמו טדי בירושלים וסמי עופר בחיפה. לצדם, נבנו במרוצת השנים אצטדיונים מרשימים נוספים, אבל עם קיבולת צופים קטנה יותר, ביניהם אצטדיון טרנר בבאר שבע, אצטדיון המושבה בפתח תקוה ואצטדיון נתניה.
האצטדיונים החדשים לאורכה ולרוחבה של הארץ השאירו את תל אביב מאחור. כעת היא מצפה לשוב לקדמת הבמה ולהחזיר עטרה ליושנה, כמו אז, בימים הבלתי נשכחים של בלומפילד, אבל רבים מהאוהדים לא מאמינים שזה יקרה כבר בעונה הבאה.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

אמרים לנו שיש חינוך אחר

בספטמבר האחרון, בעוד מערכת החינוך מנסה להבין איך הולכת להיראות שנת הלימודים בתקופת הקורונה המבלבלת, נפתח במרכז תל אביב בית...

חדשות תל אביב20 בינואר 2021    2 דקות
0

בשורה קשה לנהגים: דרך בגין והמסגר ייסגרו...

שניים מצירי התנועה המרכזיים בתל אביב – דרך בגין ורחוב המסגר ייסגרו בחלקם לתנועת כלי רכב פרטיים, כחלק מפרויקט "שידרת...

חדשות תל אביב19 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה